Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Telewizja służbowa
Mariusz Walter, jeden z twórców koncernu ITI, zawsze byÅ‚ zwiÄ…zany z PZPR – zarówno formalnie, jak i mentalnie. ÅšwiadczÄ… o tym nie tylko znajdujÄ…ce siÄ™ w Instytucie PamiÄ™ci Narodowej dokumenty, lecz także jego telewizja i pracujÄ…cy w niej ludzie, bardzo czÄ™sto powiÄ…zani rodzinnie z osobami bliskimi szefom koncernu, jak np. Justyna Pochanke. Jej matkÄ… jest Renata Pochanke, bliska współpracownica Janiny Chim, głównej ksiÄ™gowej Funduszu ObsÅ‚ugi ZadÅ‚użenia Zagranicznego (FOZZ). Renata Pochanke należaÅ‚a do ważniejszych Å›wiadków w procesie w sprawie FOZZ. Z kolei ojczym Justyny Pochanke, pÅ‚k Stefan Gruszczyk, byÅ‚y czÅ‚onek PZPR, czÄ™sto goÅ›ci w TVN 24 w programach pasierbicy. Zabiera gÅ‚os w zwiÄ…zku z tragediÄ… smoleÅ„skÄ… jako „niezależny” ekspert. Warto przypomnieć, że mówiÅ‚ m.in. o naciskach na pilotów.

Nagroda od ministra

W 1979 r. Mariusz Walter byÅ‚ na Woronicza gwiazdÄ…, a kierowane przez niego Studio 2 biÅ‚o rekordy popularnoÅ›ci w siermiężnej telewizji publicznej. Nie tylko zdobyÅ‚ wówczas uznanie przeÅ‚ożonych, ale także zostaÅ‚ zauważony przez sÅ‚użby. Kiedy w listopadzie 1979 r. ówczesny minister spraw wewnÄ™trznych gen. dyw. StanisÅ‚aw Kowalczyk zatwierdziÅ‚ wniosek komisji nagród MSW, wÅ›ród nominowanych do nagrody II stopnia byÅ‚ zespół dziennikarzy, w którym znaleźli siÄ™ m.in. Mariusz Walter (nagroda 12 tys. zÅ‚) i Edward MikoÅ‚ajczyk (10 tys. zÅ‚) – obydwaj czÅ‚onkowie PZPR. „Poszczególne redakcje zespoÅ‚u Studia 2 systematycznie uwzglÄ™dniajÄ… w swoich programach tematykÄ™ umacniania Å‚adu i porzÄ…dku publicznego. Szereg audycji jest bezpoÅ›rednio poÅ›wiÄ™conych dziaÅ‚alnoÅ›ci resortu spraw wewnÄ™trznych, eksponujÄ…c osiÄ…gniÄ™cia MO i SB w walce z przestÄ™pczoÅ›ciÄ… i prezentujÄ…c sylwetki funkcjonariuszy” – napisaÅ‚ w merytorycznym uzasadnieniu do wniosku dyrektor gabinetu ministra spraw wewnÄ™trznych pÅ‚k Józef ChomÄ™towski.

W dokumentach IPN dotyczÄ…cych nagród MSW, o które wnioskowano m.in. dla Mariusza Waltera, znalazÅ‚ siÄ™ także tekst wystÄ…pienia skierowany do laureatów: „Zdecydowana i aktywna polityka ZwiÄ…zku Radzieckiego, Polski i pozostaÅ‚ych paÅ„stw socjalistycznych przyczyniÅ‚a siÄ™ do powszechnego uznania zasad pokojowego współistnienia. Należy pamiÄ™tać, że mimo osiÄ…gniÄ™cia postÄ™pu w umacnianiu bezpieczeÅ„stwa i współpracy w Europie imperialistyczne siÅ‚y zimnowojenne nie ustajÄ… w podejmowaniu prób zmierzajÄ…cych do zahamowania procesu odprężenia. Zachodnie oÅ›rodki dywersyjno-szpiegowskie kontynuujÄ… wrogie dziaÅ‚ania wymierzone przeciwko interesom pokoju i socjalizmu. JesteÅ›my Å›wiadomi obowiÄ…zków. Charakter ich wynika z roli, jakÄ… powierzyÅ‚a nam partia. We wzbogacaniu naszych osiÄ…gnięć wy, laureaci, odgrywacie czoÅ‚owÄ… rolÄ™. CieszÄ™ siÄ™ serdecznie, że oprócz funkcjonariuszy, pracowników i żoÅ‚nierzy naszego resortu sÄ… naukowcy, inżynierowie i technicy, publicyÅ›ci i wydawcy, którzy swojÄ… twórczÄ… pracÄ… i dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… przyczyniajÄ… siÄ™ do umacniania bezpieczeÅ„stwa, porzÄ…dku i socjalistycznych zasad współżycia” – czytamy w przemówieniu ministra.

