|
Nawigacja |
|
|
Użytkowników Online |
|
|
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
|
|
|
|
|
|
|
Radosław Sikorski - historia rozszerzona |
|
|
Birbant z Oksfordu
Å»ycie Sikorskiego potoczyÅ‚oby siÄ™ inaczej, gdyby nie wyjazd w poÅ‚owie 1981 r. na kurs jÄ™zyka angielskiego do Anglii. DopisaÅ‚o mu szczęście, tygodnik „Polityka” pisaÅ‚, że otrzymaÅ‚ turystyczny paszport, liceum ukoÅ„czyÅ‚ rok wczeÅ›niej i nie upominaÅ‚o siÄ™ o niego wojsko. W październiku 1981 r., po informacjach, że SÅ‚użba BezpieczeÅ„stwa interesuje siÄ™ jego kolegami, wystÄ…piÅ‚ o azyl polityczny. We wniosku pisaÅ‚ o dziaÅ‚alnoÅ›ci konspiracyjnej, represjach, wyrzuconych z wojska stryjach, którzy byli oficerami Ludowego Wojska Polskiego (stryj Edward byÅ‚ oficerem politycznym, skazanym na trzy lata za pobicie sowieckiego generaÅ‚a, a stryj Klemens zostaÅ‚ wyrzucony z wojska w 1968 r., bo nie chciaÅ‚ wstÄ…pić do partii).
Sikorski rozpoczął studia na Oksfordzie, wstąpił do Bullingdon Club. Wiódł życie towarzyskie, wręcz hulaszcze. Wiosną 2010 r. stacja Channel 4 wyemitowała reportaż o młodości lidera brytyjskich konserwatystów Davida Camerona. Informacje te powtórzyła polska prasa. Bullingdon Club kojarzy się na Wyspach już wyłącznie z pijackimi ucztami i demolowaniem restauracji. Obecnie członkowie Bullingdon Club wstydzą się i tuszują burzliwą przeszłość, wszyscy odmówili wystąpienia w brytyjskim filmie, wyjątkiem był tylko Sikorski.
Niewątpliwie zaskakuje fakt, że Sikorski przez lata ukrywał te młodzieńcze wyskoki, starał się wytworzyć w Polsce obraz młodzieńca, który ciężko pracował i walczył z komunizmem nawet w najdalszych zakątkach świata. Zaskakuje również to, że tak dokładnie opowiedział o luzackim stylu dopiero po blisko 30 latach, i to w Anglii.
W czasie pobytu w Anglii byÅ‚ obserwowany i rozpracowywany przez sÅ‚użby PRL. 21 stycznia 1983 r. zostaÅ‚ zarejestrowany przez wydziaÅ‚ II Wojewódzkiego UrzÄ™du Spraw WewnÄ™trznych w Bydgoszczy pod nr. 21200 jako „osoba do obiektu” do sprawy „Bristol” nr ewid. 9219. SprawÄ™ przerejestrowano na Kwestionariusz Ewidencyjny krypt. „Bastard” – „podejrzany o kontakt ze sÅ‚użbami specjalnymi paÅ„stw NATO”. SprawÄ™ zdjÄ™to z ewidencji 15 stycznia 1990 roku.
Sikorskim zajmowaÅ‚ siÄ™ funkcjonariusz o pseudonimie „Brig”, ten sam, który „opiekowaÅ‚ siÄ™” w Londynie BogusÅ‚awem WoÅ‚oszaÅ„skim. Rezydentura polskiego wywiadu w Londynie uważaÅ‚a, że Sikorski „najprawdopodobniej jest powiÄ…zany z brytyjskimi sÅ‚użbami specjalnymi, żyje ponad stan, szuka kontaktów i dużo podróżuje, a nie wiadomo, skÄ…d ma pieniÄ…dze”.
