Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Zagłada owadów.
Gatunków owadów na świecie wyróżniono około miliona. Prognozy mówią, że 400 tysięcy z nich wyginie bezpowrotnie. Szczególnie niepokojący jest raport australijskich oraz chińskich naukowców, którzy przeanalizowali badania entomologiczne z ostatnich 40 lat. Okazuje się, że globalna populacja owadów kurczy się w zastraszającym tempie 2,5 proc. rocznie. To osiem razy szybciej niż w przypadku wymierania gadów, płazów czy ssaków.

Bez owadów ekosystem naszej planety nie może funkcjonować. Odpowiadają one za zapylanie roślin, rozkładają martwą materię organiczną, a także są pożywieniem dla setek gatunków kręgowców. Twórcy opracowania alarmują, iż wyginięcie rzeszy owadów pociągnie za sobą zagładę wielu innych zwierząt i spotęguje skutki katastrofy ekologicznej.

Najszybciej giną motyle. Każdego roku spadek ich liczebności obserwują nie tylko badacze, ale również miłośnicy przyrody. Nie chodzi przy tym o jakieś szczególnie rzadkie gatunki, ale nawet i o te pospolite, z naszych ogrodów. W niektórych krajach Europy, takich jak Wielka Brytania czy Holandia, coraz rzadziej spotyka się nawet latolistka cytrynka (Gonepteryx rhamni) czy rusałkę pawik (Aglais io), które u nas w Polsce wciąż są pospolite. W niepokojącym tempie kurczy się również populacja motyli nocnych.

O zjawisku wymierania pszczół miodnych słyszymy od co najmniej dekady. Naukowcy wykazali, że podobna tragedia dotyczy również innych przedstawicieli gatunków pszczołowatych. Przykładem są trzmiele, zwłaszcza te wyposażone w długie języczki, dzięki którym mogą spijać nektar z kwiatów o głębokich koszyczkach. Niestety, w ciągu ostatnich 100 lat zniknęło aż 48 gatunków i podgatunków tych owadów.

Następstwem pomoru owadów jest zubożenie flory. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 10 lat wyginęły aż 23 gatunki roślin, pozbawionych dzikich pszczół zapylających.

Giną również owady żyjące w środowisku wodnym. Drastycznie zmalała populacja ważek, jętek czy widelnic. Powód? Zanieczyszczenie zbiorników i cieków wodnych. Jak podaje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) aż 106 z 118 owadów wodnych zagrożonych wyginięciem to gatunki ważek.

Przekleństwem dla owadów jest przekształcanie przyrody przez człowieka. Utworzenie pola uprawnego wiąże się z dewastacją siedlisk owadów na ugorach, podobnie jak wycinanie lasów. Drugim zagrożeniem związanym z rolnictwem są pestycydy, zwłaszcza neonikotynoidy i fipronil, które przez długi czas utrzymują się w środowisku, szkodząc zarówno gatunkom latającym, jak i tym rozwijającym się w glebie.

Źródło: Strajk.eu
 
Dodane przez prakseda dnia maja 06 2019 05:52:56 · 9 Komentarzy · 181 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.