Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 8
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Widać już pierwsze oznaki spowolnienia w gospodarce. Duża polska firma chce zwolnić 45% pracowników
Ostatnie kwartały w gospodarce wyglądały całkiem przyzwoicie. Wzrost na poziomie 5,0 proc. PKB, niskie bezrobocie, wysokie wpływy podatkowe. Niestety, nic nie trwa wiecznie, a już na pewno wieczna nie jest dobra koniunktura. Właśnie zaczynają się pojawiać pierwsze sygnały zbliżającego się spowolnienia.

Gdy chodzi o budownictwo to pierwszym znacznikiem świadczącym o tym, że trend gospodarczy ulega zmianie jest liczba wydawanych zezwoleń na budowę oraz rozpoczynanych budów. Zgodnie z danymi GUS w pierwszym półroczu wydano zezwolenia na budowę 132,3 tys. mieszkań. To dużo, a nawet bardzo dużo. Jednak gdy popatrzymy przez pryzmat lat poprzednich, to okaże się, że liczba ta jest tylko o 1,4 proc. większa niż w tym samym okresie roku 2017. Tymczasem w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku wzrost liczby zezwoleń (w porównaniu do pierwszego półrocza 2016 roku) przekroczył aż 33 proc.

Innym sygnałem świadczącym o zbliżającym się spowolnieniu są planowane zwolnienia grupowe w dużych przedsiębiorstwach. Kilka dni temu zarząd spółki Groclin (produkuje fotele i akcesoria samochodowe dla największych koncernów motoryzacyjnych na świecie) podjął uchwałę o rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych. Zamiarem zarządu Groclin jest przeprowadzenie w okresie sierpień - grudzień 2018 r. zwolnień 321 pracowników spółki zatrudnionych w dwóch zakładach na terytorium Polski (pozostałe dwa są na Ukrainie i w Niemczech), co stanowi 45 proc. wszystkich zatrudnionych w Groclinie.

Powody decyzji o zwolnieniu 45 proc. pracowników zarząd Groclinu wskazał w oficjalnym komunikacie. Zgodnie z jego treścią: "Przyczyną zwolnień grupowych jest postępujący spadek przychodów na kontraktach realizowanych w polskich zakładach spółki oraz trwająca od wielu lat presja cenowa i nasilająca się konkurencja (...). Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz istotny wzrost kosztów pracy w Polsce, zarząd podjął decyzję o konieczności dostosowania potencjału produkcyjnego i struktury kosztowej spółki do aktualnej sytuacji na rynku". Innymi słowy - produkcja w Polsce przestała się opłacać i trzeba przerzucić się na Ukrainę.

Groclin to nie jedyna działająca na terytorium Polski firma, która mówi o dużych zwolnieniach w najbliższym czasie. W podobnym tonie wypowiadali się także szefowie Skanska. Ten szwedzki gigant budowlany jeszcze na początku roku zatrudniał w Polsce ok. 5,5 tys. osób. W ciągu 2018 roku zamierza jednak zwolnić 2,3 - 2,5 tys. osób. Oficjalny powód? - "Nie chcemy być największą firmą budowlaną w Polsce. Chcemy być firmą najbardziej dochodową" - tłumaczył powody zwolnień grupowych prezes Skanska - Magnus Persson.

Źródło: Groclin zamierza zwolnić 45% zatrudnionych, rozpoczął konsultacje w tej sprawie (Stooq.pl)
niewygodne.info
 
Dodane przez prakseda dnia sierpnia 14 2018 07:44:32 · 9 Komentarzy · 91 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.