Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Początek końca gazu ziemnego
Gaz, nazywany kiedyś "pomostem" pomiędzy energetyką opartą o paliwa kopalne a odnawialnymi źródłami energii, staje się przez to coraz mniej popularny. Zgodnie z raportem organizacji Rocky Mountain Institute, zajmującej się m.in. promowaniem ekologicznych rozwiązań przemysłowych, już za 16 lat produkcja energii odnawialnej będzie tańsza niż większość elektrowni zasilanych gazem w Stanach Zjednoczonych.

Naszym zdaniem czasy, kiedy gaz był "pomostem", są już za nami. Dalsze inwestycje w tym kierunku mogą przynieść duże straty rzędu dziesiątek miliardów dolarów około 2030 roku. Wtedy nowe elektrownie gazowe jak i rurociągi staną się nieopłacalne ekonomicznie wraz ze spadkiem cen energii odnawialnej - można przeczytać w raporcie.

Chociaż raporty często są zbyt optymistyczne, nie można odmówić im przynajmniej częściowej słuszności. Rzeczywiście w Stanach Zjednoczonych jak i Europie ceny energii odnawialnej spadają. Głównie dzieje się to za sprawą coraz bardziej efektywnych farm wiatrowych oraz paneli fotowoltaicznych, ale także efektywniejszego przesyłu energii elektrycznej oraz jej przechowywania.

Ważnym i jak dotąd nie do końca nierozwiązanym problemem z wykorzystaniem gazu w produkcji energii jest powstający przy jego spalaniu metan. Jest to gaz o efekcie cieplarnianym znacznie silniejszym, niż dwutlenek węgla. Tzw. potencjał cieplarniany metanu jest 72 razy wyższy niż dwutlenku węgla.

Jednym z rozwiązań stosowanych w Zachodniej Europie jest odzyskiwanie metanu ze spalania [?? MD] oraz pozyskiwanie go z odpadków czy w biogazowniach. Taka metoda pozyskiwania energii jest efektywna, stosunkowo tania oraz umożliwia zagospodarowanie odpadów z produkcji rolnej czy przemysłowej. A przy tym pozostaje przyjazna środowisku. Przy narastającej presji ze strony organizacji ekologicznych oraz obywateli na rządy wielu państw świata, z pewnością jest to rozwiązanie, które zadowoliłoby obie strony. Należy jednak wziąć pod uwagę wzrost innych gospodarek świata niż Stany Zjednoczone, państwa Europy czy rozwinięte kraje azjatyckie. Wzrost ludności Afryki jak i wzrost gospodarczy państw znajdujących się na tym kontynencie będzie pociągał za sobą zwiększone zapotrzebowanie na energię. Chociaż Afryka wydaje się mieć bardzo duży potencjał, by stać się pierwszym "zielonym" kontynentem pod względem produkcji energii, tak w pierwszych fazach rozwoju będzie musiała oprzeć swoją energetykę na bardziej tradycyjnych metodach produkcji energii.

Cały artykuł można przeczytać na stronach oilprice.com
 
Dodane przez prakseda dnia listopada 25 2019 12:28:51 · 9 Komentarzy · 198 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.