Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Polska kupi Patrioty.
W Kielcach minister Antoni Macierewicz stwierdził, że podpisał decyzję dotyczącą wystosowania dokumentu Letter of Request do rządu Stanów Zjednoczonych i firmy Raytheon w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Łącznie ma zostać zakupionych osiem baterii, z tego dwie baterie do 2019 roku z zestawami pomostowymi. Dokładny zakres dostaw będzie jednak nadal przedmiotem rozmów.

Antoni Macierewicz zwrócił uwagę, że już pierwsze dwie "pomostowe" baterie zostaną wyposażone w modułowy system zarządzania i dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS. To ten system ma stanowić podstawę przyszłej architektury obrony powietrznej US Army.

Kolejne systemy, przewidziane do dostarczenia od 2020 roku, mają trafić do polskich sił zbrojnych z radarami "dookólnymi", opartymi na najnowszej technologii. Polska ma z nich korzystać na równi ze Stanami Zjednoczonymi. Minister Macierewicz zaznaczył, że firma Raytheon zobowiązała się, iż co najmniej 50% zamówień produkcji Patriota będzie się odbywało w krajowych przedsiębiorstwach wskazanych przez stronę polską. Ocenił, że przyczyni się to do wsparcia polskiego przemysłu obronnego i gospodarki narodowej.

Szef MON stwierdził też, że w przeszłości w odniesieniu do Patriota poczyniono "różne nieroztropne kroki". Zaznaczył, że obecne kierownictwo resortu musiało nadrabiać zaległości, a dziś osiągnięto "przystępne" porozumienie, na warunkach korzystnych zarówno dla polskiej gospodarki, jak i polskiej armii.

Częścią porozumienia - niezależnie od kwotowego udziału polskiego przemysłu w realizacji kontraktu - jest również offset. Szef MON podkreślił, że w ostatnim czasie liczbę technologii, przeznaczonych do przekazania do polskiego przemysłu, zwiększono o 12.

Wystosowanie dokumentu Letter of Request otwiera formalny proces pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot w ramach Foreign Military Sales (czyli zakupu uzbrojenia za pośrednictwem rządu Stanów Zjednoczonych). Jak zaznaczył szef MON, nie jest to jednak równoznaczne z podpisaniem kontraktu. Dlatego jego wartość nie została ujawniona, choć z pewnością jest znaczna. Kwota będzie jeszcze przedmiotem negocjacji.

defence24
-----------------------------------
Jak poinformowali oficjalnie podczas MSPO 2016 przedstawiciele Raytheon, amerykański koncern otrzymał formalną zgodę władz Stanów Zjednoczonych na włączenie pocisku SkyCeptor - wariantu rakiety Stunner używanego w systemie David's Sling - do systemu Patriot, w postaci budowanej dla Polski.

SkyCeptor będzie zdolny do rażenia celów metodą Hit to Kill, czyli bezpośrednim trafieniem. Będzie mógł zwalczać pociski balistyczne "krótkiego i średniego zasięgu", manewrujące, a także cele aerodynamiczne (np. samoloty). Jednocześnie, jak zadeklarował Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon, ma charakteryzować się znacznie niższym kosztem, w stosunku do obecnie używanych w systemie Patriot pocisków Hit to Kill.

Obecnie Patriot używa rakiet PAC-3 i PAC-3 MSE służących do zwalczania celu bezpośrednim trafieniem oraz rakiet GEM-T. Natomiast pocisk Stunner, stanowiący podstawę dla rakiety SkyCeptor, jest już w pełnoskalowej produkcji, trwa wprowadzanie go do sił zbrojnych Izraela.

Pierwotnie opracowano go przede wszystkim z myślą o zwalczaniu pocisków balistycznych o zasięgu 70 do 250 km, a także rakiet manewrujących oraz artyleryjskich pocisków rakietowych dalekiego zasięgu. Docelowo ma jednak być zdolny również do zwalczania klasycznych aerodynamicznych celów powietrznych, a więc na przykład samolotów i śmigłowców.

Według koncernu Raytheon rozpoczęto wstępne prace integracyjne w zakresie pocisku SkyCeptor, trwa też proces testowania, modelowania i symulacji. Pierwowzór SkyCeptora - Stunner - został opracowany wspólnie przez Raytheon i Rafael, z dofinansowaniem ze strony władz USA.

Przedstawiciele koncernu poinformowali też, że pierwsze kontrakty na zakup sprzętu powstającego w polskich zakładach w ramach budowy systemu Patriot mają zostać zawarte po złożeniu przez polskie MON wniosku o zakup systemu od Stanów Zjednoczonych (LOR - tzw. Letter of Request). Jest to następstwem listu intencyjnego podpisanego niedawno z PGZ, zgodnie z założeniem którego 50% systemu ma powstać w Polsce. Raytheon deklaruje dostawę pierwszych baterii w 24 miesiące od podpisania umowy.
 
Dodane przez prakseda dnia wrzenia 07 2016 18:37:40 · 9 Komentarzy · 32 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.