Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Każdy Palikot ma dwa końce - Seaman
Z gier, jakie prowadzi Donald Tusk z elektoratem, bardzo misterna jest ta dotycząca Palikota. Lider ruchu własnego poparcia będzie bowiem przydatny Platformie w przyszłym parlamencie tylko po spełnieniu ściśle określonych warunków.

Przy założeniu zwycięstwa wyborczego PO optymalnym rozwiązaniem dla tej partii byłoby minimalne przekroczenie progu wyborczego przez Palikota, co dostatecznie zmarginalizuje SLD, a będzie niedostateczne do wybicia się delikwenta na samodzielnego gracza. Sześcioprocentowy Palikot będzie bowiem zdany na łaskę i niełaskę Tuska. Palikot dziesięcioprocentowy byłby natomiast groźny przede wszystkim z tego względu, że trudno go pominąć przy układaniu koalicji. A przy słabszym wyniku PSL i bardzo dobrym PiS silny lider ruchu osobistego poparcia stałby się dla Tuska wrzodem na tyłku.

Nie można sobie dzisiaj wyobrazić, że PSL, partia odwoÅ‚ujÄ…ca siÄ™ przede wszystkim do polskiej wsi, mogÅ‚aby wejść w alians z zakamieniaÅ‚ym wrogiem religii i KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego, jakim jest bez wÄ…tpienia elektorat nihilisty z BiÅ‚goraja. Zatem ewentualny akces Palikota do koalicji wyklucza udziaÅ‚ w niej Pawlaka. Tak to przynajmniej wyglÄ…da dzisiaj. Sukces biÅ‚gorajskiego potentata wypycha wiÄ™c ludowców z objęć Tuska, ale to nie wszystko, bo przy bardzo dobrym wyniku PiS – porównywalnym z PO – wszystko staje siÄ™ możliwe pomiÄ™dzy ugrupowaniami KaczyÅ„skiego i Pawlaka. Wszak obaj oni wbrew temu, co siÄ™ dziÅ› w mediach protuskowych wygaduje, majÄ… wybitne zdolnoÅ›ci koalicyjne. To wiemy już na pewno.

Przy mocnym zmarginalizowaniu SLD ta konfiguracja jest dla partii Tuska zabójcza. Wszystko to widzi zarówno premier Tusk, jak i jego główny filar medialny Gazeta Wyborcza. Jednak cały w tym ambaras, żeby dwoje chciało naraz tego samego. Nie ulega wątpliwości, że Platforma pragnie powtórki z rozrywki, czyli koalicji z PSL, który dał się poznać jako spolegliwy amator konfitur. Tusk żeby wejść do tej samej rzeki potrzebuje symbolicznego sześcioprocentowego Palikota oraz przetrzebionego SLD. Stąd uparcie rozpowszechniana przez aktywistów PO analogia ruchu poparcia nihilisty z Biłgoraja do miejskiej Samoobrony; stąd mowa trawa Tuska, że nie wejdzie w koalicję z Palikotem, jeśli on po to idzie do Sejmu, aby zalegalizować narkotyki. Swoją drogą, zabawna deklaracja w ustach człowieka, który pozwolił na posiadanie narkotyków i przeforsował alkohol na stadionach piłkarskich.

Pomijając jednak ten niezamierzony efekt komiczny, miękka krytyka Palikota ma na celu niedopuszczenie do takiego wzrostu jego ruchu, żeby mógł uniemożliwić koalicję z PSL. Tego rodzaju taktyka Tuska jest w oczywisty sposób sprzeczna z pragnieniami redakcji z Czerskiej, która PSL widziałaby raczej w lamusie politycznym. Gazeta Wyborcza dobrze wie, że tylko dziesięcioprocentowy Palikot może mieć wpływ na Tuska w Sejmie i skoro brak szans na samodzielne rządy PO, to należy podpompować szefa ruchu osobistego poparcia, osłabiając maksymalnie SLD i PSL.

