Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Broniarz a demokracja
Sławomir Broniarz, prezes ZNP harcował w otoczeniu opozycji i współczesnej "targowicy" na marszu KOD-u 7 maja w bieżącym roku jako groteskowy bojownik demokracji.

Zapewne wielu nauczycieli, członków ZNP nie zna historii swojej organizacji. Dlatego warto im polecić monografię napisaną przez zespół pod redakcją Bolesława Grzesia zatytułowaną: "Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zarys Dziejów 1905-1985". W odległej już powojennej przeszłości, jak podaje autor na str.446 "... związek mobilizował coraz szersze kręgi członków do pracy społecznej, organizował koła Towarzystwa Przyjaciół Polsko - Radzieckiej i kursy języka rosyjskiego... Przede wszystkim jednak koncentrował wysiłek ogniw i aktywu na szkoleniu - samokształceniu ideologicznym, pozostawiając inne sprawy na uboczu. Sprawozdania, informacje, oceny akcji, , zebrania, krytyka i samokrytyka eksponowanie osiągnięć, wytykanie braków, wzmaganie czujności wobec wroga klasowego, zwalczanie bierności, zacofania i szkodnictwa - obudowane treścią ideowo – polityczną wypełniały codzienne działania komórek organizacyjnych związku i ich aparatu wykonawczego..." Na str. 448 jest zapis: "... Nauczyciele - działacze związkowi, zobligowani organizacyjnie do podejmowania pracy społecznej, uczestniczyli w propagowaniu i zakładaniu spółdzielczych form gospodarowania na wsi..." (czyli zakładania tzw. spółdzielni produkcyjnych, przed którymi polska wieś na szczęście w przytłaczającej większości zdołała się uchronić). Str. 450: "... w lipcu 1954 roku Prezydium Zarządu Głównego ZNP wezwało wszystkich członków do udziału w organizowaniu ochotniczych brygad sprzętu zboża, co miało być dowodem współdziałania nauczycielstwa z aktywem wiejskim i potwierdzić nieugiętą wolę środowiska oświatowego w przeprowadzaniu socjalizacji wsi" (czyli w zakładaniu spółdzielni produkcyjnych).

Zachęcam członków ZNP do tej lektury!

A jak zachował się Związek Nauczycielstwa Polskiego w okresie stanu wojennego?

14 lutego 1982 r., a więc w dwa miesiące po ogłoszeniu stanu wojennego, wznowiono wydawanie 'Głosu Nauczycielskiego', gdy inne organy prasowe oprócz 'Trybuny Ludu' były przez władzę nadal zawieszone. W artykule programowym numeru czytamy akceptację stanu wojennego: "...obecnie kraj nasz i jego gospodarka znajduje się w stanie poważnego kryzysu. Pogłębiał jego rozmiary brak stabilizacji w życiu społecznym, postępujący proces anarchii. Ogłoszenie stanu wojennego położyło kres temu rozkładowi."

Pamiętać należy, że w ramach legitymizacji junty wojskowej Jaruzelskiego w październiku 1982 r., zaczęły się tworzyć, przy aprobacie władz stanu wojennego, pierwsze organizacje Związku Nauczycielstwa Polskiego, a posiedzenie tzw. Krajowej Grupy Założycielskiej ZNP odbyło się 30 maja 1983 r., jeszcze przed zniesieniem stanu wojennego. Hipokryzją tego stanu rzeczy było niby tworzenie struktur ZNP z organizacji już istniejącej.

Wszystkie te działania odbywały się w czasie, gdy część nauczycieli przebywała w więzieniach, obozach internowania, a po ich opuszczeniu narażona na bezkarne represje służby bezpieczeństwa i władz oświatowych, przy całkowitej obojętności ZNP, którego władze terenowe niejednokrotnie ostentacyjnie odmawiały obrony prześladowanym przez władze nauczycielom.

Jak podaje z dumą w swej monografii Bolesław Grześ, Zjazd Delegatów ZNP w dniach 14 i 15 października 1983 r. doceniło kierownictwo partii i władz państwowych. Na otwarcie przybyli: I Sekretarz KC PZPR, prezes Rady Ministrów Wojciech Jaruzelski, przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński, wicepremierzy - Edmund Kowalski i Mieczysław Rakowski oraz wicemarszałek Sejmu Jerzy Ozdowski. Prezesem ZNP wybrany został Kazimierz Piłat, jego następcą w późniejszych latach - Jan Zaciura. Obaj już nie żyją. Do dnia dzisiejszego prezesuje związkowi Sławomir Broniarz. Żaden z nich nie podjął próby uczciwego obrachunku z przeszłością powojenną Związku Nauczycielstwa Polskiego, który w stanie wojennym sprzeniewierzył podstawowym zasadom działania związkowego. Nie występował w obronie więzionych i represjonowanych nauczycieli, kolaborował z juntą Jaruzelskiego, a w latach późniejszych nie potępił zbrodniczych działań władzy PRL-u.

Dzisiaj Sławomir Broniarz, razem z postkomuną w szeregach KOD-u, wespół w zespół z Platformą Obywatelską i Nowoczesną, jako "nosiciel demokracji" występuje przeciw reformie oświaty, aby było tak jak było.

Zenon Pigoń

 
Dodane przez prakseda dnia listopada 04 2016 10:27:38 · 9 Komentarzy · 32 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.