Feministki zablokowały projekt obowiązkowej mammografii i cytologii
"To intymne, ginekologiczne badanie i nikt nie może mnie do niego zmusić!". "Jeśli kobiety mają mieć robioną cytologię, to mężczyźni niech się poddają przymusowemu badaniu prostaty". "Łapy precz od moich piersi i innych narządów..." To tylko niektóre opinie przeciwniczek wprowadzenia obowiązkowego badania cytologicznego i mammograficznego pracownic.
Propozycja, nad którą ministerstwo zdrowia pracowało od 2008 roku była wielokrotnie krytykowana przez środowiska feministek jako niekonstytucyjna, bo nierówno traktuje mężczyzn i kobiety oraz ograniczająca swobody obywatelskie. Badania te miały być finansowane ze środków przeznaczonych na programy profilaktyczne wykrywania raka piersi i szyjki macicy.
Minister Ewa Kopacz powiedziała IAR, że jej propozycje nie zyskały też wsparcia minister pracy. Minister Jolanta Fedak obawiała się, że skoro rozporządzenie w sprawie wpisania cytologii i mammografii do badań okresowych dotyczy Kodeksu Pracy, będzie musiał za nie płacić pracodawca.
Prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder podkreśla, że codziennie 5 kobiet umiera na raka szyjki macicy. 2/3 Polek nie wykonuje cytologii, która pozwala wcześnie wykryć ten nowotwór i ocalić życie. Zdaniem doktora Medera każdy sposób jest dobry - nawet obligatoryjność takich badań, aby kobiety zgłaszały się do lekarza.
Wykrycie zmian grożących rakiem jest możliwe dzięki regularnym badaniom cytologicznym. Z danych NFZ wynika, że zdecydowana większość Polek nie korzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. W 2007 roku NFZ wysłał ponad 2,7 mln zaproszeń na badania wykrywające raka piersi (mammografia) oraz ponad 6 mln na badania dotyczące raka szyjki macicy (cytologia). Na pierwsze z tych badań zgłosiło się tylko 23,5 proc. zaproszonych, a na drugie - jedynie 7,5 proc. Dlatego według wielu lekarzy takie przymusowe badania w pracy mają sens.
- Nowotwory szyjki macicy oraz piersi są łatwo wyleczalne - w ponad 90 proc. przypadków. Pod warunkiem jednak, że są wykryte we wczesnych stadiach. Dlatego przymusowe badania mogą ratować życie - mówi Andrzej Wróst, lekarz - onkolog.
Dodane przez prakseda
dnia marca 10 2011 08:16:24 ·
9 Komentarzy ·
318 Czytań ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Louisroano 14/10/2017 22:25 Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie LLK 11/02/2011 10:06 Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji.
Pozdrawiam LLK