Od Afganistanu, przez AfrykÄ™, do Polski
W okresie studiów rozpoczÄ…Å‚ współpracÄ™ z prasÄ… polonijnÄ… i angielskÄ…. Jego wywiad z pisarzem Grahamem Greene´em przedrukowaÅ‚ w Polsce „Tygodnik Powszechny”. W 1986 r. wyjechaÅ‚ do Afganistanu jako korespondent wojenny „The Spectator”. ByÅ‚ jednym z kilku Polaków, którzy w czasie wojny z Sowietami przebywali w Afganistanie. SympatyzowaÅ‚ z mudżahedinami, z pobytu napisaÅ‚ „Prochy Å›wiÄ™tych”. W 1988 r. zdobyÅ‚ nagrodÄ™ World Press Photo za zdjÄ™cie martwej Afganki z dziećmi. UzyskaÅ‚ obywatelstwo brytyjskie.
ByÅ‚ też korespondentem w Afryce. Tam najprawdopodobniej zetknÄ…Å‚ siÄ™ z późniejszym szefem Wojskowych SÅ‚użb Informacyjnych BolesÅ‚awem Izydorczykiem. WspominaÅ‚ o tym Janusz Onyszkiewicz w liÅ›cie do Sikorskiego z marca 1993 r.: „Pan generaÅ‚ Izydorczyk, który na Pana temat powiedziaÅ‚ jedynie, że przychodzÄ…c do resortu nie byÅ‚ Pan dla niego osobÄ… caÅ‚kiem nieznanÄ…, gdyż spotkaÅ‚ siÄ™ z Panem w Namibii”. Na poczÄ…tku lat 90. drogi Sikorskiego i Izydorczyka skrzyżowaÅ‚y siÄ™ w polskim MON.
Na przełomie lat 80. i 90. Sikorski wrócił do Polski, w środowiskach antykomunistycznych stał się swoistą gwiazdą. Był bywalcem Salonu 101 Małgorzaty Bocheńskiej, żony Jana Parysa. Jednocześnie był przedstawicielem koncernu News Corporation Ruperta Murdocha, próbował uruchomić w Polsce jego stację. Zajął się remontem ruin dworu w Chobielinie, ożenił się z amerykańską dziennikarką Anne Applebaum.
Jednak caÅ‚y czas w Polsce żywa byÅ‚a jego „afgaÅ„ska legenda”. Sikorski byÅ‚ postrzegany jako emigrant polityczny stanu wojennego, który aktywnie sprzeciwiaÅ‚ siÄ™ komunizmowi w Afganistanie. To chyba m.in. dziÄ™ki temu wizerunkowi zostaÅ‚ wiceministrem obrony narodowej w rzÄ…dzie Jana Olszewskiego. MiaÅ‚ uosabiać prozachodni kurs rzÄ…du i otwarcie administracji dla mÅ‚odych, wyksztaÅ‚conych ludzi.
Po tzw. nocnej zmianie 4 czerwca 1992 r. powróciÅ‚ do dziennikarstwa, publikowaÅ‚ w zachodnich mediach. Jego artykuÅ‚y, obok książki Jacka Kurskiego i Piotra Semki „Lewy czerwcowy” oraz pierwszego wywiadu z Janem Olszewskim, byÅ‚y wtedy ważnÄ… lekturÄ… sympatyków prawicy niepodlegÅ‚oÅ›ciowej.
Ostro krytykowaÅ‚ Lecha WaÅ‚Ä™sÄ™ za obalenie rzÄ…du Jana Olszewskiego, „GazetÄ™ WyborczÄ…” za kampaniÄ™ oszczerstw, a Wojskowe SÅ‚użby Informacyjne za zwiÄ…zki z MoskwÄ…. W jednym z artykułów pisaÅ‚: „WSI byÅ‚y ostatniÄ… funkcjonujÄ…cÄ… organizacjÄ… komunistycznÄ…, która mogÅ‚a przejąć kontrolÄ™ nad krajem, gdyby ze Wschodu znów zaczęły wiać chÅ‚odniejsze wiatry. Jeszcze dÅ‚ugo po puczu w ZwiÄ…zku Radzieckim polscy szefowie WSI wciąż myÅ›leli, że ich czas może nadejść”.
