Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Ustawowy przekręt? Czy rząd przekaże wielkim korporacjom 3 mld zł, aby obniżyć im koszty funkcjonowania w Polsce??!
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia przewiduje, że państwo będzie dofinansowywać tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się zatrudnić pracowników do 30. roku życia. Przez pierwsze 12 miesięcy pracy takiej osoby przedsiębiorca będzie mógł liczyć na refundację wypłacanych pensji do wysokości ok. 27 tys. zł rocznie (równowartość rocznej płacy minimalnej brutto). Jedynym warunkiem otrzymania refundacji ma być gwarancja zatrudnienia przez kolejnych 12 miesięcy. Twórcy tej nowelizacji przewidują, że dzięki państwowej pomocy powstanie dla młodych dodatkowe 100 tys. etatów. Szacunkowy koszt tej inicjatywy dla podatników to ok. 3 miliardy złotych.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być okej (państwo wydaje publiczne pieniądze w słusznym celu, jakim jest aktywizacja młodych na rynku pracy). Im bardziej jednak będziemy się przyglądać tej ustawie, tym mocniej będziemy nabierać przekonania, że została ona napisana głównie dla dobra i interesu wielkich korporacji i firm z zagranicy. Jako pierwszy zauważył to główny ekonomista portalu Bankier.pl - Łukasz Piechowiak:

"Nie da się jedną prostą ustawą zlikwidować bezrobocia wśród młodych. Jednak za pomocą ustawy da się przekazać wielkim korporacjom miliardy złotych na zmniejszenie kosztów zatrudnienia. I tak właśnie się stało."

O co chodzi? Zdaniem Piechowiaka z nowelizacji ustawy nie skorzystają mali przedsiębiorcy, którzy zatrudniają niewielką liczbę osób. Ich strategia zatrudnienia z reguły nie wybiega bowiem dalej niż na rok do przodu, a przypomnijmy, że warunkiem otrzymania refundacji kosztów zatrudnienia młodego pracownika będzie gwarancja zatrudnienia przez kolejnych 12 miesięcy po wygaśnięciu rządowej pomocy. Kto zatem może liczyć na benefity? Nie kto inny, jak duże firmy i korporacje - gdzie najczęściej dominuje zagraniczny kapitał. Piechowiak słusznie zauważa:

"W ich [dużych firm] przypadku dofinansowanie jest korzystne, bo liczy się efekt skali - zatrudniając 200 nowych pracowników do pracy przy taśmie lub w call center, ryzyko zwrotu dotacji za część zwolnionych lub tych, którzy odeszli z innych przyczyn, będzie mniejsze niż korzyści jakie mogą uzyskać w ramach wsparcia. Ponadto ich plany rozwoju przedsiębiorstw zwykle opracowywane są na co najmniej 3 lata do przodu, zatem wiedzą dokładnie ile skorzystają, a ile ewentualnie mogą stracić."

Poza tym pojawia się jeszcze jedno ryzyko. Może się bowiem okazać, że duże firmy pozwalniają 100 tys. osób, którym wypłacają pensje z własnych środków, a na ich miejsce zatrudnią 100 tys. osób, których pensje będzie refundował polski podatnik... Im dalej w las, tym więcej wątpliwości czy przypadkiem nie mamy do czynienia z ustawą-przekrętem, której rzeczywistym celem jest wydojenie z państwowej kasy gigantycznych środków... By żyło się lepiej!

bankier.pl
 
Dodane przez prakseda dnia padziernika 02 2015 15:56:02 · 9 Komentarzy · 7 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.