Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Pod Witebskiem odkryto szczątki ofiar "operacji polskiej" z 1938 r.?
Już w roku 2014 miejscowi badacze historii odkryli 30 jam grobowych koło Witebska. Groby znajdują się w lesie w okolicy wsi Drykolle i Chajsy. Świadkowie historii twierdzili, że przed II wojną światową, w latach 1938-1939, w tych miejscach rozstrzeliwano ludzi przywożonych z Witebska. W jamach, które mają około półtora metra głębokości, znaleziono ludzkie kości, ze śladami wskazującymi na egzekucje. Lokalni działacze opozycji zwrócili się do prokuratury i Komitetu Śledczego z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia w związku ze znalezieniem mogił, w których znajdują się m.in. przestrzelone czaszki. Od tamtej pory trwają badania.

Podczas prac prowadzonych w kwietniu tego roku odkryto kolejnych kilkanaście dołów, w których znajdowały się szczątki rozstrzelanych ludzi i należące do nich przedmioty. W odkryciu tym, paradoksalnie, pomogły miejscowe tzw. "hieny cmentarne". Przestępcy pierwsi znaleźli te doły śmierci i rozkopali je - szukali tam kosztowności. Zaalarmowani przez miejscowych ludzi badacze wkrótce przybyli na miejsce i wraz z milicją zabezpieczyli je. W jamach i wokół nich leżały ludzkie kości, w tym czaszki, a także przedmioty takie jak buty, okulary czy grzebienie. Większość czaszek miała charakterystyczne otwory przestrzałów. Na miejscu odkryto także łuski pocisków. Do sprawy włączył się witebski Komitet Śledczy, gdzie trafiła część znalezisk celem ich zbadania.

Jak mówi Jan Dzjarżaucau, twórca inicjatywy obywatelskiej "Chajsy", pochówki znaleziono w lesie, ok. 1,5 km od torów kolejowych. NKWD rozstrzeliwało tam więźniów z więzienia w Witebsku już w latach 30. XX wieku. Dzjarżaucau poszukując informacji na ten temat rozmawiał z ponad 30 okolicznymi mieszkańcami, którzy twierdzą, że w lesie niedaleko wsi Chajsy, głównie w roku 1938, NKWD wykonywało egzekucje. M.in. to pozwala badaczom postawić tezę, iż spoczywają w nich szczątki ofiar tzw. operacji polskiej, największej stalinowskiej zbrodni na Polakach.

Przeprowadzona przez NKWD operacja polska rozpoczęła się w sierpniu 1937 roku i trwała do jesieni 1938 roku. Specjalnym rozkazem rozpoczął ją komisarz NKWD Nikołaj Jeżow. Oprócz rozkazu mordowania Polaków, nakazał on też swoim funkcjonariuszom represjonowanie polskich rodzin. Mowa o żonach, mężach, dzieciach. Jak szacuje rosyjski historyk Nikita Pietrow ze Stowarzyszenia Memoriał (którego członkowie w latach '90 mieli wgląd do rosyjskich archiwów) podczas operacji aresztowano prawie 144 tys. osób, z których rozstrzelano, przeważnie strzałem w tył głowy, około 111 tys. Kolejnych 100 tys. osób zostało wywiezionych w bydlęcych wagonach w głąb ZSRS lub poddanych innym represjom. Wielu z nich zmarło z powodu głodu i wyczerpania. Pod koniec ubiegłego roku Prokuratura IPN w Szczecinie rozpoczęła śledztwo ws. "operacji polskiej".

Adam Białous
pch24
 
Dodane przez prakseda dnia kwietnia 14 2017 09:51:27 · 9 Komentarzy · 47 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.