Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Wysokie odszkodowania za wiatraki i roszczenia dot. mienia bezspadkowego - ktoś chce wyciągnąć z Polski grube miliardy
Invenergy to koncern z USA, działający głównie w branży energii odnawialnej (farmy wiatrowe, fotowoltaika) oraz w sektorze gazowy i magazynowania energii. W 2010 roku Amerykanie podpisali ze spółką Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. (w skrócie: "PE-PKH", która była w całości kontrolowana przez Tauron) 15-letnią umowę na sprzedaż energii elektrycznej i zielonych certyfikatów produkowanych przez farmy wiatrowe należące do Invenergy. Problematyczne w tej umowie było porozumienie w zakresie ceny odsprzedaży energii wyprodukowanej przez Amerykanów. PE-PKH zgodziła się bowiem, aby cena zakupu energii od Invenergy była niższa o 15-20 proc. od ówczesnych cen rynkowych, lecz w zamian miała być niezmienna przez - uwaga - 15 lat!

Problemy zaczęły się już w 2012 roku kiedy ceny "zielonej energii" w Polsce zaczęły drastycznie spadać. W ciągu roku obniżyły się one o ponad 70 proc. i nagle PE-PKH znalazło się w czarnej d... ze swoim "stałym" kontraktem z Invenergy, na dostawy zielonej energii po zupełnie już nieaktualnej cenie. Tauron (jako właściciel PE-PKH) rozpoczął próby zmiany kontraktu z Amerykanami, tak aby dostosować go do nowych realiów. Niestety, nie przyniosło to rezultatu, dlatego władze spółki postawiły PE-PKH w... stan likwidacji (2014 rok), tak aby umowy zawarte z Amerykanami w 2010 roku przestały obowiązywać. To rozsierdziło Amerykanów, którzy czując się pozbawieni gigantycznego zarobku, postanowili walczyć o wysokie odszkodowanie od Skarbu Państwa. Co ciekawe - w kontaktach z Ministerstwem Energii przedstawiciele spółki Invenergy powoływali się na ustawę o inwestycjach w elektrownie wiatrowe z 2016 r., wprowadzającą wyższe podatki dla wiatraków i blokującą możliwość rozwoju nowych farm, a także na nowelę ustawy o odnawialnych źródłach z 2017 r., które miały zdestabilizować otoczenie regulacyjne dla inwestujących w energię odnawialną w Polsce.

W październiku ub.r. pojawiły się informacje jakoby Invenergy chciało od Polski kwotę 700 mln dolarów odszkodowania (równowartość ok. 2,5 mld zł).

Powyższe odszkodowanie może być jednak tylko drobną wypłatą, jeśli uwzględnimy coraz częściej pojawiające się w obiegu publicznym roszczenia międzynarodowych organizacji w zakresie tzw. pożydowskiego mienia bezspadkowego. Przypomnijmy, że miesiąc temu 59 amerykańskich senatorów opublikowało list otwarty, w którym wzywali oni polski rząd do przyjęcia ustawy umożliwiającej wypłacenie rekompensat za pożydowskie mienie bezprawnie przejęte przez nazistów, a następnie znacjonalizowane przez komunistów. Co istotne - płatnikami tych rekompensat mieliby być polscy podatnicy, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane w latach 1939-1956 w Berlinie i Moskwie (!).

Gdyby polskie władze posłuchały amerykańskich senatorów i zgodziły się na wprowadzenie ustawy uwzględniającej postulaty Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) czy Światowego Kongresu Żydów (rekompensaty również za tzw. mienie bezspadkowe, należące przed wojną do Żydów, którzy nie przeżyli Holocaustu i nie pozostawili spadkobierców), to z polskiego budżetu można by wyciągnąć nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Wczoraj w amerykańskiej Izbie Reprezentantów głosowano nad ustawą pt. "Justice for Uncompensated Survivors Today Act". Nakazuje ona Departamentowi Stanu stałe raportowanie do Kongresu, które kraje nie wywiązują się z "obowiązku restytucji mienia nielegalnie przejętego w czasie Holokaustu i przez rządy komunistyczne".

Mając na względzie powyższe zupełnie prawdopodobna może być sytuacja, w której wspomniany "obowiązek restytucji" może być narzędziem nacisku. Amerykańska administracja może pewnego dnia powiedzieć tak: "Nie będziecie wypłacać odszkodowań? OK, ale jednocześnie nie będziecie mogli liczyć na nasze militarne wsparcie, a swoich żołnierzy, którzy stacjonują na Mazurach przerzucimy z powrotem do Niemiec". Podejrzewam, że tak postawiony szantaż, przy skoordynowanej, agresywnej postawie Rosji, może być bardzo skuteczny i uruchomi potężny potok kasy na restytucje, roszczenia i odszkodowania.

niewygodne.info
 
Dodane przez prakseda dnia kwietnia 25 2018 07:25:21 · 9 Komentarzy · 72 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.