Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Niemiecka chadecja za płacą minimalną i możliwością wyjścia z eurolandu
Nie przyjęto natomiast kontrowersyjnej poprawki, która postulowała zmianę zasad zarządzania Europejskim Bankiem Centralnym w taki sposób, by waga głosów w Radzie Prezesów EBC zależała od znaczenia gospodarczego kraju. Punkt ten ma być tematem dalszej dyskusji władz partyjnych.

Uchwała zatytułowana "Silna Europa - Dobra przyszłość dla Niemiec" to odpowiedź rządzącej Niemcami Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na obecny kryzys zadłużenia w strefie euro.

CDU apeluje o wzmocnienie politycznego wymiaru integracji europejskiej. Deklaruje, że chce bronić europejskiej wspólnej waluty i strefy euro jako całości. Jeśli jednak któreś z państw członkowskich nie chce bądź nie jest w stanie dotrzymać zasad związanych z przynależnością do unii walutowej, powinno mieć możliwość dobrowolnego opuszczenia strefy euro, pozostając przy tym członkiem Unii Europejskiej.

"Euro jest czymś więcej niż tylko walutą. Jest wielkim projektem wspólnotowym, nieodzownym dla dobrej przyszłości Europy" - podkreślono w uchwale.

Zdaniem partii kanclerz Angeli Merkel unia walutowa powinna stać się "unią stabilności" finansowej. Chadecy postulują wprowadzenie we wszystkich krajach eurolandu "hamulca zadłużenia", czyli górnej granicy długu państwa, dalszą regulację rynków finansowych, a także zakotwiczenie w traktatach UE zasad Paktu Stabilności i Wzrostu, za którego łamanie groziłaby odpowiedzialność przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

W uchwale zaproponowano również, by państwu, które nie jest w stanie spłacić swoich długów, przydzielano "unijnego komisarza ds. oszczędności", który nadzorowałby wydatkowanie środków publicznych i wdrażanie reform strukturalnych. Komisarz miałby prawo interwencji, jeśli zadłużony kraj nie wywiązywałby się ze swoich zobowiązań.

Zdaniem CDU planowany stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, przeznaczony na wsparcie krajów strefy euro z problemami zadłużenia, zostałby w przyszłości przekształcony w Europejski Fundusz Walutowy - na wzór MFW.

"Chcemy, aby unia polityczna miała twarz. Dlatego przewodniczący Komisji Europejskiej powinien być w przyszłości wybierany bezpośrednio przez wszystkich obywateli Unii" - ocenia CDU. Proponuje też "demokratyczny system dwuizbowy" w UE, tworzony przez wyłaniany w wyborach bezpośrednich Parlament Europejski oraz Radę Ministrów jako reprezentację krajów UE.

CDU stanowczo sprzeciwia się w swojej uchwale emitowaniu wspólnych obligacji strefy euro i wzywa do utrzymania niezależności Europejskiego Banku Centralnego, który powinien możliwi najszybciej zaprzestać skupowania obligacji zadłużonych krajów eurolandu.

Spośród około 1000 delegatów na zjazd partii w Lipsku przeciwko uchwale głosowało dziewięć osób, a 10 wstrzymało się od głosu.

Partia kanclerz Angeli Merkel uważa, że wysokość płacy minimalnej nie może być narzucona przez polityków, ale powinna zostać ustalona w drodze negocjacji między związkami zawodowymi oraz pracodawcami. Poziom minimalnego wynagrodzenia mógłby być różny w zależności od regionu.

"Chcemy wprowadzenia płacy minimalnej w tych dziedzinach, gdzie nie ma dotąd zbiorowych układów pracy" - wyjaśniła Merkel w wystąpieniu w Lipsku.

Obecnie płaca minimalna obowiązuje w Niemczech tylko w dziesięciu branżach. Są to m.in.: opieka nad osobami starszymi i chorymi, budownictwo czy sprzątanie budynków. Jednak stawki nie są jednolite. Także we wschodnich krajach związkowych Niemiec ustawowe płace minimalne często są niższe niż na zachodzie.

Jednolitej ustawowej płacy minimalnej na poziomie około 8,5 euro za godzinę domagają się związki zawodowe, jak również opozycyjna socjaldemokracja i Zieloni. Postulaty Lewicy idą najdalej; partia ta żąda minimalnej płacy w wysokości 10 euro za godzinę.

Związkowcy i opozycja argumentują, że tysiące ludzi w Niemczech pracują za stawki uwłaczające ich godności, jak 4-5 euro za godzinę. Niektórzy pomimo pracy zawodowej zmuszeni są korzystać dodatkowo z zasiłków socjalnych.

Z kolei przedstawiciele pracodawców, a także konserwatywne skrzydło chadecji i współrządzący Niemcami liberałowie odrzucają możliwość wprowadzenia płacy minimalnej, twierdząc, że taka regulacja ograniczyłaby liczbę nowych miejsc pracy oraz konkurencyjność niemieckiej gospodarki. To właśnie stanowisko liberalnej FDP uniemożliwi wprowadzenie dolnej granicy wynagrodzenia w trakcie obecnej kadencji parlamentu.

Niemieccy komentatorzy oceniają, że ustępstwo CDU w sprawie płacy minimalnej to kolejny - po decyzji o rezygnacji Niemiec z energii atomowej czy zniesieniu obowiązkowej służby wojskowej - zwrot w lewo w programie CDU pod kierownictwem Angeli Merkel.

Zdaniem politologa Gerda Langgutha niemiecka kanclerz pozbawia swych głównych rywali, socjaldemokratów, głównego tematu przyszłej kampanii przed wyborami w 2013 r. "Płaca minimalna była głównym argumentem SPD przeciwko chadekom" - powiedział Langguth na spotkaniu z zagraniczną prasą w Berlinie. W podobny sposób wiosną Merkel wytrąciła argumenty z rąk Zielonym, decydując o wyłączeniu niemieckich elektrowni atomowych do 2022 r.

Jak dodał politolog, większość wyborców CDU także opowiada się za ustaleniem minimalnego wynagrodzenia we wszystkich branżach, a Merkel jest zainteresowana przede wszystkim "utrzymaniem władzy przez CDU", nie zaś obroną ideologicznych bastionów partii konserwatywnej.
 
Dodane przez prakseda dnia listopada 15 2011 11:50:38 · 9 Komentarzy · 182 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.