Powtórka z 1939 czy realna obietnica? Wielka Brytania podpisze z Polską "traktat o relacjach obronnych”
We wtorek Lancaster przyleciał do Polski. Na środę jest zaplanowane jego spotkanie z Tomaszem Szatkowskim, wiceministrem obrony narodowej oraz wizyta w siedzibie batalionowej grupy bojowej NATO w Orzyszu, gdzie spotka się z brytyjskimi żołnierzami. Po jej zakończeniu polityk uda się do Estonii i na Ukrainę.
Lancester podkreślił, iż pomimo planowanego wyjściach Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie zostaną zakończone dotychczasowe sojusze wojskowe, w ramach których Brytyjczycy zobowiązali się "do ochrony wspólnego, europejskiego bezpieczeństwa". Wyraził również przekonanie, że przynależność do Paktu Północnoatlantyckiego stanowi "fundament polityki bezpieczeństwa".
- Dotychczasowe funkcjonowanie wschodniej flanki NATO stanowi bardzo pozytywny krok w rozwoju NATO - podkreślił. Obecnie około 800 brytyjskich żołnierzy stacjonuje w Estonii, a około 150 w Polsce. Z kolei w Rumunii brytyjskie lotnictwo bierze udział w misji obserwacyjnej nad Morzem Czarnym.
Lancester odniósł się również do planów podpisania polsko-brytyjskiego "traktatu o relacjach obronnych". - Nasi premierzy mają regularne spotkania bilateralne i liczymy na podpisanie jeszcze w tym roku tego porozumienia, co pokazuje, jak nasza relacja będzie się rozwijać w przyszłości - tłumaczył. Nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów związanych z negocjacjami w tej sprawie. - Wielka Brytania i Polska zgadzają się co do bardzo wielu kwestii. Oba państwa realizują swoje zobowiązanie do ponoszenia wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB, a w tym roku Polska miała swój wkład w formie zmechanizowanej grupy bojowej w działanie Very High Readiness Joint Task Force (tzw. szpicy NATO - przyp.red.), za co odwzajemnimy się w przyszłości, kiedy Polska stanie na czele szpicy w 2020 roku - zakończył.
W podobnym tonie wypowiedział się Antoni Macierewicz, szef MON. Polski minister powiedział, że traktat "może obejmować" m.in. współpracę wojskową (w tym dotyczącą obrony terytorialnej), a także wspólne działania przemysłu obronnego i konsultacje w zakresie zamówień dla armii obu państw.
Jak podaje portal polskieradio.pl "zapowiedź podpisania traktatu pojawiła się podczas wspólnej konferencji prasowej brytyjskiej premier Theresy May i polskiej szefowej rządu Beaty Szydło w trakcie konsultacji międzyrządowych w Londynie w listopadzie 2016 roku".
Źródło: polskieradio.pl
Dodane przez prakseda
dnia sierpnia 31 2017 07:27:52 ·
9 Komentarzy ·
43 Czytań ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Louisroano 14/10/2017 22:25 Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie LLK 11/02/2011 10:06 Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji.
Pozdrawiam LLK