Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Dwa pomniki
Prześladowany, więziony i zmuszony do wyjazdu z kraju przez sanacyjne władze polityk doczekał się, osiemdziesiąt lat po śmierci, należytego uznania swoich zasług. W odsłonięciu pomnika udział wzięły najwyższe władze państwowe, na czele z Prezydentem, Premierem, ministrami oraz samorządowe, reprezentowane m.in. przez Prezydenta Warszawy.

Obecni byli hierarchowie Kościoła, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych. Na uroczystość licznie przybyli również, co dość oczywiste, sami Ślązacy. Były dzieci i młodzież ze szkół, których patronem jest polityk, liczne poczty sztandarowe. Całości asystowała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Jakże inne okoliczności towarzyszyły odsłonięciu, znajdującego się o kilkanaście metrów dalej, pomnika Romana Dmowskiego 10 listopada 2006 r. Na uroczystości obecni byli niemal wyłącznie przedstawiciele środowiska narodowego, odwołujący się do spuścizny polityka i kultywujący pamięć o nim, na czele ze śp. prof. Wiesławem Chrzanowskim i prof. Maciejem Giertychem.

Spośród reprezentantów Kościoła obecny był jedynie także już nieżyjący prałat Henryk Jankowski. Uroczystość pozostała praktycznie niezauważona, zarówno przez władze państwowe, jak i miejskie.

Brak przedstawiciela tych drugich był niezrozumiały, tym bardziej, iż partycypowały one w kosztach budowy pomnika. Wśród przedstawicieli władz wymienić można jedynie Jacka Sasina, ówczesnego wicewojewodę mazowieckiego. Obecni na uroczystości senatorowie (prof. Ryszard Bender), posłowie (m.in.: Artur Zawisza, Bogusław Kowalski i Wojciech Wierzejski) oraz radni (Jędrzej Dmowski) także wywodzili się ze środowiska narodowego.

Przywołując fragment wiersza Konstantego Dobrzyńskiego, w którym związany z obozem narodowym poeta wskazywał na nieobecność przedstawicieli ówczesnych władz państwowych podczas uroczystości pogrzebowych Romana Dmowskiego w styczniu 1939 r., uznać można, że również odsłonięciu jego pomnika towarzyszył "mróz od zamku" (chodzi o Zamek Królewski, przed 1939 r. siedzibę Prezydenta RP).

Odsłonięciu posągu na warszawskim placu Na Rozdrożu towarzyszyła również gorąca polemika prasowa, w której prym wiodła, kwestionująca decyzję o zasadności stawiania Dmowskiemu pomnika, Gazeta Wyborcza (szerzej na ten temat piszę w artykule "Prekursor oszołomów» czy polityk przenikliwy? Prasowe echa odsłonięcia pomnika Romana Dmowskiego w Warszawie", "Pro Fide, Rege et Lege", 2018, nr 79).

Widoczny brak równowagi pomiędzy dwoma wydarzeniami nie powinien w żaden sposób wpływać na odbiór ostatniej z opisywanych uroczystości. Wojciech Korfanty, wybitny syn ludu śląskiego, uhonorowany został w sposób godny i ze wszech miar właściwy, szkoda jedynie, że podobne okoliczności nie towarzyszyły odsłonięciu pomnika przywódcy obozu, który także sam Korfanty przez wiele lat współtworzył.

Maciej Motas
mysl-polska.pl
 
Dodane przez prakseda dnia listopada 06 2019 06:55:49 · 9 Komentarzy · 203 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.