Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Nowe narzędzie do walki z oszczerstwami
Zeznania te były składane bezpośrednio po II Wojnie Światowej (lecz także w latach późniejszych) przed prokuratorami Komisji i cały czas, aż do dzisiaj, traktowane były jako część akt prokuratorskich, a więc z klauzulą tajności. W konsekwencji wiedza o terrorze niemieckim w Polsce skierowanym przeciwko Polakom podczas okupacji niemieckiej jest w świecie znikoma - po prostu brak znajomości źródeł spowodował, że ci, którzy piszą na temat II wojny światowej nie opierają się na publikacjach źródłowych , lecz w dużej części na konfabulacjach jak np. publikacjach Grossa.

Tłumaczenie i publikacja zeznań składanych w Głównej Komisji będzie znaczącym impulsem do upowszechnienia prawdy o tym jak wyglądała okupacja w Polsce, a w konsekwencji uzyskamy narzędzie do walki z oszczerstwami przeciwko Polsce.Z radością przyjmujemy ten fakt i będziemy ściśle współpracować z Ośrodkiem.

Informacja prasowa MKiDN

11 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia między Instytutem Pamięci Narodowej a Narodowym Centrum Kultury. Umowa dotyczy udostępniania i przekładu na język angielski świadectw zbrodni nazistowskich i komunistycznych przed Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich oraz Główną Komisją Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W uroczystości wzięła udział wiceminister kultury dr Magdalena Gawin - pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Umowa inauguruje projekt "Zapisy terroru. Świadectwa przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich/Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu", który będzie poświęcony popularyzacji oraz umiędzynarodowieniu doświadczeń Polski pod okupacją niemiecką i sowiecką. Projekt jest pierwszym działaniem w ramach tworzenia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

Umowę podpisali: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński oraz wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury Kazimierz Monkiewicz. W uroczystości wzięła udział rodzina Witolda Pileckiego: córka - Zofia Pilecka-Optułowicz, syn - Andrzej Pilecki oraz siostrzeniec, prof. Edward Radwański z żoną.

Ułatwiony dostęp do zeznań

Po II wojnie światowej przeprowadzono kilkanaście tysięcy śledztw w sprawie masowych i indywidualnych mordów popełnionych przez niemieckich okupantów. Terror sowiecki w znacznie mniejszym zakresie został utrwalony dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Łapanki, zsyłki na roboty przymusowe i do obozów koncentracyjnych, pacyfikacja wsi, egzekucje uliczne, badania przeprowadzane przez Gestapo i przez NKWD/UB, wywózki na Sybir. Te i inne akty okupacyjnego terroru stanowią obraz skomponowany przez tysiące głosów świadków i ofiar.

Jednak do końca trwania PRL zeznania przed Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich (GKBZH) objęte były nieformalną klauzulą tajności. Oznacza to, że najbliższe rodziny ofiar nie były informowane o losach postępowań. Świadkowie stawiający się przed GKBZH nie znali zatem zeznań pozostałych osób, ani przesłanek sędziego lub prokuratora do - najczęściej - umorzenia śledztwa. Ich rola kończyła się na złożeniu zeznania. Ze świadectw tych nie mogli także korzystać historycy. Historiografia powstająca w latach PRL koncentrowała się na militarnym obliczu wojny, kształtowaniu się struktur podziemia niepodległościowego, pomijając nie tylko niecenzuralne rozdziały, jak napaść ZSRR na Polskę i mord w Katyniu, ale przede wszystkim pomijania losu ludności cywilnej. Zmiana nastąpiła dopiero w wolnej Polce. Materiały GKBZH trafiły do Instytutu Pamięci Narodowej, jednak korzystanie z nich wymagało zastosowania specjalnych procedur - w wielu przypadkach uzyskania zgody prokuratora.

Ułatwiając dostęp do tych materiałów zwracamy pamięć polskim wspólnotom lokalnym i rodzinom. Dzięki tłumaczeniu na język angielski umożliwiamy również badania zagranicznym historykom, którzy do tej pory wiedzę na temat wojny i okupacji czerpali głównie ze źródeł niemieckich - wyjaśnia wiceminister Magdalena Gawin.

Jak podkreśla, materiały Głównej Komisji zostały wytworzone na przestrzeni wielu lat i mają charakter źródeł sądowych.

Świadkowie nie mogli opowiadać o tym jak spędzili całą okupację, nie mogli przedstawiać własnych historii, wrażeń, odczuć, opinii i sądów. Zeznania przed GKBZH spisane są urzędowym, beznamiętnym językiem, ale kryje się w nich ogromny ładunek emocjonalny. Najczęściej sędzia lub prokurator pytał: co widział/ła Pan/Pani na własne oczy? Jak przebiegało aresztowanie Pani/Pana męża lub żony? Jak zginęły Państwa dzieci? Ile osób brało udział w aresztowaniu? Kto Pana/Panią przesłuchiwał? Zeznający świadkowie to na ogół zwykli obywatele przedwojennej Polski, ludność cywilna spętana zakazami, przymusem, terrorem i strachem - opowiada wiceminister.

Powstanie portal internetowy

Ważną częścią projektu będzie portal internetowy, na którym zostaną opublikowane zdigitalizowane przez IPN relacje polskich świadków i ofiar zbrodni niemieckich oraz sowieckich, popełnionych w okresie II wojny światowej na obszarze przedwojennej Polski. Do każdego powiatu lub miasta dołączona zostanie lista świadków zeznających przed GKBZH. Wybrane świadectwa będą opublikowane w dwóch językach - polskim i angielskim.

Projekt udostępniania i przekładu zeznań świadków i ofiar jest częścią szerszego programu dokumentowania, badania i opisywania mechanizmów totalitarnych w okupowanej Europie. Jest on adresowany do szerokiej rzeszy odbiorców, m.in. członków rodzin świadków i ofiar terroru, naukowców, zwłaszcza polskich i zagranicznych historyków oraz twórców.

Całość naszej pracy dedykujemy najwybitniejszemu przedstawicielowi ruchu oporu w okupowanej Europie - Witoldowi Pileckiemu. Dlatego planowany Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami zostanie nazwany jego imieniem - mówi wiceminister Gawin.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom
ul. M. Kopernika 30 lok. 537
00-950 Warszawa
tel. 515130211
kontakt@reduta-dobrego-imienia.pl
 
Dodane przez prakseda dnia lutego 12 2016 09:58:56 · 9 Komentarzy · 17 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.