Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
PRZEBRAŻE – co Pan na to, Panie Prezydencie?
Na szczęście podwawelski zasłużony opozycjonista Ryszard Bocian (KPN) monitoruje ich wpisy i na bieżąco jestem informowany drogą mejlową o nowościach przelewanych na papier spod tych doskonałych piór (współ. należy to czyt.: z klawiatur do sieci). Pierwszy, słynący z lekkiego stylu i urzekającego dowcipu, Ewaryst Fedorowicz, tekstem "Dlaczego brak tablicy wołyńskiego Przebraża na Grobie Nieznanego Żołnierza?"* podniósł tę kwestię, a drugi, niezłomny antykomunista, działacz charytatywny i niestrudzony obrońca pamięci kresowej, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ją nagłośnił i uzupełnił stosowną ilustracją bunkra i mapką samoobrony.**

Posłuchajmy!

"A co to jest to wymienione przeze mnie jakieś "Przebraże"?
To w tej wsi, od momentu krwawej niedzieli wołyńskiej aż do wkroczenia na Wołyń wojsk sowieckich, samoobrona ocaliła 25 tysięcy Polaków (ale i sporo Żydów i nawet trochę zbiegłych z niemieckiej niewoli jeńców sowieckich), odpierając 3 wielkie ofensywy UPA, z których ostatnia, przeprowadzona silami 12 tysięcy banderowców, zakończyła się rozbiciem atakujących band, które straciły ponad 400 zabitych.
Trwanie Przebraża - tej polskiej fortecy w banderowskim morzu to fenomen:
dowódcy stworzyli ufortyfikowany obszar, obwiedziony zasiekami ze zbieranego na pobojowiskach drutu kolczastego, okopami, bunkrami, gniazdami karabinów maszynowych, wewnątrz którego żyła ludzka masa, którą trzeba było nie tylko obronić, ale i nakarmić, ogrzać, leczyć.
To w Przebrażu we własnej rusznikarni nie tylko reperowano będącą na wagę złota broń, ale i produkowano słynne Steny!
Żeby się dzisiejszemu, eleganckiemu towarzystwu z warszawki i krakówka spodobało, to napiszę, że Przebraże było takim 20. wiecznym Zbarażem, tyle że w Zbarażu broniło się jaśniepaństwo, a w Przebrażu - zwykli chłopi.
A dowodził nimi nie żaden hetman, generał, czy choćby pułkownik, a zwykły chłop i do tego tylko podoficer WP, Henryk Cybulski, który zesłany w lutym 1940 na Sybir po brawurowej ucieczce i przejściu w 8 tygodni kilku tysięcy kilometrów (!!!) wrócił do rodzinnej wsi."

I dalej...

"Dlaczego jakaś "samoobrona"?
A dlatego, że aż do początku 1944 (!) roku eleganckiego towarzystwa z Londynu i Warszawy nie obchodził los polskich chłopów wyrzynanych na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów: [nie było] ani dostaw broni, ani cichociemnych, ani przerzutu oddziałów AK z zachodniego brzegu Bugu.
Dopiero pod koniec stycznia 1944 roku, już po wkroczeniu na Wołyń Armii Czerwonej, powołana została z istniejących oddziałów samoobrony 27 Wołyńska Dywizja AK, która miała za zadanie rozpocząć na tych terenach "Akcję Burza".
Owszem, 27 dywizja AK ma na Grobie Nieznanego żołnierza swoją tablicę.
A do tego czasu, polscy chłopi bronili się w swoich wioskach sami czym mogli - bronią zbieraną z pobojowisk frontowych, kupowaną od Niemców i Węgrów czy wręcz (tak, jak obronili się w Kisielinie) zrzucanymi z kościelnej wieży na uzbrojonych po zęby atakujących upowców cegłami i odrzucanymi granatami."

Po tym, co poniżej napisał pan Fedorowicz, komentarz do mojego tytułu jest zbędny.

"Po latach wypychania przez tzw. elity ze świadomości społecznej faktu wymordowania przez ukraińskich nacjonalistów 200 tys. kresowych Polaków, eksplodowała (bo tak to z przyciskanym kamieniem garnkiem z gotującą się wodą bywa) kwestia ludobójstwa na Kresach, zwana umownie "rzezią wołyńską".
Co tydzień kolejnych 100 tys. Polaków ogląda film Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego wg książki Stanisława Srokowskiego i to, co tzw elity postanowiły wytrepanować z narodowej pamięci, wraca do tej pamięci ze zdwojoną siłą.
Jedynie władze państwowe cierpią na typowy syndrom wyparcia, czego dowodem jest fakt, że na Grobie Nieznanego Żołnierza do dziś nie ma tablicy z napisem "Wołyńska Samoobrona" czy "Przebraże", choć dziś Prezydent Duda uroczyście odsłonił kolejną tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym (i chwała mu za to)."

Dodam tylko kolejnych adresatów, których dorzucił ks. Isakowicz: jest to także pytanie do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz władz Instytutu Pamięci Narodowej.

* Link
** Link

Link

Zygmunt Korus
 
Dodane przez prakseda dnia listopada 12 2016 11:08:52 · 9 Komentarzy · 40 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.