Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Nie taniej byłoby gdyby uznać, że wszyscy mają ubezpieczenie zdrowotne?
Idea Centralnego Wykazu Ubezpieczonych wróciła za sprawą protestu lekarzy i aptekarzy, którzy zwrócili uwagę, że narzucanie im obowiązku sprawdzania ubezpieczenia pacjentów przy braku niezbędnych do tego narzędzi jest absurdalne.

Tym bardziej, że wspomnianymi narzędziami nie dysponuje nikt, łącznie z prezesem NFZ, który 18 grudnia 2011 r., jeszcze przed protestem, przyznał w rozmowie z PAP, że "obecny sposób odprowadzania składki, czyli pobieranie jej przez ZUS, KRUS, i przekazywanie do NFZ, sprawia, że w danym momencie Fundusz nie jest w stanie powiedzieć, kto jest ubezpieczony oraz ile pieniędzy w ramach składki odprowadził".

Jackowi Paszkiewiczowi marzył się system, w którym "składka byłaby personalizowana na etapie odprowadzania, a uprawnienie do korzystania z ubezpieczenia było widoczne już w chwili zgłoszenia".

Tymczasem minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował 2 stycznia na antenie TVN24, że w Polsce zaledwie 0,5 do 0,7 proc. osób (około 268 tys.) nie jest ubezpieczonych. Powstaje zatem pytanie, czy sprawa warta jest zachodu i czy sprawdzanie ubezpieczenia jest w ogóle potrzebne? Pytanie wydaje się zasadne tym bardziej, że odpowiedź na pytanie o obywateli bez ubezpieczenia będzie kosztowało niemało, bo 10 mln zł (środki na CWU ma wyłożyć Fundusz).

Z kolei portal money.pl dotarł do informacji, z których wynikało, że bez prawa do leczenia opłaconego przez publicznego płatnika pozostaje blisko 1 mln obywateli naszego kraju. Oznaczałoby to, że chodzi o ponad czterokrotnie liczniejszą grupę niż ta, o której wspominał Bartosz Arłukowicz.

Tak czy inaczej okazało się, że nikt nie liczy, jaka część nieubezpieczonych korzysta ze świadczeń i uzyskuje refundację z publicznych środków. Nie wiadomo także, jakie kwoty są na ten cel wydawane.

- Ze strony rządowej padają różne szacunki, ale z naszego punktu widzenia leczenie zaczyna przypominać hazardową rozgrywkę, w której jeden nieubezpieczony pacjent może doprowadzić lekarza do ruiny - podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

I dodaje, że problem nadal istnieje, ponieważ świadczeniodawcy mogą być karani na mocy umów kontraktowych, podobnie jak lekarze prowadzący indywidualne praktyki lekarskie.

- Kłopot nie zniknie, dopóki nie będzie elektronicznego dowodu ubezpieczenia - ocenia prezes Hamankiewicz.

Premier mógł też pójść w innym kierunku i - zgodnie z zasadą solidaryzmu społecznego i konstytucyjnym zapisem, że "każdy ma prawo do ochrony zdrowia" - zmienić ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych tak, aby zapewnić finansowanie leczenia z budżetu państwa dodatkowym kilkuset tysiącom lub nawet milionowi obywateli.

Tym bardziej, że jak poinformował ostatnio GUS - ponad 1 mln ubezpieczonych Polaków omija publiczną ochronę zdrowia szerokim łukiem ze względu na zbyt długi czas oczekiwania na świadczenia. Wspomniana grupa wybrała leczenie prywatne lub po prostu z niego zrezygnowała. Publiczne pieniądze nie zostały zatem wydane.
 
Dodane przez prakseda dnia stycznia 25 2012 13:34:24 · 9 Komentarzy · 353 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.