|
Nawigacja |
|
|
Użytkowników Online |
|
|
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
|
|
|
|
|
|
|
Mega Group |
|
|
Rola Mega Group w sprawie Epsteina przyciągnęła uwagę, ponieważ główny patron finansowy Epsteina od dziesięcioleci, miliarder Leslie Wexner, był współzałożycielem tej grupy, która łączy kilku znanych biznesmenów z zamiłowaniem do proizraelskiej i etno-filantropii (tj. filantropii skierowanej do jednej grupy etnicznej lub etniczno-religijnej). Jednak, jak pokaże ten raport, kolejnym czynnikiem, jednoczącym członków Mega Group, są głębokie powiązania z przestępczością zorganizowaną, a w szczególności z przestępczą siecią omówioną w części I tego cyklu, której w dużej mierze przywodził znany amerykański gangster Meyer Lansky.
Z racji tego, że liczni członkowie Mega Group wspierali swoimi dotacjami polityków zarówno w USA, jak i w Izraelu, najznamienitsi z nich mają bliskie powiązania z rządami obu tych krajów, a także z ich wywiadami. Jak pokaże ten i następny raport, Mega Group miała również bliskie powiązania z dwoma biznesmenami, którzy pracowali dla izraelskiego Mosadu - Robertem Maxwellem i Markiem Richem - a także z czołowymi politykami Izraela, w tym z byłym i z obecnym premierem, silnie powiązanymi z izraelskim wywiadem.
Jeden z tych biznesmenów pracujących dla Mosadu, Robert Maxwell, zostanie szczegółowo omówiony w tym raporcie. Maxwell, który był partnerem biznesowym współzałożyciela Mega Group Charlesa Bronfmana, miał udział w udanym spisku Mosadu, polegającym na umieszczeniu tylnego wejścia w amerykańskim oprogramowaniu śledzącym [Promis, Prosecutors Management Information Systems], które następnie było sprzedawane rządom i firmom na całym świecie. Swój sukces spisek zawdzięczał głównie roli, jaką w nim odegrali bliski współpracownik ówczesnego prezydenta Ronalda Reagana oraz amerykański polityk z kręgu Maxwella, który później pomógł Reaganowi w zatuszowaniu skandalu Iran Contra.
Wiele lat później córka Maxwella, Ghislaine Maxwell, dołączyła do "wewnętrznego kręgu" Jeffreya Epsteina - a stało się to w czasie, kiedy Epstein finansował podobne oprogramowanie, które jest obecnie reklamowane w USA i zagranicą jako kluczowa infrastruktura elektroniczna. Jego producent ma ścisłe i niepokojące powiązania z izraelskim wywiadem wojskowym, współpracownikami administracji Trumpa i z Mega Group.
Wiele rzeczy wskazuje na to, że Epstein ma powiązania z izraelskim wywiadem; ma też dobrze udokumentowane powiązania z wpływowymi politykami izraelskimi i Mega Group. Jednak podmioty te nie są izolowane, ponieważ wiele z nich łączy się również z siecią przestępczości zorganizowanej i z wpływowymi ludźmi oskarżanymi o pedofilię, co zostało omówione w poprzednich odcinkach tego cyklu.
Być może najlepszą ilustrację tego, jak powiązania między wieloma z tych graczy często się zazębiają, można zobaczyć na przykładzie Ronalda Laudera - członka Mega Group, byłego członka administracji Reagana, długoletniego donatora na rzecz premiera Izraela Benjamina Netanyahu i izraelskiej partii Likud, a także wieloletniego przyjaciela Donalda Trumpa i Roya Cohna.
Często pomijanym, ale znanym klientem i przyjacielem Roya Cohna, jest miliarder i dziedzic fortuny związanej z marką kosmetyków Estee Lauder, Ronald Lauder. Prasa często przedstawia Laudera jako "wiodącego żydowskiego filantropa"; jest on także przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów, jednak media zwykle pomijają jego wysoce polityczną przeszłość.
