Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Nikt nie żąda krwi, ale wszyscy oczekują na sprawiedliwość
Rocznicowe obchody zakończyło wieczorem złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców i odczytanie apelu poległych.

W homilii arcybiskup Głódź podkreślił, że sprawcy masakry robotników w grudniu 1970 r. do dziś nie zostali rozliczeni.

- Wciąż rozbrzmiewa ballada o Janku Wiśniewskim, który padł. Ale czy ballada zamyka wszystko, czy jest zadośćuczynieniem? Nikt nie żąda krwi, ale wszyscy oczekują na sprawiedliwość. Sprawiedliwość to przecież nie odwet – chrześcijaństwo jest religią przebaczenia, ale jego warunkiem jest prawda, nieudawany żal i zadośćuczynienie, niekoniecznie materialne – mówił w kazaniu hierarcha.

Po liturgii jej uczestnicy przeszli ulicami Gdańska na skwer, gdzie 17 grudnia 1981 r., podczas rozpędzania demonstracji zginął od strzału w głowę 20-letni gdańszczanin Antoni Browarczyk. Był on pierwszą ofiarą stanu wojennego w Gdańsku. Ustawiono tam krzyż z tabliczką poświęconą zmarłemu i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczyły matka i siostra Browarczyka.

Po złożeniu hołdu zmarłemu pochód przemaszerował pod Pomnik Poległych Stoczniowców.

Przed południem rocznicę Grudnia ’70 uczciła ponadstuoosobowa delegacja pracowników Stoczni Gdańsk. Stoczniowcy wraz z kilkudziesięcioma harcerzami i uczniami z Trójmiasta, a także z Łęgowa, gdzie działa Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Grudnia ’70, złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Odczytano nazwiska robotników, którzy zostali zabici na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, a proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski odmówił krótką modlitwę.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy Komitetów Wojewódzkich PZPR.

Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych.
 
Dodane przez prakseda dnia grudnia 17 2011 10:14:59 · 9 Komentarzy · 159 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.