Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Ważą się losy pomnika „Inki” w Gdańsku
Danuta Siedzikówna "Inka" urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie. W wieku 15 lat złożyła przysięgę na wierność Armii Krajowej i została sanitariuszką. W 1946 roku została aresztowana przez UB i po ciężkim śledztwie skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku.

- "Inka" to postać, która zasługuje na upamiętnienie jako wzór dla młodzieży. To dziewczyna, która do końca życia pozostała wierna Bogu i ojczyźnie. Chcemy, by młodzi ludzie, mijając monument w drodze do szkoły, pomyśleli o tej bohaterskiej sanitariuszce i wartościach, które były dla niej ważne - mówi w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" ks. Mirosław Dukiewicz, proboszcz parafii p.w. św. Jana Bosko w Gdańsku. To właśnie w tym kościele o godz. 13.00 zostanie odprawiona 30 sierpnia Eucharystia pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po Mszy odbędzie się poświęcenie monumentu, a uroczystościom ma towarzyszyć festyn oraz koncerty.

Twórcą pomnika "Inki" jest Andrzej Renes. Monument został wykonany z mosiądzu i aluminium, waży 400 kg, a jego wysokość to blisko 2,60 metra. Danuta ma na głowie toczek, w jakim widać ją na jednym z zachowanych zdjęć. Koszt pomnika to ok. 40 tysięcy złotych, a całość została sfinansowana ze zbiórki publicznej.

- Warto dodać, że w inicjatywę budowy pomnika włączyły się różne środowiska. Miejscowa parafia, miłośnicy historii Oruni, piłkarze Lechii Gdańsk, dawni opozycjoniści, radni dzielnicy, Instytut Pamięci Narodowej oraz szereg innych osób i instytucji. "Inka" to wyjątkowa postać, która łączy, a nie dzieli - mówi dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

Mimo wszystkich planów, decyzja o ustawieniu pomnika na stałe jeszcze nie zapadła. Muszą na to wyrazić zgodę miejscy radni, a głosować nad tym będą 27 sierpnia. Okazuje się jednak, że wizja artystyczna twórcy pomnika im nie odpowiada. Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu tłumaczy, że "Komisja oceniła, że rzeźba nie jest, delikatnie mówiąc, najlepsza i że upamiętnienie "Inki" zasługuje na lepszy pomnik, który, miejmy nadzieję, powstanie w przyszłości, najlepiej w wyniku przeprowadzonego konkursu. Mając jednak świadomość, że wnioskodawcy zaplanowali już termin odsłonięcia pomnika i rozpoczęli działania informacyjne, rozesłali zaproszenia etc., komisja proponuje, by Rada Miasta zgodziła się na tymczasowe ustawienie istniejącej już rzeźby".

- Obiekt artystyczny przez każdego jest widziany inaczej. Nie odmawiam radnym prawa do wypowiadania się na temat sztuki. Jednak dla mnie zawsze najważniejsza jest reakcja zwykłych ludzi, to czy im podoba się dana rzeźba - odpowiada twórca pomnika, Andrzej Renes. Warto również zaznaczyć, że monument w obecnej formie podoba się rodzinie Danuty Siedzikówny. Ponadto wizualizacja pomnika została zmieniona i być może nowa forma wywoła na radnych lepsze wrażenie.
gdansk.gosc.pl
 
Dodane przez prakseda dnia sierpnia 20 2015 19:04:11 · 9 Komentarzy · 6 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.