Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Absurdalnie samobójczy„pomysł” rządu. Elektrownia atomowa w Polsce ??
Dla Polski, która cztery piąte energii elektrycznej produkuje z węgla, poważnym problemem jest zaproponowany przez UE tak zwany pakiet zimowy. Zakłada on m.in. limit emisji CO2 dla wytwórców energii elektrycznej, w praktyce oznacza to, że niemożliwe będzie budowanie nowych bloków węglowych w Polsce.

Kierowane przez Krzysztofa Tchórzewskiego Ministerstwo Energii ma pomysł, jak przekonać Komisję Europejską, by pozwoliła Polsce pozostać przy energetyce węglowej. Naszym asem w rękawie ma być elektrownia jądrowa.

Pomysł zagrania "atomówką" pojawił się po tym, gdy próby zablokowania przez polski rząd najbardziej niekorzystnych zapisów pakietu zimowego na podstawie art. 194 Traktatu o Funkcjonowaniu UE okazały się skazane na porażkę. Gdy w grudniu premier Beata Szydło próbowała zacząć dyskusję na temat pakietu na posiedzeniu Rady Europejskiej, jej inicjatywa została praktycznie całkowicie zignorowana.

Nie możemy nie dostrzegać tego, co UE nam szykuje

W kuluarach II Edukacyjnego Forum Energetyki Jądrowej wiceminister Tobiszowski przyznał, że elektrownia jądrowa może być kartą przetargową polskiego rządu w rozmowach z Unią Europejską na temat polityki klimatycznej. - Nie możemy nie dostrzegać tego, co UE nam szykuje - powiedział wiceminister. - Chcemy być pragmatyczni i skuteczni - dodał.

Byłoby najlepiej, gdyby nie było pakietu zimowego, ale skoro jest, to chcemy wypracować kompromis - powiedział w ostatni wtorek wiceminister Tobiszowski, cytowany przez agencję Bloomberg.

Jak zapowiedział, "najpóźniej do jesieni" powstanie strategia dla polskiej energetyki do 2050 roku.

Zadecydujmy, czy tylko mówimy, markujemy, czy faktycznie widzimy sens budowy elektrowni jądrowej ze wszystkimi wyzwaniami i chcemy, by te wyzwania zostały realnie wykorzystane, co proponuje obecny rząd - powiedział.

Według Piotra Naimskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, kluczowe decyzje podczas rozmów z Unią zapadną w przyszłym roku. Z kolei decyzja o budowie elektrowni jądrowej ma zapaść do końca czerwca tego roku, gdy Ministerstwo Energii wypracuje model finansowania tego projektu.

Według ministra Tchórzewskiego budowa elektrowni jądrowej będzie kosztować 24 mld zł, czyli o 11 mld zł mniej, niż szacował poprzedni rząd.

Jak twierdzi, tyle samo kosztowałoby wybudowanie porównywalnej farmy wiatrowej na morzu. Według części ekspertów szacunki Tchórzewskiego mogą okazać się jednak nadmiernie optymistyczne.

Elektrownie węglowe pozbawione wsparcia

Mianem "pakietu zimowego" określa się opracowany przez Komisję Europejską zestaw ośmiu aktów prawnych pod wspólną nazwą "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków". Bruksela chce głębokich zmian na rynku energetycznym Unii pod kątem dopasowania go do potencjału źródeł odnawialnych. Pakiet zimowy ma być prokonsumencki - KE chce zakazu urzędowej regulacji cen energii, prawa do sprzedaży prądu z przydomowych instalacji, a także elastycznych, reagujących na ceny kontraktów.Z polskiego punktu widzenia główny problem dotyczy zapisanego w pakiecie limitu emisji CO2 dla wspieranych z publicznych pieniędzy wytwórców energii elektrycznej, którzy mieliby działać w ramach rynku mocy, czyli mechanizmu wsparcia elektrowni konwencjonalnych.

Proponowany przez Brukselę limit emisji 550 gramów CO2 na kWh nie pozwalałby na finansowanie budowy nowych, opartych na węglu elektrowni w Polsce ze wsparcia, jakim jest rynek mocy. To oznaczałoby także wyłączenie ze wsparcia elektrowni węglowych.

Polski rząd ma też zastrzeżenia do innego zapisu pakietu zimowego. Chodzi o plany stworzenia Regionalnych Centrów Operacyjnych, co w praktyce oznaczałoby, że odpowiedzialność za system energetyczny zostałby przeniesiony z poziomu państwa członkowskiego do regionu.

money.pl
---------------------------------
Minister mówi, że UE nas zniszczy! Dlaczego więc nie wychodzimy z tego piekielnego UE? Kto w końcu rządzi Polską? Jeśli UE, to po co nam "rząd"? To jest jawna REZYGNACJA z suwerenności państwa, z POLSKI. Za to - pod sąd!
 
Dodane przez prakseda dnia maja 03 2017 19:16:24 · 9 Komentarzy · 49 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.