Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Ciąg dalszy gigantycznego wału w jądrze Unii Europejskiej.
Jedno jest pewne - kiedy Jean-Claude Juncker był premierem Luksemburga, kraj ten stał się istną wylęgarnią nielegalnych (z punktu widzenia unijnego prawa) optymalizacji podatkowych. Przypomnijmy, że międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych ujawniła w 2014 roku wyniki swojego dochodzenia, z którego wynikało, iż w latach kiedy obecny szef Komisji Europejskiej był premierem Luksemburga (tj. 1995 - 2013) rząd tego państwa podpisywał z globalnymi korporacjami specjalne umowy podatkowe (doliczono się wówczas ok. 340 umów), które w istocie zwalniały je z obowiązków podatkowych w innych państwach. W ten sposób cierpiały przychody budżetowe państw, gdzie wspomniane korporacje prowadziły działalność zarobkową (np. w Polsce).

O całej aferze (która została nazwana aferą "LuxLeaks") dowiedzieliśmy się przede wszystkim dzięki postawie dwóch pracowników firmy konsultingowiej PwC. Antoine Deltour i Raphael Halet - w 2014 roku zdecydowali się przekazać dziennikarzom dokumenty dotyczące podatkowych przękrętów, do jakich dochodziło między Luksemburgiem, a międzynarodowymi korporacjami. Co prawda dwa lata później zostali oni skazani przez luksemburski sąd na karę więzienia w zawieszeniu za ujawnienie poufnych dokumentów, jednak sprawy nie można było już niczym przykryć czy zatuszować. Tym bardziej, że wspomniane umowy podatkowe między Luksemburgiem a międzynarodowymi korporacjami, które w tym malutkim państwie optymalizowały swoje zyski, stały w sprzeczności z prawem wspólnotowym. Do gry musiała wejść Komisja Europejska, na czele której stoi dziś... Jean-Claude Juncker.

Wobec oczywistych dowodów w ostatni czwartek Komisja Europejska podjęła decyzję, aby francuski gigant energetyczny Engie (dawniej GDF Suez) zapłacił 120 mln euro wraz z odsetkami. Powód? Engie założyła w Luksemburgu dwie spółki-córki: Engie LNG Supply oraz Engie Treasury Management, a następnie uzyskała od władz Luksemburga (któremu szefował Juncker) odpowiednie interpretacje podatkowe, które zwalniały z płacenia jakiegokolwiek podatku od 99 proc. zysków, które przechodziły przez wspomniane spółki-córki.

Komisja Europejska uznała, że władze Luksemburga poprzez zezwolenie spółkom-córkom Engie na unikanie płacenia podatków od praktycznie wszystkich zysków, naruszyły unijne przepisy w/s pomocy państwa prywatnym przedsiębiorcom (spółki-córki Engie, dzięki zwolnieniom podatkowym uzyskały bowiem niezgodną z prawem przewagę nad konkurencyjną, która takich zwolnień nie otrzymała).

Wychodzi na to, że w samym jądrze starej Unii mamy prawdziwie "czarną owcę". Sprawa ze spółkami-córkami Engie tylko potwierdza, że zarządzany przez Jean-Claude Junckera Luksemburg był prawdziwą wylęgarnią nielegalnych - z punktu widzenia unijnego prawa - optymalizacji podatkowych. I pomyśleć, że ten człowiek został później wybrany szefem Komisji Europejskiej...

niewygodne.info
 
Dodane przez prakseda dnia czerwca 25 2018 12:50:33 · 9 Komentarzy · 91 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.