Obok Mariusza Waltera i Edwarda MikoÅ‚ajczyka wÅ›ród nagrodzonych znaleźli siÄ™ m.in. gen. Konrad Straszewski (15 tys. zÅ‚) i gen. Zenon PÅ‚atek (14 tys. zÅ‚), szef IV Departamentu MSW. Obaj w ramach swoich obowiÄ…zków sÅ‚użbowych zajmowali siÄ™ zwalczaniem KoÅ›cioÅ‚a katolickiego. PÅ‚atek byÅ‚ później oskarżony o sprawstwo kierownicze zabójstwa ks. Jerzego PopieÅ‚uszki. W uzasadnieniu przyznania nagrody napisano, że laureaci otrzymujÄ… jÄ… „w uznaniu za systematyczne doskonalenie form i metod pracy operacyjnej”. Nagrodzony zostaÅ‚ także Tadeusz Walichnowski, byÅ‚y funkcjonariusz Ministerstwa BezpieczeÅ„stwa Publicznego, rektor esbeckiej kuźni kadr, czyli Akademii Spraw WewnÄ™trznych, zaÅ‚ożyciel Instytutu Å»oÅ‚nierzy Ludowego Wojska Polskiego.

Uznanie w oczach Urbana

W 1983 r. rzecznik rządu Jerzy Urban proponował utworzenie nowego pionu w TVP, który zajmowałby się czarną propagandą. Czołową rolę miał w nim odegrać Mariusz Walter, który wówczas już nie pracował w publicznej telewizji, lecz w firmie polonijnej Konsuprod. Mimo że panował stan wojenny, Mariusz Walter nie miał żadnego problemu z wyjazdem na Zachód, o czym świadczą jego akta paszportowe.

Jerzy Urban w poufnym liÅ›cie do ówczesnego szefa MSW gen. CzesÅ‚awa Kiszczaka stwierdzaÅ‚, że decydujÄ…ce znaczenie w nowym pionie propagandy bÄ™dzie miaÅ‚a obsada kadrowa. List w caÅ‚oÅ›ci przytoczyÅ‚ historyk Krzysztof Majchrzak w „Biuletynie IPN” (nr 11–12 z 2006 r.): „Mariusz Walter nadaje siÄ™ na głównego konsultanta, jakiegoÅ› szefa programowego i TV – jednym sÅ‚owem nie kierownika pionu propagandy, lecz głównÄ… siÅ‚Ä™ koncepcyjno-fachowÄ…”. Zdaniem rzecznika rzÄ…du PRL „Walter to najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce, który przedstawia tow. MieczysÅ‚awowi Rakowskiemu i mnie sporo interesujÄ…cych koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych”. Urban przypominaÅ‚, że Mariusz Walter zostaÅ‚ pozytywnie zweryfikowany w stanie wojennym w 1982 r., ale „sam usunÄ…Å‚ siÄ™ z TV, majÄ…c dość nÄ™kania go”. WedÅ‚ug Urbana „sprawÄ™ zna gen. Wojciech Jaruzelski; dwukrotnie polecaÅ‚ przyjąć go na powrót do TV. Popiera ten zamysÅ‚ także Rakowski”, ale „Walter zwleka z decyzjÄ… powrotu, żądajÄ…c satysfakcji i pognÄ™bienia jego wrogów”. Urban w liÅ›cie pisaÅ‚, że Walter „na razie pracuje w firmie polonijnej, gdzie robiÄ… wideokasety, nie jest tÄ… pracÄ… usatysfakcjonowany”.

Gdy w 2002 r. Jerzy Urban zostaÅ‚ oskarżony o znieważenie Jana PawÅ‚a II w artykule „Obwoźne sado-maso”, wydawaÅ‚o siÄ™, że zostaÅ‚o mu jedynie niszowe, antyklerykalne dziennikarstwo. Do ponownego życia powoÅ‚aÅ‚a go telewizja TVN. W 2005 r., zaledwie miesiÄ…c po wyroku skazujÄ…cym Urbana za obrazÄ™ papieża Polaka, w programie TVN „Uwaga!” wyemitowano o nim materiaÅ‚. Od tego czasu Jerzy Urban staÅ‚ siÄ™ czÄ™stym goÅ›ciem w stacji Mariusza Waltera. W różnorakich programach wypowiada siÄ™ głównie o JarosÅ‚awie KaczyÅ„skim i PiS. Negatywnie. A jego obecny zastÄ™pca, Andrzej Rozenek, startuje z pierwszego miejsca katowickiej listy Palikota, którego nieoficjalnym promotorem jest TVN. WydawcÄ… „Nie” jest Hipolit Starszak, jedna z najważniejszych i najgroźniejszych postaci peerelowskiej bezpieki.

CaÅ‚ość artykuÅ‚u w najbliższym wydaniu tygodnika “Gazeta Polska”
 
Dodane przez prakseda dnia pa¼dziernika 04 2011 21:04:36 · 9 Komentarzy · 212 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.