Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Co daje ozonowanie ścieków. Odpowiedź poraża.
- Zapadła decyzja o planowej ewakuacji mostu pontonowego w związku z prognozowanym wzrostem stanu wody Wisły - poinformował w środę w rozmowie z portalem tvp.info Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Wód Polskich. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczał wcześniej, że jeśli faktycznie tak się stanie, miasto "rozpocznie ozonowanie ścieków i wzmożone kontrole jakości wody". Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział nam, że miasto oraz MPWiK nie są upoważnione do robienia badania wody, a powołaną do tego instytucją jest Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
A co z ozonowaniem? Czy metoda ta jest skuteczna? Na ile ochroni środowisko przed zalewającymi je nieczystościami? I czy sama w sobie jest bezpieczna?

- Zrzut ścieków do Wisły to ewidentne zagrożenie dla ekosystemu wodnego. Musimy pamiętać, że ozonowanie nie powoduje uzdatniania cieczy, czyli oczyszczania jej, tylko jest metodą dezynfekcji, niszczenia drobnoustrojów. Ozon niszczy wirusy, związki, droższe czy zarodniki grzybów. Jest dwa razy aktywniejszy niż chlor, jednak metoda ozonowania ścieków jest stosowana głównie już po pełnym procesie oczyszczenia - tłumaczy w rozmowie z nami Łukasz Lange.
Pełnomocnik ministra środowiska pracował w przeszłości w Wodach Polskich i był delegatem RP do Polsko-Czeskiej Komisji ds. Wód Granicznych.

Teraz wyjaśnia, że ozonowanie ma sens, gdy ciecz przeszła wcześniej przez "proces piaskowników, gdzie występuje sedymentacja, poprzez procesy chemiczne, strącanie, złoża biologiczne czy osady czynne". - Wówczas, gdy takie procesy w 99 procentach unieszkodliwią daną substancję, wdrażana jest metoda ozonowania. Tylko wtedy ma to ręce i nogi - ocenia. Przypomnijmy, że już przy poprzednich problemach związanych z "Czajką" ówczesny minister środowiska Michał Woś mówił, że rozmiar awarii jest tak ogromny, iż ozonowaniu podlega mniej więcej 1 proc. ścieków. Czy to prawda?

- Oczywiście jest to prawda. Nie ma możliwości, żeby takimi metodami i urządzeniami poradzić sobie z ogromną ilością doprowadzonych ścieków. Wiemy, że w Warszawie jest kanalizacja ogólnospławna, a nie rozdzielcza. Teraz pojawią się zapewne tłumaczenia, że zwiększony opad sprawia, iż ścieki dostają się do Wisły rozwodnione i nie wpływa to na stan wody w sposób negatywny. Nie należy w to wierzyć - mówi Lange.

Nasz rozmówca stwierdza, że stosowane obecnie metody są pozorne, bo na gigantyczne problemy stolicy miasto zareagowało za późno. - W mojej ocenie po przedniej awarii ścieków "Czajki" było jasne, że należało zacząć realizację przewiertu pod Wisłą. To nie jest metoda skomplikowana. Można to zrobić możliwie szybko, włączając w to przygotowanie komory startowej i wynikowej. Jest to więc totalna farsa miasta stołecznego Warszawy - uważa.

tvp.info
 
Dodane przez prakseda dnia padziernika 15 2020 15:57:46 · 9 Komentarzy · 94 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.