Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Masz dług? Opuść flagę!
Oettinger uznał, że greccy urzędnicy nie są w stanie ani samodzielnie przeprowadzić prywatyzacji, ani dopilnować koniecznych reform. Proponuje więc zastąpić ich urzędnikami Unii Europejskiej.
Zdaniem komisarza należy jak najszybciej wprowadzić radykalne działania, by takie kraje jak Grecja nie wpadały w spiralę kryzysową. Dlatego w sytuacjach podbramkowych kwestiami budżetowymi i finansami w tych państwach zamiast krajowych urzędników powinni zajmować się ludzie oddelegowani przez Brukselę. Oettinger proponuje, aby na przykład prywatyzacją majątku państwowego zajęli się w całości specjaliści z UE. "Greccy urzędnicy nie dadzą rady samodzielnie i bez unijnej pomocy przeprowadzić prywatyzacji" - stwierdził w wywiadzie dla hamburskiego "Bild Zeitung" Oettinger. "Grecki rząd, jeżeli chce otrzymać solidarną pomoc finansową od innych, musiałby się zgodzić na takie rozwiązania" - dodał komisarz. Oettinger nie wymienia konkretnie, z jakich krajów mieliby pochodzić wykwalifikowani fachowcy prywatyzujący grecki majątek, ale Komisja Europejska już wcześniej sugerowała, że Ateny powinny przeprowadzić prywatyzację na wzór niemiecki z lat 1990-1994. Przewodniczący eurolandu Jean-Claude Juncker stwierdził wprost: bylibyśmy bardzo zadowoleni, aby w Grecji na wzór niemiecki zostało powołane specjalne Powiernictwo, które zajmowałoby się sprzedażą państwowego majątku, tak jak to się odbywało pod koniec istnienia NRD. Nikt jednak nie wspomina, że niemiecki model prywatyzacji (powołano specjalny Urząd Powierniczy) zamiast zysków wygenerował milionowe straty i wiele korupcyjnych afer. Właściciele przedsiębiorstw na zachodzie kraju za grosze kupowali takie same lub podobne zakłady w NRD po to, aby je prawie natychmiast zlikwidować i pozbyć się konkurencji. W efekcie prywatyzacja lat 90. zamknęła się 270-miliardową stratą, liczoną wtedy w markach.
Oettinger zaproponował jeszcze jedno bardzo niekonwencjonalne rozwiązanie. Flaga każdego zadłużonego kraju musiałaby być na wszystkich unijnych budynkach opuszczona do połowy masztu. Ten symboliczny gest miałby zawstydzać te kraje i tym samym zmuszać do szybszego reformowania. "To tylko symbol. Ale byłby dobrym straszakiem dla innych potencjalnych dłużników" - dodał.
Sądząc po licznych wpisach internetowych niemieckich czytelników, pomysł Oettingera bardzo przypadł im do gustu. Tym bardziej że już ponad 80 proc. niemieckich obywateli jest przeciwnych płaceniu za greckie długi.
Unia Europejska pod naciskiem Angeli Merkel zgodziła się na utworzenie Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, wartego ponad 500 mld euro, a wliczając w to udział Międzynarodowego Funduszu Walutowego, nawet 750 mld euro. Tylko Niemcy wyłożą na ten cel 211 mld euro. Pieniądze mają być przeznaczone na pomoc tym krajom, którym tak jak Grecji groziłaby niewypłacalność. 29 września będzie głosował nad nim Bundestag.

Waldemar Maszewski, Hamburg
 
Dodane przez prakseda dnia wrze¶nia 12 2011 07:33:41 · 9 Komentarzy · 232 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.