Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
120 lat temu zorganizowano Strajk we Wrześni
Mija dziś 120 lat od tamtych wydarzeń, sprawę opisuje PAP. Bohaterstwo dzieci zrodziło się z wychowania, którego naturalnym przejawem była żywa reakcja na próbę wprowadzania nauki religii po niemiecku. W ramach tzw. Kulturkampfu (walki z Kościołem i Narodem Polskim) usunięto z seminariów nauczycielskich język polski, a jego używanie ograniczono do szkół elementarnych i ostatnich klas gimnazjów.

Jak podkreśla PAP, celem Kulturkampfu stała się nauka religii w języku niemieckim, bo przedmiot ten był dla uczniów ostoją polskości. Do strajków dochodziło kolejno: w 1883, 1890-1892 i właśnie we Wrześni, w 1901 roku. 15 maja przybyli do miasteczka delegaci polscy: Zygmunt Dziembowski, Józef Głębocki i ks. Antoni Stychel, którzy namawiali mieszkańców do legalnej obrony swoich praw. Dzieci otrzymały podręczniki niemieckie, oddawały je następnego dnia. Odmawiały odpowiedzi po niemiecku. Protest wywołał wściekłość jednego z nauczycieli, Johana Scholzchena, który zdecydował o wychłostaniu uczniów i przetrzymaniu ich w szkole.

20 maja 1901 roku, dzieci odmówiły wykonania po niemiecku pieśni religijnej. Zostały pobite i zatrzymane.Mieszkańcy próbowali je odbić ze szkoły, dyrektor wezwał policję, ale nie był pewien reakcji, bo córka jednego z policjantów była wśród strajkujących dzieci. Udało się wejść do szkoły i wypłoszyć z niej pracowników, przestraszyć dyrektora. Niestety, ściągnięto jednak policję, która powróciła wraz z nauczycielami. Dziennik Poznański stanął w obronie dzieci i ich rodziców. Dzieci strajkowały dalej, w kolejnych miejscowościach (Miłosław, Pleszew, Gostynin, Krobia, Szlejew), aż do 1905 roku.

W listopadzie 1901 roku uczestnicy strajku (25 osób) stanęli przed sądem w Gnieźnie, proces przemienił się w starcie narodowych dążeń z germanizacją. Jedna z matek wypowiedziała znamienne słowa: "Dlaczego tak prześladujecie polską mowę dzieci? Jeżeli nie umiecie mówić po polsku, to nie udzielajcie dzieciom żadnego wykładu religii, my wcale nie potrzebujemy takiego wykładu, jaki jest obecnie w użyciu. My, matki, będziemy same dbały o pożyteczny wykład. Tylko nie katujcie nam naszych dzieci".

Sąd orzekł bunt i zakłócenie porządku publicznego, uczestników protestu skazano na kary 2-2,5 miesiąca więzienia, w tym fotografa, który zrobił kartki pocztowe przedstawiające pobite dzieci i ich rodziny. Strajk rozszerzył się, mimo represji niemieckich, uczniów przyjmowano w szkołach, w Warszawie i we Lwowie protestowano pod konsulatami Niemiec. W grudniu 1901 roku ukazała się odezwa - apel o podjęcie strajku w walce z rusyfikacją w Królestwie Polskim. W 1902 wybuchło tam 11 strajków szkolnych. Kulminacja przypadła na lata 1905-1908.

W obronie bohaterskich dzieci i ich rodziców stanął Henryk Sienkiewicz, który napisał list otwarty, podkreślając potrzebę solidarności - aby dzieci, których rodziców zamknięto w więzieniu, nie umarły z głodu: "Prawo Boże, prawo chrześcijańskie nakazuje nam litość nad dziećmi, wszystkimi, a cóż dopiero gdy chodzi o takie dzieci!" - podsumował.

Bohaterskie dzieci mogą dziś nauczyć niejednego celebrytę, czym jest polskość i jak ją pielęgnować szczególnie tam, gdzie wiąże się to z dźwiganiem swojego Krzyża.

A dzisiaj? Szkoda słów... Wolność Ojczyzny, nasza własna wolność - dla dużej części młodych i zresztą nie tylko "Polaków" nie ma znaczenia.

Źródło: PAP
https://prawy.pl/
 
Dodane przez prakseda dnia maja 21 2021 12:58:21 · 9 Komentarzy · 128 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.