W oświadczeniu przekazanym w 2018 r. reporterce New York Timesa Maggie Haberman spadkobierca marki kosmetycznej przyznał, że zna Trumpa od ponad 50 lat, co najmniej od wczesnych lat siedemdziesiątych. Według Laudera jego znajomość z Trumpem zawiązała się, gdy Trump był studentem w Wharton School na University of Pennsylvania, gdzie studiował również Lauder.
Chociaż charakter ich przyjaźni w jej początkowej fazie nie jest jasny, oczywistym jest, że łączyły ich powiązania z tymi samymi ludźmi, w tym z Royem Cohnem, który później zaliczał ich do grona swoich klientów. Chociaż wiele powiedziano o powiązaniach między Cohnem i Trumpem, szczególnie zażyła była relacja Cohna z matką Laudera, Estee Lauder (ur. jako Josephine Mentzer). Estee była nawet wymieniona wśród najznamienitszych przyjaciół Cohna w jego nekrologu opublikowanym przez New York Timesa.
Drobny, przelotny wgląd w relację Lauder-Cohn dał artykuł Politico z 2016 roku o przyjęciu, jakie odbyło się w domu weekendowym Cohna w Greenwich, w stanie Connecticut, w 1981 roku. Wzięli w nim udział rodzice Ronalda Laudera, Estee i Joe, a także Trump i jego ówczesna żona Ivana, którzy mieli dom weekendowy zaledwie cztery kilometry dalej. Przyjęcie odbyło się wkrótce po tym, jak Cohn pomógł zapewnić prezydenturę Reaganowi i osiągnął szczyt wpływów politycznych. Na przyjęciu Cohn wzniósł toast na cześć Reagana i ówczesnego senatora nowojorskiego Alfonse'a D'Amato, który później namawiał Ronalda Laudera do ubiegania się o urząd polityczny.
Dwa lata później, w 1983 r., Ronald Lauder - którego jedynym doświadczeniem zawodowym w tym czasie była praca w firmie kosmetycznej rodziców - został powołanyna stanowisko zastępcy asystenta sekretarza obrony USA ds. Europy i NATO.
Wkrótce po nominacji wszedł w skład Dinner Tribute Committee na okoliczność kolacji wystawionej na cześć Roya Cohna przez żydowską braterską i zdecydowanie proizraelską organizację B'nai B'rith, organizację-matkę kontrowersyjnej Ligi przeciwko Zniesławieniom (ADL). Wpływowy ojciec Cohna, Albert Cohn, był przez wiele lat prezydentem potężnego oddziału B'nai B'rith w Nowej Anglii i Nowym Jorku, a sam Roy Cohn był członkiem Loży Bankowo-Finansowej B'nai B'rith.
W szczególności, kolacja miała na celu uhonorowanie Cohna za jego proizraelskie orędownictwo i wysiłki na rzecz "wzmocnienia" gospodarki Izraela, a jej honorowymi przewodniczącymi byli potentat medialny Rupert Murdoch, Donald Trump i ówczesny szef banku inwestycyjnego Bear Stearns, Alan Greenberg - wszyscy powiązani z Jeffreyem Epsteinem.
W czasie obejmowania stanowiska zastępcy asystenta sekretarza obrony Lauder był również bardzo aktywny w polityce Izraela i już wtedy stał się sprzymierzeńcem ówczesnego izraelskiego przedstawiciela przy ONZ i przyszłego premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Lauder stał się jedną z najważniejszych osób zaangażowanych w dojście Netanjahu do władzy, szczególnie podczas jego nerwowego zwycięstwa w 1996 r., i głównym donatorem izraelskiej prawicowej partii Likud.
W 1986 roku, w którym zmarł Roy Cohn, Lauder zrezygnował ze stanowiska w Pentagonie i został ambasadorem USA w Austrii, gdzie jego kadencję ukształtowała konfrontacja z ówczesnym prezydentem Austrii i byłym nazistowskim kolaborantem Kurtem Waldheimem. Zainteresowanie Laudera polityką austriacką utrzymywało się do niedawna, czego kulminacją były oskarżenia, że w 2012 roku próbował manipulować wyborami w Austrii.
