Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Mówię, piszę po polsku
Do Wilna przyjechaÅ‚o okoÅ‚o 5 tysiÄ™cy osób, dzieci, mÅ‚odzieży i ich rodziców. Protestowali przeciw wchodzÄ…cej wÅ‚aÅ›nie w życie ustawie oÅ›wiatowej. Jak deklarowali, to inicjatywa obywatelska i oddolna. We wszystkich polskich szkoÅ‚ach odbyÅ‚ siÄ™ strajk szkolny. – Jeżeli wÅ‚adze bÄ™dÄ… nadal gÅ‚uche na nasze postulaty, nastÄ™pnym razem przyjedzie 10 tysiÄ™cy osób – mówiÅ‚ do polskich uczniów Waldemar Tomaszewski z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Jego wystÄ…pienie zostaÅ‚o przyjÄ™te entuzjastycznie. To najwiÄ™ksze tego typu polskie zgromadzenie w historii niepodlegÅ‚ej Litwy. – Deklarujemy lojalność wobec tego paÅ„stwa, w którego obronie 20 lat temu stanÄ™liÅ›my obok naszych braci, jednak teraz nasi bracia nie chcÄ… nas wysÅ‚uchać. Nas, mniejszoÅ›ci narodowej. Nie zgadzamy siÄ™ na Å‚amanie naszych praw podstawowych, praw do nauczania w naszym jÄ™zyku ojczystym! – woÅ‚ali przed PaÅ‚acem Prezydenckim w Wilnie przedstawiciele rodziców i nauczycieli oraz organizacji spoÅ‚ecznych, apelujÄ…c o odstÄ…pienie od wprowadzania w życie nowej ustawy oÅ›wiatowej, która weszÅ‚a w życie 1 lipca. Dla nich strajk szkolny i wczorajszy wiec to ostateczność, do której zostali doprowadzeni.
- MówiÄ… nam, że to jest upolitycznianie sprawy, ale przecież decyzja o uchwaleniu tej ustawy jest polityczna. WysÅ‚anie listu do polskich rodziców przez ministra oÅ›wiaty byÅ‚o krokiem politycznym. Minister przyznaÅ‚ w nim, że w programach partii, które dzisiaj rzÄ…dzÄ…, już dawno przewidziano, że sytuacjÄ™ oÅ›wiatowÄ… należy zmieniać. Pisano w nich nawet, że Polaków na Litwie w ogóle nie ma. No to co? Może należy ich dzisiaj deportować? – pytaÅ‚ europoseÅ‚ Waldemar Tomaszewski. – BÄ™dziemy również walczyć metodami politycznymi i nikt nas nie zastraszy – podkreÅ›laÅ‚. Jako głównego inicjatora niekorzystnych zmian w litewskim prawie wskazaÅ‚ byÅ‚ego prezydenta tego kraju Vitaustasa Landsbergisa.
Zdaniem organizatorów protestu, skupionych w Forum Rodziców, wczorajsza manifestacja to prawdziwa próba ognia. Nie tylko dla polskiej spoÅ‚ecznoÅ›ci zamieszkujÄ…cej WileÅ„szczyznÄ™, ale także dla litewskich wÅ‚adz. To ostatnia szansa na rezygnacjÄ™ z procesu likwidacji polskiego szkolnictwa. – Ten wiec ma potwierdzić jedno: czujemy siÄ™ dyskryminowani, a nasze prawa sÄ… Å‚amane w paÅ„stwie Unii Europejskiej i paÅ„stwie czÅ‚onkowskim NATO – mówiÅ‚a w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” nauczycielka z polskiej szkoÅ‚y w rejonie solecznickim. – Dzisiaj nie ma mowy o polskim nauczaniu, to jest niedopuszczalne – dodaÅ‚a, co wywoÅ‚aÅ‚o aplauz wÅ›ród mÅ‚odych ludzi. Jej zdaniem, warunki do rozwoju i pielÄ™gnowania tożsamoÅ›ci narodowej byÅ‚y na Litwie Å‚atwiejsze na poczÄ…tku lat 90., ale od dÅ‚uższego czasu sÄ… one sukcesywnie pogarszane. ZmieniÅ‚o siÄ™ to szczególnie po wejÅ›ciu Litwy do UE. Od tego momentu wÅ‚adze tego paÅ„stwa uznaÅ‚y, że nie muszÄ… siÄ™ liczyć z miÄ™dzynarodowÄ… opiniÄ….