Miejscy wyborcy chcÄ… na niego gÅ‚osować, bo wierzÄ…, że zrobi porzÄ…dek z KoÅ›cioÅ‚em – pisze o szansach Palikota Gazeta Wyborcza. Czy to zdanie nie brzmi jak deklaracja intencji nie tylko GW, ale caÅ‚ego antyklerykalnego elektoratu w Polsce? OczywiÅ›cie, że tak brzmi, lecz aby staÅ‚a siÄ™ ciaÅ‚em musi zaistnieć koalicja relatywnie silnego Tuska z odpowiednio mocnym Palikotem. Bez dychawicznego SLD. PSL z mocnym PiS-em przekreÅ›la te nadzieje. Dlatego promuje siÄ™ poparcie dla nihilisty na wsi i deprecjonuje porównanie miejskiego Palikota do wiejskiego Leppera.

Nie brak także i tutaj akcentu humorystycznego. WedÅ‚ug Gazety Wyborczej Palikot „chwyciÅ‚” na wsi, bo ludzie tam chÄ™tnie sÅ‚uchali jego gadek o legalizacji pÄ™dzenia bimbru. Wyobrażam sobie, co by siÄ™ dziaÅ‚o w mediach, gdyby to KaczyÅ„ski tak okreÅ›liÅ‚ potrzeby mieszkaÅ„ców współczesnej polskiej wsi. Koniec Å›wiata, jak mawiaÅ‚ stary Pawlak.

Palikot wykorzystaÅ‚ nieporadność Platformy oraz SLD, a posÅ‚ugujÄ…c siÄ™ antykoÅ›cielnymi wygÅ‚upami zwróciÅ‚ ponownie uwagÄ™ na siebie. W taki sposób – przynajmniej na teraz – staÅ‚ siÄ™ niezbÄ™dnym elementem wyborczej kalkulacji głównych graczy. Jakkolwiek siÄ™ sprawy potoczÄ… dalej, jego wpÅ‚yw na wynik wyborczy jest realny. Można siÄ™ na niego zżymać (eufemizm taki), lecz nie sposób go pominąć.

Jest jeden aspekt aktywnoÅ›ci Palikota, na który niemal nikt nie zwraca uwagi. Zastanawiamy siÄ™ ile procencików odbije Tuskowi i Napieralskiemu; raczej zgadzamy siÄ™, że nie zagrozi PiS-owi. Jednak ten kij ma dwa koÅ„ce. Każdy groźny populizm, czy to Palikot, Lepper, czy inny TymiÅ„ski – bez wyjÄ…tku – zawsze wywoÅ‚ywaÅ‚ kontrakcjÄ™. Nie wiem na jakiej zasadzie siÄ™ to dzieje, ale gdy radykalny populizm roÅ›nie w siÅ‚Ä™, to uruchamia jakiÅ› mechanizm sprzężenia zwrotnego w postaci spoÅ‚ecznej niezgody. To siÄ™ przekÅ‚ada na decyzje ludzi niezdecydowanych, nawet tych, którzy nie mieli zamiaru uczestniczyć w wyborach.

Nie wiem, czy ktoś robił badania, w jaki sposób zawiązanie przez PiS koalicji z SO i LPR-em wpłynęło na wynik Platformy w wyborach 2007 roku. Ile procent stracił wtedy PiS z powodu nieszczęsnej komitywy z Lepperem?

A przecież Palikot analogicznie do Leppera, zdobywa głosy w radykalnym elektoracie. Lepper działał wśród pognębionych chłopów. Palikot buduje swoje poparcie wśród sfanatyzowanych ateistów, wrogów Kościoła i wszelkiej religii, nihilistycznej magmy, która pragnie, żeby wszystko było wolno.

Jego obecne powodzenie, wyraźna tendencja wzrostowa musi wydawać się zagrożeniem dla ludzi umiarkowanych, którym nieobce są zasady chrześcijańskie, a którzy jednocześnie nie wierzą, że ich głos cokolwiek zmieni. Ktoś tak radykalnie obcy wyznawanym wartościom i jednocześnie otwarcie deklarujący, że ma zamiar zburzyć ich porządek świata, może wzbudzić nadzwyczajną aktywność - może skłonić do uczestnictwa w wyborach. Akcja Palikota musi wywołać reakcję.

Ilu ludzi dotychczas niezdecydowanych postanowi wziąć udziaÅ‚ w wyborach z powodu zagrożenia palikotyzacjÄ…? Albo konkretniej – ilu wyborców przysporzy PiS-owi lider ruchu wÅ‚asnego poparcia?
 
Dodane przez prakseda dnia pa¼dziernika 06 2011 08:33:26 · 9 Komentarzy · 203 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.