Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Ten drogi prÄ…d - jeszcze raz o Enei
1. Od 2010 roku firmą doradczą Enei była kancelaria prawna CMS Cameron McKenna, w której pracowała Dominika Uberman. Związała się ona prywatnie z ówczesnym prezesem Enei Maciejem Owczarkiem, a latem 2012 roku została jego żoną. Co istotne - czasie trwania romansu kancelaria CMS Cameron McKenna otrzymywała od Enei intratne zlecenia.

2. Na początku 2011 roku, prezes Enei podjął decyzję o przelaniu blisko miliona złotych na konta stowarzyszenia Central Europe Energy Partners (CEEP) - organizacji lobbystycznej z siedzibą w Brukseli, której dyrektorem naczelnym jest Janusz Luks - były wiceszef UOP, w okresie PRL wieloletni oficer wywiadu. Przelewy stanowiły opłatę, dzięki której Enea S.A. została przyjęta w poczet członków w/w stowarzyszenia. Co ciekawe prezes Owczarek, decyzję o przelaniu kwoty 1 mln zł na konta CEEP podjął samodzielnie - bez wiedzy innych członków zarządu.

3. W grudniu 2011 roku do Enei zgłosił się Nadav Kennan - amerykański lobbysta żydowskiego pochodzenia, który na początku lat 90. pomagał założyć w Polsce instytut badań opinii publicznej MillwardBrown SMG/KRC (Kennan jako dziecko wyemigrował wraz z rodzicami z Białorusi do Izraela. Tam skończył studia i zaciągnął się do armii. Służył w izraelskim wywiadzie wojskowym. Ostatecznie osiadł w Nowym Jorku).

Pokłosiem spotkania Kennana z przedstawicielami Enei było przygotowanie wiosną 2012 roku przez amerykańską firmę Gateway Alternative Energy LLC listu intencyjnego w sprawie prywatyzacji polskiej spółki energetycznej. Plan był taki, aby stworzyć spółkę joint venture, w której Enea SA - wnosząc jako wkład swoją infrastrukturę - miałaby objąć 49% udziałów, zaś Gateway Alternative Energy LLC - 51%. Amerykanie jako wkład mieli wnieść kwotę około 2 mld dolarów. Problem w tym, że 60-70% tej kwoty miały stanowić kredyty bankowe pozyskane przez... nowo powstałą spółkę joint venture (sic!).

Co więcej - Gateway Alternative Energy LLC, posiadając 51% udziałów, mogło w każdej chwili (nawet przy sprzeciwie strony polskiej) sprzedać spółkę jakiemukolwiek innemu podmiotowi. Niepokojący był także fakt, że dwóch członków zarządu Gateway Alternative Energy LLC - Mark Kiddle oraz W. Jack White - pracowało przez lata w Enronie. Firma ta jest symbolem kreatywnej księgowości, a jej upadek - związany z oszustwami na skalę miliardów dolarów - był olbrzymim wstrząsem dla amerykańskiej gospodarki.

4. W kwietniu 2012 roku do poznańskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Enei Macieja Owczarka. Do gry wkroczyła ABW, która zaczęła badać tajemnicze kontrakty i powiązania biznesowe. Doniesienie w sprawie Enei trafiło także do Najwyższej Izby Kontroli. "NIK na bieżąco interesuje się tym, co dzieje się w spółce Enea i zapewne nasi kontrolerzy zajmą się działalnością tej spółki" - powiedział Zbigniew Matwiej, kierownik wydziału prasowego NIK.

5. We wrześniu 2012 r. prezes Enei Maciej Owczarek podpisał gigantyczny kontrakt na budowę nowego bloku energetycznego w elektrowni Kozienice, by zaraz potem nagle podać się do dymisji. Miesiąc później, jego żonę - Dominikę Uberman (która pracowała wcześniej dla kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna doradzającej Enei) znaleziono martwą.

6. ABW, badająca sprawę Enei, miała także natrafić na poważne nieprawidłowości przy przetargu na budowę Informatycznego Systemu Obsługi Klientów i przy przetargu na dostarczenie i instalację tzw. "inteligentnych liczników prądu". Według "Rzeczpospolitej" powołującej się na swoich informatorów w ABW, "jest sprawa, w którą zamieszani są ludzie Platformy Obywatelskiej, a której ABW nie chciała ukręcić głowy". W tym kontekście - aby powiązania aferalne ludzi władzy nie wyszły na jaw - stanowisko musiał utracić Krzysztof Bondaryk.

Mając na względzie powyższe nie dziwi także decyzja marszałek sejmu - Ewy Kopacz, która podczas ostatniego przed wakacjami posiedzenia Sejmu usunęła z porządku obrad wystąpienie posła Jana Cedzyńskiego (Ruch Palikota), który chciał zadać pytania dotyczące prywatyzacji Enei. Niewygodne pytania mogły już wówczas rzucić cień na ludzi związanych z władzą.
AP
 
Dodane przez prakseda dnia pa¼dziernika 16 2014 08:14:16 · 9 Komentarzy · 13 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.