„Szpak” z WSI
W Å›wietle ujawnionych po latach informacji ten ostatni wÄ…tek jest szczególnie ważny. Od 1 października 1992 r. do 17 lutego 1995 r. WSI inwigilowaÅ‚y RadosÅ‚awa Sikorskiego, nadajÄ…c tej akcji kryptonim „Szpak”. RozpoczÄ™cie operacji argumentowano tym, że Sikorski jest „zaangażowany w dziaÅ‚alność politycznÄ… ugrupowaÅ„ stawiajÄ…cych sobie za cel osÅ‚abienie struktury i spoistoÅ›ci wojska, osÅ‚abienie autorytetu Zwierzchnika SiÅ‚ Zbrojnych i kierownictwa MON. W perspektywie podporzÄ…dkowania SiÅ‚ Zbrojnych okreÅ›lonym celom politycznym „Szpak” szczególnie zaciekle atakuje Wojskowe SÅ‚użby Informacyjne podważajÄ…c ich cele i zadania, chce paraliżować dziaÅ‚ania WSI” (Raport z weryfikacji WSI, s. 75).
TeczkÄ™ „Szpak” ujawniÅ‚ Sikorski w czerwcu 2006 r., na kilka tygodni przed rozpoczÄ™ciem dziaÅ‚alnoÅ›ci komisji weryfikacyjnej. Dla czÅ‚onków tej komisji byÅ‚ to dowód na oddziaÅ‚ywanie WSI na sferÄ™ politycznÄ…. SzukajÄ…c innych materiałów, powoÅ‚ywali siÄ™ na ten przykÅ‚ad. Wykorzystali to oficerowie WSI, do Sikorskiego dotarÅ‚a znieksztaÅ‚cona informacja, że sÄ… poszukiwane tzw. haki na niego. Tymczasem Sikorski w Raporcie z weryfikacji WSI zostaÅ‚ przedstawiony jako ofiara sÅ‚użb wojskowych, tak samo byÅ‚by przedstawiony w przypadku odnalezienia kolejnych dokumentów.
Dla nikogo nie byÅ‚o zaskoczeniem, że w latach 90. zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z Ruchem Odbudowy Polski Jana Olszewskiego, chociaż jeden z jego artykułów staÅ‚ siÄ™ dzwonkiem alarmowym, gdy w amerykaÅ„skim piÅ›mie „Foreign Affairs” zasugerowaÅ‚: „PolskÄ™ byÅ‚oby Å‚atwiej reformować, gdyby porzuciÅ‚a wyeksploatowane regiony, takie jak ÅšlÄ…sk”. ArtykuÅ‚ staÅ‚ siÄ™ powodem konfliktu w tej partii, mimo to w 1997 r. Sikorski startowaÅ‚ do Sejmu z listy ROP. W 1998 r. zostaÅ‚ wiceministrem spraw zagranicznych u ministra BronisÅ‚awa Geremka. OdpowiadaÅ‚ za konsulaty, polskie oÅ›rodki kultury i stosunki z Trzecim Åšwiatem. Po odejÅ›ciu z MSZ zostaÅ‚ dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej.
Od bezpieczeństwa ważniejsza toaleta
W 2005 r. otrzymaÅ‚ od prawicy kolejny kredyt zaufania – zostaÅ‚ senatorem Prawa i SprawiedliwoÅ›ci, a w rzÄ…dzie Kazimierza Marcinkiewicza objÄ…Å‚ tekÄ™ szefa MON. Starannie dbaÅ‚ o wizerunek mÅ‚odego, wysportowanego ministra współpracujÄ…cego z NATO – fotografowaÅ‚ siÄ™ w F-16, w czasie skoków spadochronowych, zajęć z wychowania fizycznego itd.
Jednak ten propagandowy wizerunek skrywaÅ‚ dziwne posuniÄ™cia Sikorskiego w politycznej rzeczywistoÅ›ci. PrzykÅ‚adem jest choćby postÄ™powanie przetargowe na zakup nowych samolotów dla VIP-ów ogÅ‚oszone 26 lipca 2006 r. przez Sikorskiego jako ministra obrony narodowej. MiaÅ‚ on zlekceważyć podstawowe zaÅ‚ożenia bezpieczeÅ„stwa. UjawniÅ‚ to byÅ‚y wiceminister obrony narodowej Jacek Kotas: „ZaÅ‚ożenia odwoÅ‚anego przetargu zostaÅ‚y źle przygotowane. W ogÅ‚oszonym za kadencji Radka Sikorskiego przetargu głównym kryterium byÅ‚a cena samolotu. ByÅ‚a ważniejsza od kwestii bezpieczeÅ„stwa. Najbardziej jaskrawym przykÅ‚adem jest dodatkowa toaleta w samolocie. Za drugÄ… toaletÄ™ oferent dostaÅ‚by 0,77 pkt, a za dodatkowy, trzeci silnik – jedynie 0,26 pkt. PodkreÅ›lÄ™ jeszcze raz: trzy razy wyżej oceniana byÅ‚a dodatkowa toaleta niż dodatkowy silnik”.
