Zarząd związku wymienia dziesięć najważniejszych z punktu widzenia wspólnot powiatowych problemów do rozwiązania w nowej kadencji parlamentu.
"Nie mają one żadnych barw, tylko są racjonalnie uzasadnionymi sprawami, bez których rozwiązania przez przyszły parlament nie ma co liczyć na sprawne funkcjonowanie samorządu powiatowego" - tłumaczy Marek Tramś, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich.
Związek domaga się w nim m.in. kompleksowej reformy systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego, obejmującej w szczególności przyznanie władztwa podatkowego powiatom i województwom.
Postuluje także zwiększenie bazy majątkowej powiatów, ponieważ - w chwili swojego powstania - nie zostały wyposażone w większy majątek, co ogranicza możliwości ich działania ukierunkowanego na pobudzanie rozwoju lokalnego.
Zarząd przypomina, że dalej funkcjonują liczne agencje rządowe - takie jak Agencja Nieruchomości Rolnych i Agencja Mienia Wojskowego - które zarządzają nieruchomościami położonymi w poszczególnych powiatach bez uwzględnienia potrzeb lokalnych.
"W związku z tym uważamy, że nieruchomości Skarbu Państwa mogące stanowić podstawę rozwoju lokalnego powinny być przekazane na własność powiatom" - tłumaczą samorządowcy.
Domagają się też gruntownych zmian w Karcie Nauczyciela, która - według związku - jest zbiorem nieracjonalnych przywilejów. Uważają, że Karta Nauczyciela nie powinna obejmować dyrektora szkoły, bo pełni on bardziej funkcję managera, niż nauczyciela. Warunki i czas pracy nauczyciela powinny być zgodne z zasadami ogólnymi - 40-godzinny tydzień pracy, w tym 20 - 22 godzin spędzanych "przy tablicy".
Zarząd ma też uwagi do systemu awansu zawodowego. Według związku należy go powiązać z podnoszeniem jakości pracy szkoły. Podwyższenie płacy nauczyciela musi się z kolei wiązać z poszerzeniem oferty szkoły oraz podniesieniem jakości jej pracy.
System wynagrodzeń też powinien ulec poważnym zmianom. "Przede wszystkim należy dokonać konsolidacji wynagrodzenia poprzez uwzględnienie w jego podstawie licznych dodatków (w szczególności dodatku mieszkaniowego i wiejskiego). Rozwiązanie takie nie będzie stanowiło uszczerbku dla poziomu dochodów nauczycieli, a jednocześnie w znaczący sposób zmniejszy koszty naliczania płac" - tłumaczy zarząd.
Samorządowcy postulują również odejście od ustalania poziomu wynagrodzenia nauczycieli na szczeblu centralnym - a w konsekwencji od wymogu prowadzenia corocznej analizy poniesionych wydatków na wynagrodzenia i wymogu wyrównania wypłaconych wynagrodzeń do tzw. "średniej".
Dodane przez prakseda
dnia wrze¶nia 29 2011 19:47:36 ·
9 Komentarzy ·
375 CzytaÅ„ ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Louisroano 14/10/2017 22:25 Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie LLK 11/02/2011 10:06 GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji.
Pozdrawiam LLK