Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Opluwał Polaków i bili mu brawa
Reuwen Riwlin swoje skandaliczne przemówienie rozpoczął od podkreślenia polskich korzeni swojej rodziny. - Nasza rodzinna legenda podawana z ust do ust, opowiada o wyjątkowej historii jednego z moich praojców: na jednym z sejmików Polska nie mogła się zgodzić co do wyboru nowego polskiego króla. Jako czasowe rozwiązanie wybrano protoplastę naszego rodu Szaula Kacelerembogena na jednodniowego króla - wmawiał zebranym.

Mówiąc o Polsce i wielkiej tęsknocie do niej ludności żydowskiej, podkreślał, że to ten kraj "stał się miejscem narodzin ducha żydowskiego narodu". Snuł wizje żydów walczących w polskim wojsku, którzy "zyskali miano bohaterów polskiego oręża". Nie zabrakło również odniesień do żydowskiego powstania w getcie warszawskim, przy czym liczba powstań nieco się prezydentowi Riwlinowi "rozmnożyła", przez co mówił o "bohaterstwie żydów walczących w gettach". Twierdził ponadto, że żydzi, wzniecając powstania "podczas mordów i w obozach [zagłady - przyp. red.] pokazali na nowo, czym jest żydowskie bohaterstwo", podczas gdy w rzeczywistości w żadnym z obozów zagłady nie wybuchło żadne żydowskie powstanie, natomiast sami żydzi szli na rzeź bez żadnego oporu.

- Przed piętnastoma laty książka Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi" głęboko poruszyła polską świadomość historyczną. Książka ta ukazała w najbardziej bolesny sposób zbrodnię w Jedwabnem. Obudziła polską społeczność, powodując że zagłębiła się w swą przeszłość - perorował.
W tym kontekście przywołał słowa byłego prezesa IPN Leona Kieresa, który miał powiedzieć, iż sprawa zbrodni w Jedwabnem stanowi dla polskiego społeczeństwa szansę i nadzieję na to, że "jesteśmy wystarczająco odważni, aby pokazać światu, że nie boimy się debaty w tej sprawie".

Nie zabrakło również odniesień do syjonistycznego przywódcy Zeewa (Włodzimierza) Żabotyńskiego i stworzonej przez niego organizacji "Bejtar", w której szkolili się żydzi.

Riwlin zapowiedział przy tym, że "państwo Izrael będzie walczyło z wszelkimi przejawami antysemityzmu, z rasizmem i rasistowską ideologią", zapominając najwyraźniej, iż ta ostatnia charakteryzuje właśnie państwo Izrael (od samego początku jego istnienia), traktujące ludność palestyńską jako podludzi, o czym wielokrotnie mówili izraelscy przywódcy polityczni i religijni.

Prezydent Izraela podziękował wszystkim tym, "którzy nie stali biernie" w obliczu zagłady żydów i porównał "sprawiedliwych wśród narodów świata" do kwitnącego w ziemi izraelskiej kwiatu "krew Machabeuszy", jaki - według żydowskich legend - "wyrasta w miejscu, gdzie poległ żydowski wojownik". - W Polsce wyrosło wiele takich kwiatów - stwierdził.

Należy podkreślić, że żaden z przemawiających po prezydencie Izraela polityków nie zareagował na tą mowę, ani minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, ani prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Żaden też nie opuścił uroczystości w geście solidarności z Polakami i sprzeciwu wobec szkalowania ich dobrego imienia. Co więcej, wybrany przez Polaków prezydent, uściskał po tych słowach izraelskiego gościa, nie kryjąc wzruszenia, natomiast zgromadzeni goście bili gromkie brawa.

Z kolei prezydent Polski Bronisław Komorowski w mowie otwierającej uroczystości mówił o "wstydliwych kartach w dziejach narodu polskiego" i "polskim antysemityzmie", wspominając o konieczności "pogłębionej refleksji nad wszelkim złem, które położyło się cieniem na stosunkach polsko-żydowskich" i "konfrontacji z tematami trudnymi i wstydliwymi". O Polakach ratujących żydów przed zagładą ledwie napomknął.

Mówił o wdzięczności żydów za to, że w Polsce znaleźli swój dom. - Wyrazem tej wzajemnej polsko-żydowskiej wdzięczności jest właśnie Muzeum Żydów Polskich Polin - stwierdził, podkreślając, iż wierzy, że ta placówka "przyczyni się do budowania głębokich i dobrych emocji w stosunkach polsko-żydowskich", "że będzie miejscem mądrego dialogu i przywracania pamięci historycznej w pełnym wymiarze".

Anna Wiejak
prawy.pl
 
Dodane przez prakseda dnia pa¼dziernika 31 2014 09:05:24 · 9 Komentarzy · 14 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.