Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Budujemy nową infrastrukturę gazową. Bez niej gazoport i Baltic Pipe będą na nic
Architektura polskiej sieci gazociągów opierała się przez dekady na jednym założeniu: miała odbierać i transportować gaz, który pochodził z Rosji, a wcześniej z ZSRR. Jednak polityka Moskwy i, stanowiąca odpowiedź na nią, nasza strategia dywersyfikacji źródeł gazu, wymagały przebudowy systemu przesyłowego. Teraz, gdy kolejne polskie rządy konsekwentnie przenoszą gazowy punkt ciężkości ze wschodu na zachód, trzeba zrobić kolejny krok. Bez niego idea uniezależnienia się od rosyjskiego gazu będzie tylko mrzonką.
Jeszcze całkiem niedawno nasze główne gazociągi ciągnęły się ze wschodu na zachód. Od nich dopiero odchodziły odgałęzienia rozprowadzające gaz w głąb kraju. Uruchomienie przed kilkoma laty gazoportu w Świnoujściu wymusiło oczywistą zmianę takiej konfiguracji.

Już teraz zdolność przeładunkowa tamtejszego terminalu wynosi 5 mld m sześc. skroplonego gazu i będzie rosła. Po rozbudowie, na początku przyszłej dekady, jego moc regazyfikacyjna sięgnie 7,5 mld m sześc.

- Rozwój infrastruktury terminalu LNG w Świnoujściu to kluczowy element realizowanej konsekwentnie strategii Grupy Gaz-System - mówi jej prezes Tomasz Stępień.

O wadze tego projektu świadczy między innymi uzyskanie wsparcia w kwocie 128 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności - pomocy udzielonej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To maksymalne dofinansowanie, jakie można było otrzymać.

Gaz do Świnoujścia dowozić będą nie tylko tankowce. Jeszcze więcej dotrze gazociągiem Baltic Pipe, który poprzez duński system przesyłowy połączy polskie wybrzeże z norweskim szelfem. Ta strategiczna inwestycja ma zostać ukończona przed końcem 2022 roku. Przepustowość gazociągu wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, czyli ponad połowę polskiego zapotrzebowania. "Bałtycka rura" to wspólne przedsięwzięcie Gaz-Systemu i jego duńskiego odpowiednika - Energinetu.

wnp.pl
 
Dodane przez prakseda dnia wrze¶nia 25 2019 08:48:45 · 9 Komentarzy · 205 CzytaÅ„ · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.