Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Spór o nierentowne kopalnie
Samo pojęcie rentowności kopalni jest mocno nieprecyzyjne.

- Przecież w różnych okresach określone kopalnie mogą być rentowne lub nie - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Wystarczy spojrzeć na Lubelski Węgiel Bogdankę i na kopalnię Budryk. One przed laty uchodziły za całkiem nierentowne, a teraz przynoszą zyski i są stawiane za wzór.

Rentowność kopalni zależy od wielu czynników. Od geologii złoża, ale również od modelu kopalni, poziomu technicznego wyposażenia, a także od polityki handlowej, czyli zbytu węgla.

W kopalni da się niemal wszystko zmienić, poza geologią, którą dała natura.

Stąd liczne głosy, że jedynym kryterium funkcjonowania lub likwidacji kopalni są zasoby węgla. A i te można zmienić, zmieniając kryteria bilansowości złóż.

- O funkcjonowaniu danej kopalni decyduje wiele czynników - mówi Jerzy Markowski. - Mogą tu decydować inżynierowie, ekonomiści, ale też politycy, którzy powinni się kierować określoną polityką społeczną. W tym również i stabilnością rynku pracy, co w obecnych czasach jest niezmiernie istotne.

Przy dobrej woli decydentów można znaleźć wiele sposobów na przedłużenie funkcjonowania kopalni.

Niedawno wydawało się, że może dojść likwidacji kopalni Halemba. Ostatecznie nadal ona funkcjonuje.

- I bardzo dobrze, niewątpliwie to zasługa interwencji Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, jeszcze jako wiceminister gospodarki - mówi portalowi wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - W konsekwencji udało się uratować kopalnię Halemba, która ma przed sobą wieloletnie perspektywy. Teraz Halemba całkiem nieźle sobie radzi.

Jerzy Markowski, czy prof. Wiesław Blaschke z Polskiej Akademii Nauk, wskazują, że w Polsce mieliśmy przed laty do czynienia z pochopnym i głupim likwidowaniem kopalń.

- Wystarczy wspomnieć kopalnie Dębieńsko, Morcinek, Niwka-Modrzejów czy Siersza - zaznacza Jerzy Markowski. - To przykłady kopalń zlikwidowanych tylko dla zasady likwidacji.

Prof. Blaschke zaznacza, że nikt go nie przekona, iż to dzięki likwidacji kopalń poprawiły się wyniki ekonomiczne sektora węglowego.

- To zupełne bzdury wygadywane przez ludzi nie mających wiedzy - mówi prof. Blaschke. - Polikwidowano u nas kopalnie i teraz musimy importować węgiel. Mamy do czynienia z brakiem środków na odtworzenie tego, co zmarnowaliśmy lekką ręką. A od węgla nie odejdziemy. Polska powinna wetować, kiedy Unia będzie forsować rozporządzenia o charakterze antywęglowym.

Obecnie na celowniku jest m.in. kopalnia Wujek. Związkowcy już zapowiadają, że będą protestować, gdyby miała zostać zlikwidowana.
Również oni wskazują, że jedynym kryterium likwidacji kopalń jest sczerpanie złoża.

Niedawno ogromne emocje budziła przyszłość kopalni Silesia. Kompania Węglowa jasno wskazywała, że Silesia zostanie zlikwidowana, jeżeli nie uda się jej sprzedać (generowała rocznie przeszło 100 mln zł strat). Ostatecznie Silesia trafiła pod skrzydła czeskiego koncernu EPH, są w niej realizowane inwestycje. A wydobycie w Silesii ma ruszyć w połowie tego roku.
 
Dodane przez prakseda dnia marca 06 2012 09:07:46 · 9 Komentarzy · 349 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.