Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Powstanie centralny rejestr danych kontaktowych, e-maili i telefonów Polaków, dostępny dla całej administracji
- Rozwój systemu Rejestrów Państwowych będzie się odbywał w paru strumieniach prac - powiedział wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, na posiedzeniu Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Poinformował, że utworzono katalog 137 zmian do wdrożenia do systemu. Wśród planowanych są m.in. nowe usługi na potrzeby realizowanych projektów (np. mDokumenty), przenoszenie aktów między księgami stanu cywilnego, kolejne zmiany ergonomiczne systemu czy zmiany w panelu użytkownika. To mają być zmiany tych rzeczy, które dzisiaj wymagają poprawy.

- Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dokończenie wdrożenia masowej migracji aktów stanu cywilnego. Pierwszy etap zaplanowano na 12 maja 2017 r. Istotą było przygotowanie takiego narzędzia, które pozwoli wesprzeć tę masową migrację lokalnych baz danych, aby poszczególne USC mogły tę migracje przeprowadzać w swoim algorytmie. W pierwszym etapie akty są przenoszone pojedynczo, w drugim - zakładamy masową migrację. Będzie ona zlecana przez urząd np. na noc, gdy kończy on pracę - poinformował Okoński.

E-mail i telefon do wglądu urzędników

Wiceminister zapowiedział, że następnym krokiem resortu będzie wzbogacenie SRP o kolejne rejestry, które mogą służyć do budowy kolejnych usług elektronicznych. Wśród usług czekających na realizację jest budowa Rejestru Danych Kontaktowych. Chodzi o rejestr gromadzący nr telefonu, adres email i adres zamieszkania obywatela.

Według zapowiedzi wiceministra, rejestr ten ma być miejscem, z którego będą mogły też korzystać inne systemy państwowe.

Sprawa udostępniania tego typu danych i dzielenia między administrację jest dość kontrowersyjna. Barbara Gubernat z biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zwróciła uwagę, że wszelkie zmiany dotyczące rejestrów państwowych, które wiążą się z przekazywaniem danych pomiędzy różnymi podmiotami, muszą znajdować odzwierciedlenie w przepisach powszechnie obowiązujących.

- Jaka tutaj będzie podstawa prawna, żeby utworzyć rejestr danych kontaktowych? Będą to dane pobierane z innych istniejących już rejestrów czy obywatel będzie się w takim zbiorze sam rejestrował? - pytała Gubernat, zaznaczając również, że nie ma powszechnego obowiązku posiadania e-maila czy numeru telefonu.

Okoński zapowiedział, że wprowadzanie danych do rejestru - według obecnych założeń - ma być dobrowolne.

- Liczymy, że dzięki temu, że obywatel wprowadzi te dane, one będą wykorzystywane przez państwo i nie będziemy musieli ich potem wprowadzać ponownie. Chcemy obywatela nakłaniać językiem korzyści, a nie przymusem - zaznaczył.

Na komisji zakomunikowano też, że jest pomysł wprowadzenia do obrotu prawnego ustawy, która umożliwiłaby obywatelowi decydowanie, czy chce ułatwić swój kontakt z administracją jakiegokolwiek szczebla i wyrażenie poprzez to zgody na udostępnianie jego danych dalej, dla różnych szczebli administracji.

Kolejne zmiany na przestrzeni trzech lat

Kolejnym elementem zmian w SRP ma być uruchomienie 1 października 2017 r. integracji rejestrów dowodów osobistych z rejestrem sprawców przestępstw na tle seksualnym. Według Okońskiego chodzi o to, aby zapewnić aktualność wymiany danych.

Resort planuje również wdrożenie zmian o usługę umożliwiającą zameldowanie drogą elektroniczną, wynikającą ze zmian w ustawie o ewidencji ludności.

Kolejna ważna zmiana, zaplanowana w ramach pomocy państwa dla rodzin, to tzw. parentyzacja, czyli powiązanie dziecka z rodzicami poprzez ustanowienie w bazie jednoznacznego związku pomiędzy numerami PESEL rodziców i dzieci.

Na komisji poinformowano też, że na działania związane z rozwojem Systemu Rejestrów Państwowych założono na ten rok budżet w wysokości 6 mln 950 tys. zł. Łącznie na zmiany w SRP na lata 2017-2019 zaplanowano wydatek rzędu 27 mln zł.

portalsamorzadowy.pl
--------------------------------------
Jestem przeciwny takiemu systemowi - to po pierwsze, po drugie ciekawa jest firma, która prowadzi informatyzację ministerstwa cyfryzacji. Jest ASSECO Data System, firma w której vice prezesem jest pan Bendig-Wielowiejski - były prezes UNIZEPO (nastąpiło połączenie obu firm). Wspomniany pan Bendig-Wielowiejski jest konsulem honorowym Rosji, wykształconym w Moskwie i Leningradzie. Pani minister Streżyńska zapytana o to, czy wie z kim zawarła umowę, z jaką firmą, odpowiedziała że jej to nie interesuje, że to sprawa ABW. ASSECO świadczy usługi także innym ministerstwom a także obsługuje Akademię Marynarki Wojennej. Ostatnio ASSECO podpisało umowę na wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego obsługi głosowań w Sali Posiedzeń Sejmu. Honorowy konsul Rosji Bendig-Wielowiejski szefuje także Europejskiemu Forum Podpisu Elektronicznego. EFPE corocznie organizuje w Europie "międzynarodową konferencję poświęconą elektronicznym usługom zaufania". Konferencji tej patronuje ministerstwo cyfryzacji. Ożywioną działalność prowadzi też Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych. Na jego czele stoi były oficer Zarządu III WSW/WSI, uczestnik kursu KGB, płk. Mieczysław Koczkowski.
 
Dodane przez prakseda dnia marca 15 2017 10:16:33 · 9 Komentarzy · 57 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.