Marsz Pamięci Męczeństwa Kresowian w 73. rocznicę Rzezi Wołyńskiej
Organizatorem Marszu było Porozumienie Pokoleń Kresowych. Po zakończonej Mszy świętej w intencji Ofiar przedstawiciele Kresowian przez całą drogę od Placu Trzech Krzyży pod Dom Polonii przy Krakowskim Przedmieściu, na którego murze znajduje się tablica pamiątkowa, odczytywali przejmujące wspomnienia ocalałych ze zbrodni dokonanych przez OUN-UPA.
Organizatorzy warszawskich obchodów 73. rocznicy postrzegają Kresy jako całość utraconego dziedzictwa narodowego, a nie tylko przez "optykę wołyńską i małopolską". Ludobójstwo Kresowian to przecież ofiary:
1. Operacja polska NKWD 1937/38 - 150tys.
2. Deportacje lata 1940/41 wg. IPN - 80tys.
3. Podwileńskie Ponary 1941/44 - 100tys.
4. Wołyń ‘43 w tym Krwawa Niedziela - 60 000
5. Małopolska Wsch. 40 000
Rok 1943 z lipcowym apogeum ludobójstwa na Wołyniu i rok 1944 z przypadającym na luty apogeum ludobójstwa w Małopolsce Wschodniej, to rzezie dokonywane przez OUN-UPA wspierane przez "czerń", czyli miejscowe chłopstwo "uzbrojone" w narzędzia do prac domowych jak siekiery, kosy, piły, widły młotki itp.
Niesiono wiele przejmujących transparentów i bannerów, w tym ukazujące makabryczne mordy na niewinnych polskich dzieciach.
Pod tablicą hołd Ofiarom oddał skłonieniem sztandar niesiony przez Organizatorów, a następnie dokonano złożenia wieńców i zapalenia zniczy. Rodziny kresowe poprosiły o zabranie głosu uczestniczącego w Marszu ministra MSZ Jana Dziedziczaka.
W dobitnych słowach podkreślił on rolę pamięci o ludobójstwie na Polakach, dokonanym przez Ukraińców, i stanowczo przeciwstawił się Ukrainie czerwono-czarnej, czyli nawiązującej do banderowskich tradycji, podkreślając zarazem aprobatę dla Ukrainy żółto-niebieskiej.
Następnie przedstawiono rys historyczny tych wydarzeń. Uroczystości towarzyszyły antybanderowskie okrzyki zgromadzonych.
Na zakończenie uroczystości Andrzej Łukawski, redaktor naczelny portalu kresowego http://kresy.info.pl/ , w imieniu organizatorów Marszu ogłosił rozpoczęcie zbierania podpisów pod inicjatywą społeczną ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Męczeństwa Kresowian - 11 lipca.
W Marszu wzięły udział inne licznie reprezentowane organizacje, w tym Stowarzyszenie Solidarni2010 z Lublina i Warszawy. Solidarni2010 zobowiązali się do zbierania podpisów pod projektem ustawy pod Namiotem na Krakowskich Przedmieściu - do skutku!
[Arkusze list do zbierania podpisów będą do pobrania na portalu http://wolyn.org/] Link Link Link Link
solidarni.pl
Dodane przez prakseda
dnia lipca 12 2016 08:16:24 ·
9 Komentarzy ·
14 Czytań ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Louisroano 14/10/2017 22:25 Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie LLK 11/02/2011 10:06 Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji.
Pozdrawiam LLK