Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Arcelormittal wygasi wielki piec w Nowej Hucie. RMF: to koniec kombinatu.
Jak poinformowało radio RMF FM, we wtorek rano załoga kombinatu w Nowej Hucie dowiedziała się, że wielki piec w hucie ArcelorMittal zostanie wygaszony. Ma do tego dojść jeszcze w listopadzie br. Poinformował o tym szef ArcelorMittal Poland, Geert Verbeeck. Ponadto, w zapowiedziach mówi się o wielomiesięcznym postoju.

Zdaniem przedstawiciela związkowców, wiceprzewodniczącego NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland, Józefa Kawuli, taka decyzja w praktyce oznacza, że w ciągu najbliższego kwartału 1500 do 2000 ludzi może stracić pracę.

- Dla nas taka informacja oznacza koniec firmy - powiedział Kawula cytowany przez RMF FM. Józef Kawula. Poinformował, że z dniem 23 listopada "wielki piec i stalowania zostaną zatrzymane na czas niewiadomy". Stacja podaje, że nieoficjalnie praca wielkiego pieca i stalowni ma zostać wstrzymana na 9 miesięcy, ale zdaniem Kawuli na tym się nie skończy. Podkreśla, że jak dotąd nie zdarzyło się, żeby koncern Mittal uruchomił zamknięty piec. Powiedział też, że w tym czasie część załogi będzie na postojowym, część zostanie zagospodarowana na miejscu, czyli w Krakowie, a inni mają jeździć do Dąbrowy Górniczej.

Prezes Verbeeck zapewnia z kolei, że spółka nie zamierza zwalniać około 700 własnych pracowników zatrudnionych w części surowcowej. Pracuje tam łącznie około 1100 osób, przy czym 300 to pracownicy firm zewnętrznych. Jednocześnie szef firmy utrzymuje, że piec w Krakowie Nowej Hucie ma zostać ponownie uruchomiony, "jak tylko powróci koniunktura i będzie opłacalna produkcja w hucie w Krakowie". Przyznał jednak, że nie jest w stanie podać nawet ogólnego terminu. - (...) będziemy uważnie przyglądać się temu, co się dzieje na rynku - powiedział. Dodaje, że ułatwieniem dla ponownego uruchomienia instalacji wielkiego pieca jest to, że trzy lata temu przeszedł on generalny remont.

Miesiąc temu związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego pracowników ArcelorMittal rozpoczęli akcję protestacyjną, grożąc m.in.wyjściem na ulicę.

Na początku maja tego roku informowaliśmy, że koncern ArcelorMittal zapowiedział wstrzymanie od września produkcji w hucie w Krakowie. Wszystko w ramach ogólnej redukcji produkcji przez stalowego potentata.

ArcelorMittal to największy producent stali na świecie. W ubiegłym roku zakłady tego koncernu wyprodukowały 92,5 mln ton stali. Koncern powstał po przejęciu spółki Arcelor przez indyjski Mittal Steel, który w 2005 r. przejął krakowską hutę. Jest on też właścicielem wielkiej huty w Dąbrowie Górniczej. Wraz z hutą w Krakowie, odpowiadają one razem za połowę całej polskiej produkcji stali i wyrobów stalowych.

Eksperci zwracali uwagę, że ponowne włączenie wygaszonego pieca to kosztowne przedsięwzięcie, a w podobnych przypadkach nie podejmowano się już tego i zakłady pozostawały nieczynne.

Przypomnijmy, że produkcja stali ograniczana jest też w hucie "Łaziska" na Górnym Śląsku. Na początku czerwca wygaszono tam trzy piece produkcyjne. Powody są podobne do tych, co w Krakowie-Nowej Hucie, czyli wzrost cen energii oraz uprawnień do emisji CO2.

W lipcu br. po spotkaniu ze związkowcami z krakowskiej huty, ArcelorMittal podjął decyzję o bezterminowym odroczeniu planowanego wyłączenia pieca i stalowni. Jak widać, była ona tylko czasowa.

ArcelorMittal Poland skupia około 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. Poza hutami w Krakowie i Dąbrowie Górniczej posiada też zakłady hutnicze w Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Ponadto, własnością koncernu są Zakłady Koksownicze Zdzieszowice - największy producent koksu w Europie. AMP zatrudnia ok. 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi ponad 13 tys. Od czasu prywatyzacji ArcelorMittal Poland zainwestował w polskie huty ponad 7 mld zł, z czego ponad 3 mld w Krakowie.

Przedstawiciele ArcelorMittal twierdzili też wcześniej, że prowadzą rozmowy ze stroną rządową. Wzywali też do podjęcia działań na rzecz ratowania rynku hutniczego w Polsce.

Zaznaczali, że od początku roku ceny uprawnień do emisji CO2 przekroczyły 25 euro za tonę - to wzrost o około 230 proc. względem początku 2018 roku. Inne przyczyny to wprowadzenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa 25-procentowych ceł na stal sprowadzaną do Stanów Zjednoczonych, a także coraz większy napływ tańszej stali rosyjskiej. Według RMF FM, w 2018 roku z Rosji sprowadziliśmy stal i produkty stalowe za blisko miliard euro.

rmf24.pl / Kresy.pl
----------------------------
U nas ludzie idą na bruk, tymczasem ten sam Tata Steel sprzedał w poniedziałek część swych aktywów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii funduszowi inwestycyjnemu Greybull Capital, co oznacza uratowanie tysięcy miejsc pracy, ale nie rozstrzyga losu największej brytyjskiej huty.
Link
 
Dodane przez prakseda dnia listopada 14 2019 16:14:51 · 9 Komentarzy · 196 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.