Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Prof. Marek Szczepański: górnictwo nie może dalej dryfować
Panie Profesorze, jaki był mijający 2011 rok dla górnictwa?

- Oceniając to, jaki był dla górnictwa rok 2011, trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze wyniki spółek węglowych - one są dobre. Prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska mówiła nawet, że był to dla górnictwa złoty rok. Ja bym z tą koloraturą nie przesadzał, aczkolwiek rzeczywiście spółki węglowe mogą być z wyników zadowolone. Na to złożyła się koniunktura na rynku węgla i wysokie ceny tego surowca.
Po drugie jednak - nadal nie wiadomo, jak górnictwo będzie wyglądało za 4, 5, czy też za 10 lat. Pod tym względem rok 2011 niczego nie wniósł. Nadal nie wiemy, jak docelowo ma się przedstawiać górnictwo w Polsce, ile kopalń ma funkcjonować w określonej perspektywie czasowej i jak ma się kształtować wydobycie.
Dobrze, że wreszcie wiadomo, kto ma odpowiadać za energetykę i górnictwo. Podano, że Tomasz Tomczykiewicz z Platformy Obywatelskiej ma się zajmować tymi, jakże istotnymi, branżami. Wybory parlamentarne były w październiku, a tu już koniec grudnia. Ale przynajmniej wiadomo, kto ma odpowiadać za te branże. Lepiej późno niż wcale.

Czego Pan oczekuje w stosunku do górnictwa?

- Oczekuję nie tylko podania tego, kto w randze wiceministra gospodarki będzie się zajmował górnictwem - bo to wreszcie podano - ale oczekuję określenia strategicznej wizji dotyczącej tego sektora.
Z górnictwa utrzymuje się pół miliona osób, wliczając w to pracowników kopalń, kooperantów górnictwa oraz rodziny górnicze. To bardzo istotny sektor, rzutujący na całą gospodarkę, stąd górnictwo nie może nadal dryfować.

Coś zasługuje na szczególną uwagę, jeżeli chodzi o górnictwo w roku 2011?

- Robiąc swoisty remanent, trzeba pamiętać między innymi o inwestycjach w kopalnię Silesia, którą nabył od Kompanii Węglowej czeski koncern EPH.
Widać bardzo wyraźnie, że Czesi myślą o węglu jako strategicznym paliwie. I cały czas pozostaje pytanie, dlaczego Czechom opłaca się inwestować w Silesię, a nam się jakoś nie opłacało.

Coraz częściej słychać o problemach kadrowych górnictwa.

- Tak, to jest obecnie spory problem dla przedsiębiorstw górniczych. W poprzednich latach mieliśmy do czynienia z upustem górniczej krwi, zlikwidowano przed laty szkoły górnicze i to ma teraz swe konsekwencje. Zbyt pochopnie polikwidowano zasadnicze zawodowe szkoły górnicze oraz technika górnicze.
Obecnie podania o pracę do kopalń składają często fryzjerzy, cukiernicy czy drogowcy. Zanim zostaną przyuczeni do zawodu, musi upłynąć sporo czasu.

Jak się Pan zapatruje na prywatyzację górnictwa?

- Mam dwojakie odczucia. Jestem zwolennikiem takiej prywatyzacji, gdzie w pierwszej kolejności przyczynia się ona do poprawy konkurencyjności prywatyzowanych spółek.

Jestem natomiast zdecydowanie przeciwny prywatyzacji, z której całość środków idzie na łatanie budżetu ku uciesze ministra finansów Jacka Rostowskiego.
 
Dodane przez prakseda dnia grudnia 27 2011 10:52:28 · 9 Komentarzy · 158 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.