Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Zabetonowana Polska powiatowa. Wójt drugi po Bogu
"Z wyborów na wybory przybywa gmin, w których o urząd wójta ubiega się tylko jeden kandydat. Ze statystyk Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że o ile w 2002 r. takich gmin było 96, o tyle w 2010 już 302." - pisze Rzeczpospolita

"Trudno budować opozycję wobec wójta rządzącego od ośmiu czy 12 lat, będącego największym lokalnym pracodawcą i sprawującego kontrolę nad najważniejszymi instytucjami w gminie" - mówi Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego.

Mocno do sprawy odnosi się Jerzy Stępień.

"Dysponuję badaniem, z którego wynika, że w gminie liczącej do 6 tys. mieszkańców, około 300 stanowisk pracy jest objętych nomenklaturą wójta. Jeżeli doliczymy do tego rodzinę, okazuje się, że mamy w gminie około 1 tys. osób, które w różnym stopniu są od tego wójta uzależnione. W takim wypadku nie można już mówić o samorządności, a raczej o samodzierżawiu."

Zbudowanie sieci popleczników nie jest trudne. W najmniejszych gminach by zostać radnym wystarczą głosy rodziny i paru znajomych. W Polsce są gminy w których wystarczy 20-40 głosów by zostać radnym. W tych największych trzeba około 1000 głosów.

Liczne patologie w głosowaniu dodatkowo rzucają ponury cień na wybory samorządowe. Dziwnie duża liczba głosów nieważnych zastanawia. "Prawie 2 miliony nieważnych głosów muszą robić wrażenie. Dla demokracji to katastrofa." - pisze Jarosław Flis

A przecież to nie wszystko. Na listach poparcia znajdowano sfałszowane podpisy osób zmarłych a także niefigurujących w spisie wyborców. Nie działo się to tylko w małych ośrodkach. Takie sytuacje miały miejsce w Warszawie, Olsztynie,Szczecinie, Zgierzu i Chojnicach. Część spraw już wyjaśniają prokuratorzy.

Kto ma władzę ten ma pracę. Wójt zarządzając ma wiele możliwości nagradzania zwolenników. Praca w samorządzie i podległych instytucjach to tylko początek. Zaufany przedsiębiorca może liczyć na wygrany przetarg, okazyjny zakup sprzedawanej przez gminę działki, szybką decyzję administracyjną i wiele innych "uprzejmości".

Tak buduje się sieć klientów zależnych od woli władcy.

Rozmawiam z lekarką ze szpitala powiatowego. Od paru dni szpital żyje wyborami samorządowymi. Startował w nich zarówno dyrektor szpitala jak i ordynator. Niestety przepadli. Padł blady strach. Czy zwycięzca nie będzie się mścił na konkurentach? Jak to wpłynie na działanie szpitala?

W innym powiecie dyrektor szpitala systematycznie zostaje radnym. Kilkuset pracowników szpitala i ich rodziny to wierny elektorat. Dyrektor ma kilka etatów i tzw. funkcji społecznych. Doby nie starcza by je obskoczyć. Kasa płynie szerokim strumieniem. Posadami zajętymi przez zaradnego dyrektora można by obdzielić 6 osób.

Najbardziej patologiczne bywa jednak łączenie roli nauczyciela i lokalnego polityka.

Oto odbywa się spotkanie u lokalnego posła, szarej eminencji. Radni z namaszczeniem słuchają słów posła. Nagle radny i jednocześnie nauczyciel ofiaruje się zorganizować kilku uczniów by ci poroznosili ulotki przed wyborami. Uczniowie się zgodzą chętnie, dostaną dobre oceny i mogą liczyć na taryfę ulgową u nauczyciela.

Inna gmina. W urzędzie gminy pracuje cała rodzina wójta. Nikt nie jest z przypadku, tu nawet sprzątaczka wie że ma załatwioną pracę i musi być lojalna.

Miasto powiatowe. Burmistrz pozatrudniał w szkołach, przedszkolach, straży pożarnej całą swoją rodzinę.

Wszystkie powyższe historie są oczywiście autentyczne. Tak wygląda Polska powiatowa.

Dla wielu ludzi to przekleństwo, jednak trudno wyrwać się z okowów lokalnych układów.

Strach powoduje że coraz bardziej gnie się kark przed lokalną władzą. Mało kto zaryzykuje bunt przeciw władzy.

To też obraz Polski. Niestety nie przebija się do mediów.

J. Kowalski
 
Dodane przez prakseda dnia listopada 19 2014 10:12:52 · 9 Komentarzy · 10 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.