Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Tak się wygrywa z banksterami. Czyli jak Viktor Orbán zrenacjonalizował banki na Węgrzech
Jeszcze do niedawna prawie 3/4 sektora bankowego na Węgrzech znajdowało się w rękach zagranicznych, głównie austriackich i niemieckich. Na rynku był tylko jeden w 100% węgierski bank.

Orbán po objęciu władzy postanowił zmienić tę sytuację i wprowadził specjalny podatek bankowy. Jego wysokość wyniosła 0,53% aktywów i im większy bank, tym płacił większy podatek. Przepisy zostały tak napisane, że banki nie miały prawa przerzucić kosztów podatków na klientów. Rezultaty okazały się rewelacyjne dla budżetu - dochód z tego tytułu wyniósł 1,65% PKB. Idąc za ciosem, w następnym roku został wprowadzony kolejny podatek, obejmujący transakcje gotówkowe i transferowe w wysokości 0,2 - 0,3% transakcji (w 2015 r. podatek ten zredukowano).

Jednak nawet większe wpływy do budżetu to było dla Orbána za mało, dlatego wyznaczył kolejny cel: "(...) musimy dążyć do zwiększenia węgierskiej własności w systemie bankowym Węgier. Mamy określony cel do osiągnięcia - chcemy, aby przynajmniej 50% węgierskiego systemu bankowego znajdowało się w węgierskich rękach".

Niektóre z zagranicznych banków wskutek opodatkowania jak i światowego kryzysu zdecydowały się zrezygnować z węgierskiego rynku. Wykorzystał to rząd. Najpierw państwowy MFB Bank wykupił udziały w MKB Bank od Bayerische Landesbank, a Budapest Bank od GE. Rząd dokonał także akwizycji 15% udziałów Erste Bank, by nie reprezentował on jedynie austriackich interesów i reinwestował zyski na Węgrzech. Nie zawahano się sięgnąć także po spółdzielnie oszczędnościowe Takarékbank, które odkupiono od niemieckiego DZ Bank, tym samym została odbudowana rodzima spółdzielczość bankowa.

Plan został osiągnięty w połowie 2014 roku, kiedy to Bayerische Landesbank odsprzedał węgierskiemu rządowi za 55 milionów euro Bank MKB. Od tej chwili Węgry zwiększyły swój udział w krajowym sektorze bankowym na tyle, że wyniósł ponad 50%.

Jednak na tym rząd nie poprzestał i w tej chwili w węgierskich rękach znajduje się już ponad 60% banków, a zapewne to jeszcze nie koniec, ponieważ z Budapesztu dochodzą wieści o planowanych kolejnych przejęciach.

Kiedy w Polsce ponad 50% sektora bankowego będzie w rodzimych rękach? Miejmy nadzieję, że już niedługo.

Marta Borzęcka
http://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/6724-tak-sie-wygrywa-z-banksterami-czyli-jak-viktor-orban-zrenacjonalizowal-banki-na-wegrzech
 
Dodane przez prakseda dnia kwietnia 30 2016 08:04:46 · 9 Komentarzy · 13 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.