- DziÅ› zmieniono zasady w czasie gry. Inaczej umawialiÅ›my siÄ™ z wÅ‚adzami – podkreÅ›laÅ‚ Dariusz Å»ybort. W imieniu rodziców mówiÅ‚, że tak jak w Polsce Litwini, Polacy na Litwie chcÄ… mieć możliwość wyboru miÄ™dzy szkoÅ‚Ä… litewskÄ… a polskÄ…. – Skoro wybraliÅ›my polskÄ… szkoÅ‚Ä™, to znaczy, że chcieliÅ›my, by nasze dzieci uczyÅ‚y siÄ™ i dorastaÅ‚y w polskim Å›rodowisku – mówiÅ‚. Zdaniem litewskich Polaków, warunkiem do rozmów i zawarcia kompromisu z wÅ‚adzami paÅ„stwa i ministerstwem oÅ›wiaty jest odstÄ…pienie od zmian w zasadach funkcjonowania polskiego szkolnictwa. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, by tak jak jest np. w Alzacji, mniejszość mogÅ‚a swobodnie siÄ™ uczyć w jÄ™zyku ojczystym i skÅ‚adać w nim egzamin maturalny. – Chcemy wrócić do tego, co byÅ‚o wczeÅ›niej. Teraz najważniejszym jÄ™zykiem na egzaminach jest litewski i majÄ… nas obowiÄ…zywać identyczne zasady jak Litwinów, a przecież nam ten jÄ™zyk nie jest aż tak potrzebny – mówi Arnold z 11. klasy z polskiej szkoÅ‚y w Mejszagole. Uczniowie tÅ‚umaczÄ…, że żyjÄ… głównie w polskim Å›rodowisku, ewentualnie rosyjskim. – A kiedy idziecie do sklepu lub urzÄ™du, to w jakim jÄ™zyku zaÅ‚atwiacie codzienne sprawy? – Rozmawiamy w takim jÄ™zyku, w jakim akurat potrzeba, zależy, kto prowadzi sklep, kim jest osoba, z którÄ… rozmawiamy – tÅ‚umaczy. To ważne, bo wbrew sugestiom wÅ‚adz oÅ›wiatowych polska mÅ‚odzież na Litwie od maÅ‚ego posÅ‚uguje siÄ™ co najmniej dwoma, a bardzo czÄ™sto trzema jÄ™zykami. MówiÄ…, piszÄ…, czytajÄ… nie tylko po polsku i litewsku, ale także po rosyjsku.
- Ja lubiÄ™ również jÄ™zyk angielski, wielu z nas mówi nawet czterema jÄ™zykami – dodaje Arnold. Dla niego, jak i jego kolegów obecność w Wilnie nie jest niczym nadzwyczajnym. Przyjechali z wÅ‚asnej woli, niektórzy z rodzicami. Oni również nie godzÄ… siÄ™ na dyskryminujÄ…ce ich przepisy. – Ci, którzy nie przyjechali, nie tyle siÄ™ bojÄ…, ale siÄ™ leniÄ…. My sami chcieliÅ›my przyjechać – tÅ‚umaczy chÅ‚opak z Trok.

Maciej Walaszczyk, Wilno
 
Dodane przez prakseda dnia wrze¶nia 03 2011 19:44:03 · 9 Komentarzy · 231 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.