Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Specjalny podatek: Zachęta do rabunku.
To, o czym przestrzegałem, zwracając się w listach otwartych do Donalda Tuska czy parlamentarzystów w 2010 r., a nawet wcześniej w mediach, stało się faktem. Przecież już w końcu 2007 r., po wydaniu kilku procent pierwszych koncesji, był gotowy projekt ustawy rozwiązującej sprawę ochrony interesów i zysków państwa i obniżającej ryzyko inwestorskie, ale nie został przyjęty przez koalicję PO - PSL. A szkoda, bo wtedy byliśmy pierwsi w Europie, tuż po USA i Kanadzie - co raczej w historii naszej gospodarki jest rzadkie. Straciliśmy czas i przeogromne pieniądze.

Niestety, w obecnym kształcie ustawy "łupkowe" stanowią zagrożenie dla eksploatacji gazu z łupków i zysków państwa. Wynika to ze specyfiki złoża, bo w pierwszych trzech, a czasem dwóch latach wydobywa się połowę zasobów, a drugą łącznie dopiero w kolejnych około dziesięciu. Nowe regulacje i zwolnienia podatkowe mogą spowodować, że firmy będą wydobywać gaz tylko przez pierwsze kilka lat, np. do 2020 r., a później mogą pozostawić nawet połowę gazu i ropy, tracąc złoże bezpowrotnie. To byłaby rabunkowa eksploatacja - wręcz złodziejska.

Łupki nie są zagrożeniem dla OZE czy węgla - są zagrożeniem dla energii atomowej. Tymczasem społeczeństwo jest totalnie niedoinformowane o kosztach inwestycji jądrowych i stratach, jakie przez to poniosą inne branże geologiczno-surowcowe i energetyczne. Zresztą OZE nas nie uratuje nie tylko ze względu na mały potencjał (nie licząc biomasy i geotermii), ale także z uwagi na koszty. Procedowany w Sejmie rządowy projekt ustawy obejmuje wspieranie źródeł odnawialnych kosztem konsumentów, którzy mają mieć doliczoną do rachunku "opłatę OZE". Skoro rządowa ocena skutków tej regulacji podaje koszt przyszłej ustawy na blisko 4 mld zł rocznie, to śmiało możemy przyjąć wielokrotność tej kwoty - przecież będą koledzy pośrednicy, agencje, ulgi, kombinacje akcyzowo-vatowskie etc. - czyż nie tego nas uczy doświadczenie ostatnich lat?

Polska powinna podwoić wydobycie węgla, bo potrzebujemy nowych elektrowni. Ale nawet takie zwiększenie wydobycia węgla nie sprosta naszym wymaganiom energetycznym, bo moc zainstalowana per capita w Polsce jest najmniejsza w Unii Europejskiej - mamy jej aż cztery razy mniej niż w Szwecji.

Prof. Mariusz-Orion Jędrysek

Autor jest kierownikiem Zakładu Geologii Stosowanej i Geochemii na Uniwersytecie Wrocławskim, posłem na Sejm RP (PiS).
 
Dodane przez prakseda dnia sierpnia 28 2014 16:47:40 · 9 Komentarzy · 12 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.