Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
USA ewakuują broń jądrową z Turcji?
Informację o planie wycofania bomb jądrowych B61 z położonej na terenie Turcji bazy Incirlik podał portal EurActiv.com powołując się na dwa niezależne źródła. Decyzja Waszyngtonu, jeśli zostanie potwierdzona może wynikać z pogarszających się relacji na linii Ankara - Waszyngton po nieudanym, lipcowym zamachu stanu w Turcji, o którego organizację władze tureckie oskarżają Fethullaha Gülena przebywającego na emigracji w USA i domagają się w związku z tym jego ekstradycji. Jednocześnie doszło także do zbliżenia pomiędzy Ankarą, a Moskwą czego symbolem była wizyta prezydenta Turcji Recep Tayyip Erdogana w Sankt Petersburga, gdzie nazwał on gospodarza spotkania prezydenta Rosji Władmira Putina swoim "drogim przyjacielem". Pomimo tego USA nie sygnalizowały jednak zamiaru wycofania broni atomowej z Turcji.

Równocześnie z pogarszaniem się relacji na szczeblu politycznym doszło także do kilku incydentów w pobliżu bazy w Incirlik, gdzie przechowywana jest amerykańska broń jądrowa. W bazie odcięto energię elektryczną, wokół niej doszło też do antyamerykańskich demonstracji i blokady ze strony formacji tureckich. Baza jest przy tym jedną z sześciu baz w Europie, gdzie rozmieszczone są bomby jądrowe B61 stanowiące podstawę doktryny odstraszania jądrowego NATO w Europie. W Incirlik znajduje się prawdopodobnie ok. 50 bomb, a w roli ich nosicieli przewidziane są należące do lotnictwa USA i Turcji myśliwce wielozadaniowe F-16C/D. W przyszłości miały być tam też dyslokowane nowej generacji bomby B61 Mod.12 wyposażone ogonowy system naprowadzania podobny do stosowanego w bombach konwencjonalnych JDAM znacznie zwiększający celność.

Według EurActiv.com bomby mają zostać obecnie przeniesione do bazy w Deveselu na południu Rumunii, gdzie powstał pierwszy element tarczy antyrakietowej USA uzbrojonej w pociski SM-3. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunii zdecydowanie zaprzeczyło jednak tym doniesieniom. Rozmieszczenie amerykańskich bomb atomowych w Rumunii jest jednak mało prawdopodobne biorąc pod uwagę, że na terenie tego kraju nie ma specjalnych schronów nadzorowanych przez Weapons Storage and Security System (WS3) amerykańskich sił powietrznych specjalnie wzmocnionych schronów lotniczych takich jak w innych "atomowych" bazach w Europie.

Sama decyzja o wycofaniu broni jądrowej z Turcji, również nie jest przesądzona, dlatego na razie nie można potwierdzić tej informacji. Ponadto, rozlokowanie bomb akurat w Deveselu, gdzie rozmieszczony jest system obrony przeciwrakietowej mogłoby być "medialnie" korzystne dla strony rosyjskiej. Moskwa bowiem przedstawia Aegis BMD, defensywny system przeznaczony do przechwytywania pojedynczych pocisków odpalonych z Bliskiego Wschodu jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.

Podobnie na terenie tego kraju nie ma samolotów zdolnych do przenoszenia tego typu uzbrojenia. Siły powietrzne USA nie stacjonują na stałe w Rumunii, a rumuńskie Migi-21 Lancer nie są zdolne do przenoszenia bomb atomowych NATO. Teoretycznym nosicielem mogłyby być kupione przez Bukareszt F-16, której mają rozpocząć służbę w tym roku ale wymagałoby to poddania ich kosztownej i czasochłonnej modernizacji.

Dodatkowo NATO do tej pory nie sygnalizowało zamiaru rozmieszczenia broni atomowej na terenach nowych krajów członkowskich będących w czasach Zimnej Wojny członkami Układu Warszawskiego, deklarowało też w porozumieniu z Rosją, że nie ma "planu, intencji ani powodu" aby rozlokowywać broń jądrową w Europie Środkowo-Wschodniej. Nawet jednak czasowe jej rozmieszczenie w naszym regionie mogłoby spowodować reperkusje ze strony Rosji dysponującej znaczącym potencjałem taktycznej broni jądrowej.

W związku z powyższym bardziej prawdopodobną opcją w razie gdyby USA zdecydowały się na ewakuację bomb atomowych z Turcji jest ich przemieszczenie, do którejś z już istniejących baz w Europie Zachodniej jak np. Aviano we Włoszech, wyposażonych w odpowiednie instalacje do przechowywania broni jądrowej. Należy pamiętać, że Amerykanie w ostatnich latach znacznie ograniczyli liczbę bomb rozmieszczonych w Europie, ale instalacje przeznaczone do ich przechowywania przynajmniej częściowo pozostają gotowe do ich przyjęcia. W takim układzie baza rumuńska mogłaby służyć wyłącznie za punkt tranzytowy.

defense.pl
 
Dodane przez prakseda dnia sierpnia 20 2016 08:38:26 · 9 Komentarzy · 12 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.