Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Solidarność-nazwa i symbol - Honic
Chyba uległem nastrojom rocznicowo-kombatanckim. Tyle dzieje się w kraju, a wielu z nas ciągle o historii... Ale warto poruszyć jeszcze jeden temat: symbolu tak samo ważnego dla Polaków jak okupacyjny symbol Polski Walczącej, znanego wszystkim w Polsce i zapewne większości ludzi na świecie. Był on znany i "użytkowany" od jesieni 1980 roku. Uznawałem za osobisty zaszczyt że koledzy korzystali ze "znaczków Solidarności" wykonanych przeze mnie najlepiej jak potrafię, zgodnie ze wzorem. Kto go stworzył? Odpowiedź w dzisiejszych czasach znaleźć bardzo łatwo, ale wiem że niewielu jej poszukuje. Artykuł na ten temat p.t. "Nasz znak" napisany przez Andrzeja Kaczyńskiego ukazał się w pierwszym numerze "Tygodnika Solidarność" w dniu 3 kwietnia 1981r.

Tym, który nadał tytuł "Solidarność" strajkowemu biuletynowi informacyjnemu był Krzysztof Wyszkowski, którego chyba nikomu przedstawiać nie muszę.
Autorem graficznego opracowania znaku jest mniej znany, 29-letni w tamtym czasie Jerzy Janiszewski, absolwent gdańskiej PWST. Był z początku osobą wspomagającą strajk. Jak sam opowiadał, pomysł przyszedł mu do głowy "którejś nocy pomiędzy drugą a trzecią turą rozmów". Stworzył znany wszystkim symbol, a potem obserwował zdumiony rosnącą popularność swojego dzieła. Powiedział wtedy: "Już nigdy więcej w życiu nie zdarzy mi się coś tak ważnego". Artysta ofiarował znak jako bezinteresowny, ideowy dar najpierw MKS-owi, potem Związkowi. Ani nie otrzymał, ani nie żądał za swoje dzieło żadnego wynagrodzenia. Nie miał też żadnych udziałów w zyskach z produkcji gadżetów. Styl jaki zapoczątkowało jego dzieło jest stosowany do dziś; ostatnio widziałem go wykorzystanego w transparencie na Marszu Niepodlewgłości i Solidarności, 13 grudnia 2011 w Warszawie.
Los nie obszedł się łagodnie z Jerzym Janiszewskim. W listopadzie 1982 wyjechał za granicę i do Polski na stałe już nie wrócił.
Szczegóły jego życiorysu znajdują się tu: Link
ale dla większości Polaków pozostaje on nieznany.
 
Dodane przez prakseda dnia grudnia 17 2011 10:03:26 · 9 Komentarzy · 187 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.