Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
To jednak kapitał ma narodowość?
Wcześniej w Europie nie było z takimi inwestycjami problemu. Przykładowo francuskie giganty przemysłowe, w tym energetyczne przejmowały praktycznie całe gałęzie gospodarek w krajach Europy Środkowej i nikogo to nie dziwiło. Inwestowanie w Europie nie było problemem, nie było żadnym niczym nadzwyczajnym, jeżeli działo się w jednym kierunku - to Zachód lokował kapitał przejmując technologie i co bardzo ważne - rynki zbytu. Tolerowano Amerykanów, ale nie wszędzie. To, co Boeing przeszedł z Airbusem jeszcze w latach 80-tych, to czysty protekcjonizm. Jednak inaczej nie dało się zbudować przemysłu lotniczego na taką skalę, ponieważ amerykańska konkurencja była totalna i doskonała. To, co spotkało Europę Środkową, to szczególny przypadek działania zasady, że kapitał rzekomo nie ma narodowości. Ta i inne zakłamane tezy globalizacji, spowodowały szokujące straty i zmiany gospodarcze w wielu krajach na całym świecie. Polska, Węgry, Chile, a nawet swego czasu i Rosja - były bezwzględnie penetrowane gospodarczo przez kapitał spekulacyjny, w tym także i ten wyspecjalizowany w przejmowaniu konkurencji. To, jak bardzo wyczyszczono w krajach b. RWPG zwłaszcza przemysł - to niespotykanie w historii świata. Może poza zależnością czysto kolonialną?

Unia Europejska będzie się bronić przed chińskimi inwestycjami w sektory wrażliwe i o szczególnej wartości dla gospodarki. To samo dzieje się w USA, jak i stopniowo w Afryce, chociaż tam dotyczy głównie górnictwa i przetwórstwa surowców. W Chinach nie da się zainwestować w niektóre sektory gospodarki, bez zapewnienia odpowiedniego udziału w przedsięwzięciu - firmom chińskim, oczywiście przeważnie państwowym. Chińczycy ten model wymuszonej współpracy gospodarczej doprowadzili do doskonałości. Jeżeli chcesz zaistnieć w Chinach, musisz mieć chińskiego partnera. Przy czym uwaga, to wcale nie jest chiński wynalazek. Nie inaczej jest w Japonii, która bardzo konsekwentnie zapewniła sobie ochronę własnej gospodarki, co pozwoliło na rozwój innowacyjnych branż i zajęcie przez Japonię pozycji dominującej w zakresie wielu wysublimowanych specjalizacji.

Ciekawe jest stanowisko Unii Europejskiej - chce przyjmować uchodźców i nielegalnych imigrantów, wręcz na siłę. Jednak jeżeli chodzi o kapitał to już na to nie pozwala, chociaż sama chętnie eksportuje kapitał wszędzie - gdzie jest w stanie i to w sektory jak najbardziej wrażliwe. Niezwykle ciekawie wyglądają inwestycje niemieckich i francuskich potentatów przemysłowych w Rosji, mówimy o olbrzymich fabrykach samochodów, które zdominują rosyjski rynek na lata. Zarazem zapewnią transfer technologii, zwłaszcza tych, które można wykorzystać podwójnie - do celów militarnych np. w zakresie logistyki.

Może Unia Europejska się obudzi i wprowadzi konieczne cła na handel z Chinami? Przynajmniej do póki, na ich rynek będziemy mogli tak samo łatwo wejść z produktami żywnościowymi, jak oni do nas z elektroniką? Chiny chronią swoją gospodarkę, stosują jawny protekcjonizm, po prostu nie wpuszczają obcych, a jak ktoś się uprze to ilość norm, pozwoleń, certyfikatów i innych utrudnień administracyjnych jest tak olbrzymia, że przeciętna działalność się nie opłaca. Dlatego w Chinach są obecne głównie - albo globalne koncerny, albo profilowane firmy, na których obecności Chińczykom zależy. Tam nie ma przypadków, ani błędów - ponieważ najważniejszym zadaniem jest zawsze zabezpieczenie chińskiego interesu narodowego. Przykładów, gdzie Chiny wyssały z wiedzy, patentów i know-how swoje zagraniczne inwestycje, najczęściej po prostu przenosząc produkcję do Chin jest zbyt wiele. W tym dotyczy to wielu znanych marek zachodnich, także ze szczególnie ważnej branży motoryzacyjnej (wiąże w sobie szereg innych branż i procesów w gospodarce).

Z naszej perspektywy sprawa jest wyjątkowo dwuznaczna, ponieważ dla zrozumienia skali problemu wystarczy zadać tylko jedno pytanie - ile firm na Zachodzie przejęły przedsiębiorstwa z Polski? W tym ile firm, które były naturalnymi monopolami? O innowacyjne to się nawet nie ma co pytać, chociaż są firmy z zakresu nowych technologii, które mają stosunkowo dużo do powiedzenia.

Niestety nasz status gospodarczy jest bardzo niski, tak jak nie mieliÅ›my kapitaÅ‚u to i go dalej nie mamy, a technologie w wielu przypadkach straciliÅ›my - trzeba pamiÄ™tać, że tworzy siÄ™ jÄ… i doskonali latami! Dzisiaj polscy inżynierowie palÄ… w piecach (kominkach) Polskimi Normami…

Źródło: Obserwator polityczny
 
Dodane przez prakseda dnia wrze¶nia 22 2017 09:03:36 · 9 Komentarzy · 58 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.