Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Presja miała sens! Niepełnosprawni dostali trochę więcej pieniędzy
Nadal część opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy przez miesiąc koczowali pod Sejmem, znajduje się poza systemem wsparcia pieniężnego z tytułu sprawowanej opieki. Niemała ich część nie korzysta z możliwości bezpłatnego leczenia, a także nie opłaca się za nich składek emerytalno-rentowych, choć bywa że opieka taka trwa wiele lat.

Część, która niegdyś pobierała świadczenie pielęgnacyjnego wprowadzono zasiłek dla opiekuna, jednak okazuje się, że niektórzy z nich (a konkretnie współmałżonkowie osoby niesamodzielnej, których uprawnienia do świadczeń są nieprecyzyjnie sformułowane w istniejącym prawie ) napotykają na trudności w staraniach o wypłatę zasiłków wraz odszkodowaniem za okres, odkąd odebrano im niegdyś przyznane świadczenia. Część z nich spotyka się z odmową i koniecznością czynienia kroków odwoławczych, a przecież mówimy o odzyskaniu uprawnień już niegdyś nabytych.

Nieco lepiej zabezpieczona jest sytuacja rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy rezygnowali z pracy by oddać się opiece. W wyniku kilkunastodniowego protestu na Sejmowym korytarzu udało się wywalczyć podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego ( dla opiekuna) do 1000 złotych, wraz z prawnym zapisem, że w ciągu najbliższych lat świadczenie zostanie zrównane z płacą minimalna i poddane stałej waloryzacji wraz ze wzrostem najniższego wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2013 roku około 12% rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem było zagrożonych życiem w skrajnej nędzy znaczne podniesienie świadczenia to przełom i też duży sukces protestującej nie od dziś grupy rodziców ze stowarzyszenia "Mam przyszłość" w przeciwdziałaniu skrajnej nędzy tej grupy polskich rodzin.

Pamiętajmy, jednak że jest to tylko wycinek systemu wsparcia. Na niezmienionym. głodowym poziomie - 153 złotych - został wciąż zasiłek pielęgnacyjny, adresowany nie dla opiekuna ale samego dziecka niepełnosprawnego i w założeniach mający pokryć częściowo koszty rehabilitacji, leczenia etc. W obliczu wzrostu kosztów życia i leczenia wsparcie to nie realizuje efektywnie swojej funkcji.

Nadal też nie zostaje uregulowana sytuacja rodzin niepełnosprawnych (zarówno dorosłych jak i dzieci) których opiekunowie chcieliby godzić sprawowanie opieki z aktywnością zawodową, choćby w niewielkim wymiarze. Tu wciąż jest wiele do zrobienia.

Spraw do naprawienia jest znacznie więcej ( poczynając od sprawności systemu orzecznictwa o niepełnosprawności i jej stopniach po dostęp do odpowiedniej jakości usług zdrowotnych, rehabilitacyjnych, opiekuńczych i zdrowotnych). Kwestie te są dyskutowane w ramach spotkań podstolików tzw. Okrągłego stołu, choć tryb prac i tempo dochodzenia do ustaleń budzą spore zastrzeżenia. Konsultacje są mało przejrzyste i dla uczestników i dla opinii publicznej, a także daje się zauważyć pewien deficyt koordynacji prac poszczególnych podzespołów. Przewidziane tempo procedowania ewentualnych zmian prawnych sięga kolejnego roku, co dla części ludzi znajdujących się w tej chwili niemal bez jakiegokolwiek wsparcia z tytułu niesamodzielności bliskich jest zbyt dalekim horyzontem. Część wykluczonych opiekunów postanowiła nawet zbojkotować obrady i zainicjować alternatywny ( w ich opinii "mniej kanciasty") Okrągły Stół z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich, który przygląda się sprawie. Czas pokaże czy ta inicjatywa przyniesie rezultaty.

Mimo tych licznych kontrowersji i barier, trzeba powiedzieć, że ludzie którzy przez paroma miesiącami zorganizowali tak dramatyczne protesty odnieśli pewien sukces. Przynajmniej na pewien czas przypomniano czy też uświadomiono opinii publicznej i klasie politycznej o istnieniu i problemach osób niepełnosprawnych i ich rodzin a także przyczyniono się do uruchomienia procesu, który być może zaowocuje systemowymi zmianami. Oby prędzej niż później. Warto by było by media i organizacje społeczne stymulowały świat polityki do tego by prace przebiegały sprawnie i przejrzyście, a przede wszystkim z korzyścią dla osób dotkniętych niepełnosprawnością i ich bliskich.

Rafał Bakalarczyk
 
Dodane przez prakseda dnia lipca 17 2014 07:07:11 · 9 Komentarzy · 17 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.