Ten fatalny przetarg został odwołany 30 maja 2007 roku. Jesienią 2007 r. ówczesny szef MON Aleksander Szczygło powołał komisję przetargową, dokumenty były gotowe, ale rząd Tuska zablokował zakup nowoczesnych samolotów dla VIP-ów. Sikorski deklarował się wówczas jako zwolennik zainstalowania w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej, jednak później wielokrotnie deklarował swój sceptycyzm w tej sprawie.
Problem z „wojskówkÄ…”
KolejnÄ… kwestiÄ…, która różniÅ‚a Sikorskiego z programem PiS, byÅ‚ projekt reformy wojskowych sÅ‚użb specjalnych – rozwiÄ…zania WSI i powoÅ‚ania w ich miejsce nowych. ByÅ‚o to sztandarowe hasÅ‚o partii JarosÅ‚awa KaczyÅ„skiego. Jednak po powoÅ‚aniu rzÄ…du Marcinkiewicza na tym tle doszÅ‚o do istotnych różnic pomiÄ™dzy Sikorskim a Zbigniewem Wassermannem, ówczesnym koordynatorem sÅ‚użb specjalnych.
Sikorski opowiadał się za włączeniem wywiadu i kontrwywiadu wojskowego w skład Sił Zbrojnych. Szef tych służb miał być mianowany przez ministra obrony narodowej, zaś pracownicy wywiadu i kontrwywiadu wojskowego mieli rekrutować się z żołnierzy. Takie rozwiązania Sikorski zgłaszał w Sejmie w połowie lutego 2006 roku.
Natomiast min. Wassermann proponowaÅ‚, żeby wywiad i kontrwywiad wojskowy byÅ‚y instytucjami niezależnymi od wojska. Szefów miaÅ‚by powoÅ‚ywać premier na wniosek ministra obrony narodowej. Do wojskowych sÅ‚użb mieli być przyjmowani specjaliÅ›ci cywilni. Koordynator argumentowaÅ‚, że podporzÄ…dkowanie sÅ‚użb resortowi obrony narodowej nie gwarantowaÅ‚o „usuniÄ™cia wszystkich patologii”. Natomiast Sikorski twierdziÅ‚: „Tak jak ganimy patologiÄ™, tak powinniÅ›my chwalić sukcesy. Jest tam też praca uczciwych oficerów dla dobra Polski; dobra praca analityczna i operacyjna”.
Ostatecznie zwyciężyła koncepcja min. Wassermanna, ale tylko dzięki śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który zgłosił pakiet ustaw o likwidacji WSI autorstwa koordynatora, de facto było to odsunięcie rządu Marcinkiewicza od reformy wojskowych specsłużb. Sikorski komentował zresztą, że nie wie, jak będą wyglądały ustawy o likwidacji WSI i powołaniu nowych służb.
Tolerancja dla wybranych
Jednocześnie Sikorski miał dziwną słabość do gen. Marka Dukaczewskiego, szefa Wojskowych Służb Informacyjnych, które w III RP prowadziły m.in. działania opresyjne wobec ludzi Kościoła. Odwołał go z funkcji szefa WSI dopiero 14 grudnia 2005 r., czyli półtora miesiąca po nominacji na ministra obrony narodowej!
Zaskakujące opóźnienie, biorąc pod uwagę, że szefowie służb należą do grupy urzędników najszybciej wymienianych po wyborach.