Można się zastanawiać, czy ta sama sitwa stała za ostatnią ingerencją w austriacką politykę, która obaliła rząd Kurza-Strachego. W naszym artykule na ten temat analizowaliśmy wydarzenie na przemian z punktu widzenia interesów Izraela i "NATO" (USA). Jeśli, jak zasugerowano powyżej, istnieje ścisłe wzajemne powiązanie pomiędzy obydwoma, umożliwiające służenie interesom obu jednocześnie, być może nie jest to sytuacja typu albo-albo...
Po rezygnacji z funkcji ambasadora Lauder założył w 1987 r. fundację Ronald S. Lauder Foundation, a następnie, w 1989 r., kandydował na burmistrza Nowego Jorku, mając za kontrkandydata Rudy'ego Giulianiego. Do startu w wyborach zachęcił go ówczesny senator Alfonse D'Amato, który był blisko związany z Royem Cohnem i jego wieloletnim partnerem prawnym Tomem Bolanem, doradcą D'Amato. Podczas wspomnianej kolacji Loży B'nai B'rith w 1983 r. na cześć Cohna D'Amato był głównym mówcą.
Prawdopodobnie powodem zachęty było to, że Giuliani, choć kiedyś sojusznik "machiny Roya Cohna", był w tym czasie zdecydowanie nielubiany przez współpracowników zmarłego Cohna za ściganie byłego partnera prawnego Cohna, Stanleya Friedmana, pod zarzutem m.in. wymuszania haraczy i spiskowania. Giulianiemu zdarzały się również burzliwe nieporozumienia z D'Amato. Kampania wyborcza Laudera, choć nieudana, została zauważona ze względu na jej bezwzględność i koszt, pochłonęła bowiem ponad 13 milionów dolarów.
Kilka lat później, na początku lat 90., Lauder dołączył do nowo utworzonej grupy, która od dawna unika zainteresowania ze strony mediów, ale ostatnio przyciągnęła ich uwagę swoim powiązaniem ze skandalem z Jeffreyem Epsteinem. To Mega Group.
Warto odnotować jedno konkretne działanie, jakie najwyraźniej podjął Lauder, będąc ambasadorem USA w Austrii, które niedawno wyszło na jaw w związku z aresztowaniem Jeffreya Epsteina na początku lipca - o czym po raz pierwszy doniósł dziennikarz Edward Szall. Kiedy po wtargnięciu do rezydencji Epsteina na Manhattanie policja znalazła austriacki paszport z jego zdjęciem, wystawiony na fałszywe nazwisko, media zajęły się poszukiwaniem źródła i celu wydania owego paszportu.
Według Associated Press adwokaci Epsteina twierdzili, że "dał mu go przyjaciel w latach 80., w okresie, kiedy bardziej powszechne były uprowadzenia samolotów i niektórym amerykańskim żydom, wybierającym się w podróż zagraniczną, nieformalnie zalecono legitymowanie się dokumentem zawierającym nieżydowskie imię i nazwisko". Wydaje się mieć to związek z obawami, jakie zrodziły się po porwaniu Air France Flight 139 w 1976 r., kiedy izraelscy i żydowscy zakładnicy zostali oddzieleni od pozostałych w oparciu w dużej mierze na posiadanych przez nich paszportach.
Biorąc pod uwagę, że Epstein nie kwalifikował się do otrzymania austriackiego paszportu - m.in. nie mógł wykazać się długoterminowym pobytem w Austrii (w paszporcie figuruje jako rezydent Arabii Saudyjskiej) i płynną znajomością języka niemieckiego - wydaje się, że jedynym sposobem na uzyskanie austriackiego paszportu była droga niekonwencjonalna, co oznaczało pomoc dobrze powiązanego urzędnika austriackiego albo zagranicznego dyplomaty z wpływami w Austrii.
Lauder, ówczesny ambasador w Austrii z administracji Reagana, byłby wystarczająco ustosunkowany do uzyskania takiego paszportu, szczególnie pod pretekstem przywołanym przez adwokatów Epsteina, że Amerykanie żydowskiego pochodzenia mogą stać się celem ataku podczas podróży, oraz w świetle publicznie znanych obaw Laudera co do zagrożeń czyhających na Żydów ze strony pewnych ugrupowań terrorystycznych. No i paszport został wydany w 1987 r., kiedy Lauder wciąż pełnił funkcję ambasadora.
