Niemcy z Rosją dociskają obręcz wokół Polski. Kolejny omijający nasz kraj gazociąg z kompletem zgód na budowę!
Lądową częścią gazociągu Nord Stream 2 (którego budowa nie tak dawno się rozpoczęła) ma być gazociąg EUGAL. Ma on liczyć 485 kilometrów i przebiegać wzdłuż granicy z Polską, począwszy od Lubmina (leżącego w Zatoce Greifswadzkiej, gdzie będzie się kończył Nord Stream 2), aż do granicy Niemiec z Czechami. Jego przepustowość ma sięgać 51 mld metrów sześciennych rocznie (dla porównania - przepustowość przebiegającego przez terytorium Polski gazociągu Jamał wynosi obecnie 33 mld metrów sześciennych rocznie).
Budowa omijającego Polskę Nord Streamu 2 byłaby pozbawiona sensu, gdyby Niemcy wraz z Rosjanami nie wybudowali również jego lądowej części w postaci wspomnianego gazociągu EUGAL. Głównym inwestorem oraz operatorem projektu jest spółka Gascade - należąca do rosyjskiego Gazpromu oraz niemieckich BASF/Wintershall.
Wschodnioniemieckie samorządy nie miały wątpliwości co do zasadności tej inicjatywy i już w 2016 roku w ekspresowym tempie zatwierdziły trasę 485 kilometrowej magistrali. Następnym krokiem było zdobycie pozwoleń od regionalnych urzędów górniczych właściwych dla landów, przez które przebiegać ma EUGAL (tj. Brandenburgię, Saksonię oraz Meklemburgię-Pomorze Przednie). Okazało się, że tutaj również nie było problemów. W ubiegłym tygodniu Gascade otrzymał od Urzędu Górniczego w Stralsund (właściwego dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego) zgodę na budowę północnej części odcinka gazociągu EUGAL. W ten oto sposób lądowa odnoga Nord Stream 2 otrzymała już wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę.
Fakty są takie, że Niemcy do spółki z Rosjanami stopniowo, acz konsekwentnie dociskają gazową obręcz wokół Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Po tym jak EUGAL zostanie wybudowany (według planów ma to nastąpić już w 2020 roku) możliwe będzie zastosowanie wobec Polski gazowego szantażu. Wszak przebiegający przez nasz kraj gazociąg Jamał przestanie mieć znaczenie dla dostaw do państw Europy Zachodniej. Czy Rosjanie będą chcieli z tej opcji skorzystać? Oby nie, choć lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Stąd budowa własnej infrastruktury przesyłowej (w postaci Baltic Pipe) ma jak największy sens i powinna być czym prędzej zrealizowana.
Źródło: EUGAL: Odnoga Nord Stream 2 z kompletem pozwoleń na budowę (BiznesAlert.pl)
Źródło: Nord Stream 2: W 2018 roku ruszy budowa nowej odnogi w Niemczech (BiznesAlert.pl)
Źródło: Wojciech Jakóbik (Twitter.com)
niewygodne.info
Dodane przez prakseda
dnia listopada 01 2018 07:14:48 ·
9 Komentarzy ·
103 Czytań ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Louisroano 14/10/2017 22:25 Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie LLK 11/02/2011 10:06 Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji.
Pozdrawiam LLK