W dodatku po odwoÅ‚aniu Dukaczewskiego proponowaÅ‚ mianowanie go dowódcÄ… ÅšlÄ…skiego OkrÄ™gu Wojskowego lub wysÅ‚anie do ataszatu w Pekinie. Jeszcze w lutym 2006 r. Sikorski pytany w TVN 24 o przyszÅ‚ość b. szefa WSI przypomniaÅ‚, że zgodnie z prawem może on być w rezerwie kadrowej przez sześć miesiÄ™cy: „Do tych szeÅ›ciu miesiÄ™cy bardzo daleko. Rozważamy, co dalej, szukamy stanowiska, które byÅ‚oby zgodne z jego kwalifikacjami. Zastanawiamy siÄ™”. Takich skrupułów Sikorski nie miaÅ‚ w październiku 2007 r., kiedy na konwencji Platformy krzyczaÅ‚: „Jeszcze dorżniemy watahy, wygramy tÄ™ bataliÄ™!”.
W październiku 2007 r. Sikorski zaatakował Zbigniewa Wassermanna, kiedy przyniósł na rozmowę z nim w TVN 24 świadectwo ukończenia przez Dukaczewskiego kursu w ZSRS. Na dziwne relacje Sikorskiego z Dukaczewskim wskazywał były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski (główny negocjator w sprawie tarczy antyrakietowej). Ujawnił on, że Dukaczewski bywał częstym gościem w gabinecie Sikorskiego wieczorami i nocami. Waszczykowski odniósł wrażenie, że Sikorski konsultuje z nim wiele decyzji personalnych.
Prowokacja ZEN
Problem rozwiązania WSI i utworzenia nowych służb musiał bardzo nurtować Sikorskiego, ponieważ nieustannie i wielokrotnie powracał do niego. Negatywnie oceniał raport z weryfikacji WSI, upublicznienie nazwisk kursantów w Moskwie (była to jedyna lista w raporcie) oraz współpracowników WSI, którzy przekroczyli ustawowe ramy działalności, a zwłaszcza opisanie tzw. operacji ZEN. W akcji ZEN uczestniczył b. funkcjonariusz wywiadu SB. W Raporcie z weryfikacji WSI stwierdzono, że ZEN wprowadzała w błąd najwyższe władze państwa, w tym prezydenta Kaczyńskiego. Sikorski znał szczegóły operacji ZEN i nie zgłaszał zastrzeżeń. W oparciu o informacje z tej akcji Dukaczewski sugerował po wyborach 2005 r. wykorzystanie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa w kraju.
7 lutego 2007 r. Sikorski zostaÅ‚ odwoÅ‚any z rzÄ…du. Premier JarosÅ‚aw KaczyÅ„ski tak wtedy tÅ‚umaczyÅ‚ tÄ™ dymisjÄ™: „Nie po to odsunÄ™liÅ›my generaÅ‚a Dukaczewskiego i usunÄ™liÅ›my WSI, by teraz awansować go na wysokie stanowisko. Minister obrony musi być czÅ‚owiekiem, który dobrze współpracuje z premierem i prezydentem. Prezydent jako zwierzchnik SiÅ‚ Zbrojnych musi wiedzieć o wszystkich podejmowanych decyzjach. Tymczasem zdarzaÅ‚o siÄ™, że nie wiedziaÅ‚ o bardzo ważnych”.
W obronie szpiega
Sikorski swoje odejÅ›cie z rzÄ…du tÅ‚umaczyÅ‚ konfliktem z Antonim Macierewiczem, jednak po kilku latach media wskazywaÅ‚y na zupeÅ‚nie innÄ… przyczynÄ™ tej dymisji. Media poinformowaÅ‚y, że w 2007 r. Sikorski broniÅ‚ biaÅ‚oruskiego szpiega Siergieja M. Szpieg proponowaÅ‚ polskiemu konsulowi z MiÅ„ska, by przekazywaÅ‚ informacje za pieniÄ…dze. Konsul powiadomiÅ‚ polski wywiad. Litwa zatrzymaÅ‚a BiaÅ‚orusina i zgodziÅ‚a siÄ™ na jego ekstradycjÄ™, a sÄ…d w Warszawie go skazaÅ‚. Podczas akcji polskiego wywiadu miaÅ‚o dojść do sporu – jak rozegrać sprawÄ™ biaÅ‚oruskiego szpiega. Sikorski chciaÅ‚ przewerbować BiaÅ‚orusina i wykorzystać go jako źródÅ‚o informacji dla Polski, ale sprzeciwiaÅ‚ siÄ™ temu ówczesny szef wywiadu Zbigniew Nowek, którego poparÅ‚ premier JarosÅ‚aw KaczyÅ„ski -jak podawaÅ‚y media.
