Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Nowy pomysł rządu: Państwo będzie mogło przejąć Twój majątek, bez wyroku sądu!
O sprawie poinformowała Rada Przedsiębiorczości. W praktyce nowe przepisy pozwalałyby na przejęcie przez państwo majątku podejrzanego i to bez wyroku sądu. Co więcej, to na osobie, której odebrano majątek ciążyłby obowiązek udowodnienia swojej niewinności. Jak alarmuje Rada, oznaczałoby to de facto wprowadzenie domniemania winy.

Projekt został krytycznie oceniony przez Radę. Ich zdaniem może być on "ostrzem skierowanym przeciwko uczciwym przedsiębiorcom". Organy ścigania nie będą już musiały wykazywać faktu przeniesienia majątku, czy też tego, że ten posłużył do popełniania przestępstw lub był pozyskany w sposób nielegalny.

Jak zauważa Marek Goliszewski prezes BCC, w ten sposób to przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że jest niewinny.

Ustawodawca na obywatela chce przerzucić ciężar udowodnienia, że jego majątek pochodzi z legalnych źródeł.

Marek Goliszewski dodaje, że nowe przepisy są niepotrzebne, ponieważ już teraz państwo posiada bardzo skuteczne narzędzia do konfiskaty majątków osób, które majątek nabyły nielegalnie lub nabyły go od sprawców przestępstw. W Kodeksie karnym obowiązuje bowiem tak zwana konfiskata rozszerzona.

Co więcej, konfiskata prewencyjna majątku może objąć również te osoby, wobec których nie toczy się żadne postępowanie karne, ale które nie są w stanie wykazać legalnego pochodzenia majątku. To oznacza, że nie tylko podejrzani o przestępstwa, ale także osoby, które na przykład utrzymywały kontakt zw sprawcą przestępstwa, mogą być narażone na utratę dorobku.

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko nowym przepisom i zauważa, że stoją one w sprzeczności z art. 46 Konstytucji RP i uderzają w zasadę domniemania niewinności.

Nie może być prewencyjnego represjonowania obywateli, niedopuszczalnego w demokratycznym państwie prawnym. (...) Podzielamy pogląd, że nie może być zgody na ukrywanie dóbr przez przestępców. Jednak przestępcą staje się osoba dopiero po prawomocnym wyroku skazującym. Do tego czasu uważa się podejrzanego za niewinnego.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowywane przepisy nie godzą w konstytucyjne prawo własności. W odpowiedzi na pytania Gazety Wyborczej resort odpowiada, że "Proponowane rozwiązania są zgodne z Konstytucją i nie uderzają w uczciwych przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie - przyczyniają się do bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i uczciwej konkurencji".

Źródło: Money, Gazeta Wyborcza
 
Dodane przez prakseda dnia maja 12 2021 14:14:13 · 9 Komentarzy · 137 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.