Ponadto Lauder był dobrze powiązany z byłym mocodawcą Epsteina - byłym szefem banku inwestycyjnego Bear Stearns, Alanem Greenbergiem, który zatrudnił Epsteina w późnych latach siedemdziesiątych, kiedy ten stracił pracę w nowojorskiej Dalton School - oraz Donaldem Trumpem, kolejnym przyjacielem Laudera i Greenberga, którego przyjaźń z Epsteinem nawiązała się w 1987 roku, tym samym, w którym wydano fałszywy paszport austriacki. W 1987 r. Epstein rozpoczął także współpracę ze swoim głównym sponsorem, Leslie Wexnerem, który jest również blisko związany z Lauderem (choć według niektórych źródeł Epstein i Wexner poznali się dwa lata wcześniej, ale ich silne relacje biznesowe zostały zawiązane dopiero w 1987 r.).
Chociaż obrońca Epsteina odmówił ujawnienia tożsamości "przyjaciela", który załatwił mu fałszywy paszport austriacki, Lauder był zarówno na tyle dobrze ustosunkowany, by móc zdobyć go w Austrii, jak i ściśle powiązany z Mega Group, której jednym z założycieli był patron Epsteina, Leslie Wexner, z którym Epstein ma wiele powiązań. Te powiązania zarówno z rządem austriackim, jak i z mentorem Epsteina, wskazują, że Lauder jest najbardziej prawdopodobną osobą, która pozyskała dokument dla Epsteina.
Ponadto powiązania Epsteina i Mega Group z izraelską agencją wywiadowczą Mosad również sugerują, że Lauder był zaangażowany w uzyskanie paszportu w świetle jego bliskich powiązań z rządem Izraela i faktu, że znane są przypadki wykorzystywania przez Mosad ambasadorów zagranicą do pozyskiwania fałszywych zagranicznych paszportów dla swoich agentów.
Nawet sam Lauder ma podobno powiązania z Mosadem - od dawna jest sponsorem IDC Herzliya, izraelskiego uniwersytetu ściśle powiązanego z Mosadem i jego werbownikami - oraz z izraelskim wywiadem wojskowym. Lauder założył nawet przy IDCH wydział kształcenia przyszłych przywódców, Lauder School of Government, Diplomacy and Strategy.
Lauder jest też współzałożycielem wschodnioeuropejskiej sieci nadawczej CETV z Markiem Palmerem, byłym dyplomatą USA, doradcą Kissingera i autorem przemówień Reagana. Mark Palmer jest bardziej znany z tego, że jest współzałożycielem National Endowment for Democracy (NED) [Narodowy Fundusz na rzecz Demokracji], organizacji często opisywanej jako dopełnienie amerykańskiego wywiadu, i której pierwszy prezes wyznał Washington Post, że "wiele z tego, co robimy obecnie, 25 lat temu robiła potajemnie CIA". Nigel Rosser w artykule opublikowanym w Evening Standard w 2001 r. wspomniał, że Epstein kiedyś twierdził, że w latach 80. pracował dla CIA, później jednak temu zaprzeczał.
Whitney Webb
Tłumaczenie: PRACowniA
----------------------------------
To ten sam Ronald Lauder, który zasiada w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej (20012-2018) i który skrytykował wypowiedź premiera Morawieckiego na temat ewentualnych odszkodowań. Poświęcony mu wpis na polskiej Wiki jest bardzo koszerny. |
|
|
Dodane przez prakseda
dnia sierpnia 21 2019 08:55:40 ·
9 Komentarzy ·
206 Czytań ·
|
|
|
|
|
|
Komentarze |
|
|
Dodaj komentarz |
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
|
|
|
|
|
Oceny |
|
|
|
Logowanie |
|
|
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|
|
|
|
|
Shoutbox |
|
|
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
|
|
|
|
|
|