Znamienne byÅ‚o, że w obronie Sikorskiego stanÄ…Å‚ GromosÅ‚aw CzempiÅ„ski, byÅ‚y oficer wywiadu PRL i jeden z zaÅ‚ożycieli Platformy: „Widocznie minister Sikorski uznawaÅ‚, że tÄ™ sprawÄ™ można zaÅ‚atwić inaczej. (…) Nie wiem, jakie materiaÅ‚y posiadaÅ‚ minister Sikorski, ale na pewno na czymÅ› swoje propozycje opieraÅ‚. (…) RadosÅ‚aw Sikorski być może szukaÅ‚ innego rozwiÄ…zania, co wcale nie znaczy, że chciaÅ‚ źle. ProszÄ™ zauważyć, że kiedy na poczÄ…tku lat 90. likwidowaliÅ›my rozbudowanÄ… siatkÄ™ agentów rosyjskich, nikogo nie aresztowaliÅ›my”.
To właśnie interwencja Sikorskiego w sprawie białoruskiego szpiega miała być przyczyną, że jesienią prezydent Lech Kaczyński odradzał Donaldowi Tuskowi nominację Sikorskiego na szefa dyplomacji.
W tym kontekście zupełnie inaczej odczytujemy wypowiedź koordynatora Zbigniewa Wassermanna, który w listopadzie 2007 r., tuż przed ustąpieniem z urzędu, w radiowym wywiadzie stwierdził, że informacje stawiające Sikorskiego w niekorzystnym świetle pojawiły się tuż przed zdymisjonowaniem go ze stanowiska ministra obrony w rządzie PiS.
Minister Wassermann mówiÅ‚ wtedy również, że Donald Tusk bÄ™dzie mógÅ‚ siÄ™ dowiedzieć, co to za informacje, kiedy uzyska jako premier dostÄ™p do informacji Å›ciÅ›le tajnych, a teraz powinien „uwierzyć w to, co mówi pan prezydent, bo pan prezydent mówi w dobrze pojÄ™tym interesie paÅ„stwa. To jest sfera bezpieczeÅ„stwa, objÄ™ta tajemnicÄ… Å›cisÅ‚Ä…, paÅ„stwowÄ…”.
Po odejÅ›ciu z rzÄ…du pojawiÅ‚y siÄ™ informacje, że Sikorski wyjedzie na placówkÄ™ do USA, ale postawiÅ‚ warunek, który wyjawiÅ‚ Aleksander SzczygÅ‚o w jednym z wywiadów radiowych: „JeÅ›li chodzi o stanowisko ambasadora w Waszyngtonie – tak – byÅ‚a taka propozycja. I to byÅ‚a propozycja, którÄ… Radek przyjmowaÅ‚ pod jednym warunkiem: że kupimy nowÄ… siedzibÄ™ dla ambasadora w Waszyngtonie”.
Wkrótce Sikorski zwiÄ…zaÅ‚ siÄ™ z PO i rozpoczÄ…Å‚ kampaniÄ™ ataków na PiS. KpiÅ‚ z proamerykaÅ„skiej strategii urzÄ™dników prezydenta KaczyÅ„skiego: „Pół roku temu prorokowaÅ‚em, że nawet jeÅ›li prezydent USA wycofa siÄ™ z umowy, to „okopy Å›wiÄ™tej trójcy” Å›wiatowego buszyzmu, czyli nasze Biuro BezpieczeÅ„stwa Narodowego siÄ™ na to nie zgodzi i bÄ™dzie walczyć dalej”.
|
|
|
Dodane przez prakseda
dnia wrze¶nia 18 2011 20:45:49 ·
9 Komentarzy ·
220 CzytaÅ„ ·
|
|
|
|
|
|
Komentarze |
|
|
Dodaj komentarz |
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
|
|
|
|
Oceny |
|
|
|
Logowanie |
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|
|
|
|
|
Shoutbox |
|
|
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
|
|
|
|
|
|