Jeden sędzia skazuje za kradzież cukierka. Inny zwraca działkę handlarzowi roszczeń. Co poszło nie tak?
Czy w Polsce w ogóle możliwa jest reforma wymiaru sprawiedliwości? Pytam przewrotnie, bowiem już 4 lata temu politycy obiecywali nam wprowadzenie systemowych zmian, które spowodują szybsze, efektywniejsze, a przede wszystkim sprawiedliwsze rozpatrywanie spraw sądowych.
Po czterech latach (jest to okres, przez który można już coś zrobić) w większości przypadków czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy się zwiększył (wyjątkiem są sprawy karne - tutaj średni czas na rozpatrzenie sprawy nieco się skrócił). Sędziów w polskich sądach, do których z roku na rok wpływa coraz więcej spraw, jest po prostu za mało. W tej kwestii nie da się jednak przeprowadzić reformy. Tutaj potrzeba większego napływu nowych sędziów. Tymczasem w 2017 roku resort sprawiedliwości zamroził 745 etatów sędziowskich...
Co z jakością orzekania? Kilka dni temu pojawiły się informacje na temat dwóch kontrowersyjnych wyroków. W pierwszym z nich mężczyzna został skazany na karę 1 miesiąca ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin. Powód? Kradzież ze sklepu cukierka o wartości 40 groszy. Drugie orzeczenie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd przychylił się do wniosku handlarza roszczeń Maciej M. i uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie wartego 40 mln zł terenu przy Szarej na Powiślu. W efekcie grunt znowu może trafić w ręce wspomnianego handlarza, który miał za niego zapłacić zaledwie 1 proc. wartości.
Pytanie jednak, czy kwestię kontrowersyjnych orzeczeń jest w stanie uregulować reforma wymiaru sprawiedliwości? Przecież sędziowie to też ludzie. Rozwiązania o charakterze systemowym mogą nie działać w indywidualnych sprawach, gdzie wszystko zależy od poglądu danego sędziego. Tutaj - w mojej ocenie - mogłoby pomóc większe uwrażliwienie sędziów na kwestie słuszności i sprawiedliwości. Myślenie w kategoriach kompletnej reformy może w tym przypadku nie pomóc. Bardziej należałoby się przyjrzeć już istniejącemu systemowi szkoleń. Czy przygotowując się do zawodu sędziowie otrzymują nie tylko odpowiednią wiedzę na temat litery prawa, ale również sposobów praktycznego jej stosowania w trakcie orzekania, które niwelują ryzyko wydania kuriozalnej, budzącej kontrowersje decyzji? Zamiast zatem krzyczeć: - "Sądy do zaorania!" - może lepiej się zastanowić co można zrobić w ramach istniejącego już systemu, aby był on efektywniejszy i bardziej sprawiedliwy.
niewygodne.info
Źródła informacji:
> Jan Åšpiewak (Twitter.com)
> Sądy na krawędzi katastrofy. Szef Iustitii: To efekt tzw. reform (Dziennik.pl)
> Reprywatyzacja. Sąd uchyla decyzję komisji w sprawie terenu przy Szarej na Powiślu (Wyborcza.pl)
Dodane przez prakseda
dnia pa¼dziernika 21 2019 08:43:47 ·
9 Komentarzy ·
183 CzytaÅ„ ·
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.
Louisroano 14/10/2017 22:25 Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie LLK 11/02/2011 10:06 GratulujÄ™ strony i oczekujÄ™ aktualizacji.
Pozdrawiam LLK