Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Prof. Roberto de Mattei o Franciszku: mamy do czynienia z papieżem politycznym
- Mamy do czynienia z rozłamem wewnątrz Kościoła. Przynajmniej potencjalnie. Nie jest to rozłam w sensie formalnym, ale jeśli przez słowo rozłam rozumiemy podział, to wtedy faktycznie mamy do czynienia z rozłamem. W Kościele katolickim istnieją podziały pomiędzy kardynałami, biskupami, episkopatami i jedną z przyczyn tego zamieszania, a w konsekwencji podziału, są właśnie problemy w jednoznacznej interpretacji adhortacji Amoris laetitia - powiedział włoski historyk zauważając, że obecny papież pochodzi z Ameryki Łacińskiej, gdzie wielkie spustoszenie w Kościele zasiała próba łączenia marksizmu i katolicyzmu - teologia wyzwolenia.

- Prymat praktyki nad doktryną jest charakterystyczny dla filozofii marksistowskiej i kontrastuje z tradycyjną filozofią Arystotelesa, Platona, św. Tomasza. Filozofia tradycyjna głosi pierwszeństwo kontemplacji nad czynem, podczas gdy filozofia marksistowska odwraca ten porządek zakładając wyższość akcji, wyższość praktyki. I papież Franciszek, chociaż nie jest właściwie marksistą, też jest zwolennikiem prymatu praktyki. W tym sensie wizja papieża Franciszka, bardziej niż wizją teologiczną i filozoficzną jest wizją polityczną - stwierdził w wywiadzie zaprezentowanym podczas programu "Warto Rozmawiać" prof. Roberto de Mattei.

- Trudno pojąć w całości filozofię Ojca Świętego. Trudno pojąć wszystkie jej aspekty. Podkreślę jednak, że mamy do czynienia z papieżem politycznym - dodał tłumacząc również, jak katolicy powinni zachowywać się wobec problemów wynikających z trwającego kryzysu Kościoła.

- Wierzę, że postawą jaką należy przyjąć w stosunku do papieża Franciszka powinna być postawa czci i szacunku, ale jednocześnie postawa wyraźnego sprzeciwu, jak ta wyrażona w Correctio Filialis. To postawa, którą niebezpośrednio przedstawili czterej kardynałowie w swoich Dubiach, czyli prośbach o wytłumaczenie najbardziej niejasnych fragmentów Amoris laetitia. I to ta postawa, którą bardziej bezpośrednio przedstawiło 250 teologów, historyków oraz filozofów z całego świata, którzy ostrzegli papieża Franciszka oskarżając go o propagowanie herezji wewnątrz Kościoła. To naprawdę mocny zarzut, ale ani na ten zarzut, ani na Dubia kardynałów, w tym przypadku również istotne z uwagi na ich autorytet, papież nie uważał za konieczne odpowiedzieć - powiedział prof. Roberto de Mattei, prezes zajmującej się obroną cywilizacji chrześcijańskiej Fundacji Lepanto w rozmowie z Marianną Gurbą.

Źródło: "Warto Rozmawiać"/TVP1
 
Dodane przez prakseda dnia marca 28 2018 10:01:23 · 9 Komentarzy · 62 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.