Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Wzorem Cypru i Grecji: Banki przejmą nasze oszczędności?
Cypr, 2013 rok. Rząd potrzebuje pilnie 10 miliardów euro, by ratować swoje banki przed niewypłacalnością. Instytucje finansowe, które udzielały bankrutującej Grecji pożyczek, z powodu umorzeń części kredytów same stanęły na krawędzi upadłości. Cypryjski rząd podejmuje więc rozpaczliwą decyzję: każdy, kto ma pieniądze w cypryjskim banku, musi oddać 6,75 proc. z nich na specjalny podatek ratunkowy. Dla wkładów przekraczających 100 tys. euro podatek jest wyższy i wynosi 9,9 proc.

- Dla mnie to skandal. To często oszczędności całego życia - tak Ewa Kopacz, wtedy marszałek Sejmu, komentowała plan cypryjskiego rządu.

Politycy w całej Europie pocieszali się wtedy jednak, że będzie to jednorazowa akcja. Ale kilka miesięcy później Komisja Europejska przygotowała dyrektywę, która pozwoli bankom na przejmowanie depozytów swoich klientów, jeśli będzie grozić im upadłość. Będzie wyglądać to tak: jeśli dany bank stanie na krawędzi bankructwa, jak było to na Cyprze, najpierw sięgnie po pieniądze wierzycieli i akcjonariuszy. Jeśli one na ratunek nie wystarczą, wtedy będą mogły "wspomóc się" pieniędzmi swoich klientów, którzy trzymają je np. w formie lokat. Dotyczyć to będzie osób, które mają w banku zdeponowane ponad 100 tys. euro (równowartość ok. 400 tys. zł). Wszystko po to, by nie ratować jednego banku pieniędzmi wszystkich podatników.

Teraz okazuje się, że to właśnie gabinet Ewy Kopacz musi wdrożyć tę dyrektywę. Komisja Europejska Polsce i 10 innym krajom pogroziła palcem i dała na to tylko dwa miesiące. Jeśli nie przystosujemy naszych przepisów do unijnych norm, wtedy KE będzie mogła postawić nas przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Eksperci jednak uspokajają, że nawet jeśli wdrożymy dyrektywę, takie rozwiązanie zostałoby wprowadzone w ostateczności. - Na razie nie widać zagrożenia globalnym kryzysem. Nawet w Grecji, która balansuje na krawędzi bankructwa, nie widać, by takie rozwiązanie miało być wprowadzone - uspokaja Paweł Majtkowski, analityk Centrum Finansowego Avivy. - Rozumiem jednak, że wiele osób przyjęcie takiej dyrektywy może niepokoić. W Polsce zdarzały się już przypadki, kiedy oszczędności zgromadzone w bankach topniały. Tak było m.in. w czasie hiperinflacji w latach 80., kiedy z powodu wysokich cen pieniądze zgromadzone na lokatach z dnia na dzień traciły na wartości.

Ale na razie możemy.... spać spokojnie, bo działające w Polsce banki.... są bezpieczne....
 
Dodane przez prakseda dnia lipca 18 2015 17:34:41 · 9 Komentarzy · 10 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.