Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Absurd! Lenin na bramie Stoczni Gdańskiej?
Stanisław Bareja miałby niezły temat na film, przy którym nawet „Miś” odpadłby w przedbiegach. Włodzimierz Lenin powraca po trzydziestu latach do kolebki „Solidarności”!

Taką decyzję podjęły wywodzące się z Platformy Obywatelskiej władze Gdańska. Teraz ma być historycznie i na bramie Stoczni Gdańskiej z powrotem zawiśnie hasło „Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się", a także napis z dawną nazwą stoczni „im. Lenina”. Jak o tym usłyszałam, to przyznaję, że w swojej naiwności pomyślałam, iż chodzi o scenografię do kręconego przez Andrzeja Wajdę filmu o Lechu Wałęsie, który – jak wiadomo – sam, w pojedynkę, obalił komunizm. Ale nic z tych rzeczy!

Życie to nie je bajka i na budowanej replice bramy Stoczni Gdańskiej znajdzie się napis z doby PRL. Autorką pomysłu jest Dorota Nieznalska, znana ze skandalu, na którego przypominanie szkoda miejsca, kto pamięta ten wie o czym mówię, kto nie pamięta nic nie traci. Władze miasta uzasadniają umieszczenie na bramie stoczni napisu „im. Lenina” działaniem w imię… prawdy historycznej, że skoro w sierpniu 1980 patronem stoczni był wódz bolszewickiej rewolucji, to teraz należy o tym przypomnieć.

Doprawdy, ciekawe uzasadnienie. Jeśli weźmiemy je za dobrą monetę, to dlaczego nie przywrócić w Warszawie w miejsce ul. Jana Pawła II dawnej nazwy Juliana Marchlewskiego, dlaczego nie przywrócić pomnika Lenina w Nowej Hucie i w Poroninie, a Bolesława Bieruta w Lublinie? Przecież to też, jakby nie patrzeć, przypominanie tego, jak było. Idąc tym tokiem myślenia należałoby zdjąć neon znad głównego wejścia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i odsłonić wyryte w kamieniu słowa "Pałac Kultury i nauki imienia Józefa Wissarionowicza Stalina", a Katowicom przywrócić dawną nazwę Stalinogród. Jak szaleć, to szaleć. Będzie jeszcze bardziej historycznie.

Stoczniowców już nie ma, a Lenin wiecznie żywy, i coś w tym jest, bo ducha wodza rewolucji czuć nie tylko w warstwie symbolicznej, ale na przykład i w całej postawionej na głowie strefie euro. Przy okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” spotkałam się z pytaniami, dlaczego tak późno ustanowiono to święto, że w wolnej Polsce od ponad 20 lat obchodziliśmy je dopiero po raz drugi?

Pewnie, co racja to racja, rzeczywiście długo trzeba było czekać, nie mówiąc, że to była inicjatywa ustawodawcza prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bez którego nie byłoby Muzeum Powstania Warszawskiego, gdyż poprzednicy z „układu warszawskiego” mieli zupełnie inne priorytety, jak np. tunel wzdłuż Wisły. Zaś pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka.

To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Gdyby nie dekapitacja państwa polskiego 10 kwietnia 2010 roku połączona ze stratą części elity o niepodległościowych aspiracjach, to pewnie i dzień „Żołnierzy Wyklętych” byłby inaczej obchodzony, a nie tak jak w tym roku, gdy były to głównie społeczne, oddolne inicjatywy, a nie uroczystości oficjalne, państwowe.

Nie ma jednak jak widać pogody dla bohaterów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Co innego sowieccy „wyzwoliciele”.

Na poznańskiej cytadeli, gdzie stoi wysoka kolumna z umieszczoną na środku pięcioramienną gwiazdą, symbolem Związku Sowieckiego, władze tego miasta uczciły żołnierzy Armii Czerwonej w rocznicę zdobycia przez nich Poznania 23 lutego 1945 roku. Pod pomnikiem sowieckich oprawców, których ofiarą padło około trzydziestu tysięcy mieszkańców Wielkopolski, wieńce złożyli Prezydent Miasta Poznania, Rada Miasta Poznania, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Zarząd Województwa Wielkopolskiego, Wymiar Sprawiedliwości Poznań, władze wyższych uczelni, emerytowani lotnicy wojskowi, Międzynarodowe Targi Poznańskie. Nikomu z wymienionych nie przeszkodziło w składaniu wieńców wyryte na tablicy pomnika nazwisko Józefa Stalina, największego zbrodniarza wszech czasów.

Poznań nie jest tu jakimś niechlubnym wyjątkiem. W Warszawie, w której wydatki się tnie na przykład na ochronę zabytków, zostanie mimo licznych protestów „pieczołowicie odnowiony” za około milion złotych pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, przy ul. Targowej, zwany popularnie pomnikiem czterech śpiących. Na to są środki, nie ma natomiast zgody prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz na wzniesienie pomnika ofiar tragedii 10 kwietnia 2010. Prezydent stolicy nie widzi potrzeby upamiętniania – jak to się teraz mówi – w przestrzeni publicznej osób, które zginęły lecąc, by oddać hołd pomordowanym przez Sowietów w Lesie Katyńskim dwudziestu jeden tysiącom polskich oficerów, a nie ma nic przeciwko honorowaniu przez niepodległą Polskę żołnierzy stalinowskich, którzy polskich oficerów mordowali.

Nie ma jednak się co dziwić, bo jak wiadomo przykład idzie z góry, a głowa państwa prezydent Bronisław Komorowski 14 lutego nie zająknął się nawet o przypadającej tego dnia okrągłej siedemdziesiątej rocznicy utworzenia Armii Krajowej, a o święcie zakochanych to i owszem. Nie zaskakuje więc i to, że w tym roku nie będzie państwowych uroczystości w Katyniu. Wpisuje się to w obecną mądrość etapu, która mówi aż nadto wyraźnie, kogo mamy czcić.

Jak najbardziej potrzebna jest w tej sytuacji podjęta miesiąc temu akcja Stowarzyszenia Koliber „Goń z pomnika bolszewika”, którego działacze postawili sobie za cel zwalczanie reliktów stalinizmu, których wciąż na polskich placach i ulicach skolko ugodno. Ambitny ten Koliber – nie dość, że akcja oznacza pełne ręce roboty, to jeszcze walkę z wiatrakami.

W Internecie krąży już nowa wersja skrótu PZPR. Byliśmy w końcu najweselszym barakiem w demoludach i chyba coś z tego zostało. Nowa siła przewodnia narodu to dziś PZPO. Polska Zjednoczona Platforma Obywatelska jest rzeczywiście godną następczynią pierwowzoru. W końcu jakie symbole taki charakter państwa. Jakby więc nie patrzeć żyjemy w neopeerelu, w kraju rządzonym przez partię utrwalaczy reliktów PRL.

Julia M. Jaskólska
--------------------------
- W takim razie można w polszy wywalić jakiś obelisk,na pamiątkę ubekistanu który jest jeszcze żywy ,a symbolem jest Ciężka Dama,której rodzice herbu sierp i młot byli ubekami w zbrodniczym systemie PRL-u.Pieronek poświęci,mmiichnik coś wyrecytuje,komitet honorowy zaśpiewa zgodnym chórem,krzywynos wzruszy się do łez.A komoruski dumnie zaznaczy-jesteśmy tu gdzie stało ZOMO. - AMELIA

- Nie całkiem to "bełkot"... to fakt i nie ten prasowy, o którym szemrał Geremek... STOCZNI GDAŃSKIEJ przecież faktycznie nie ma więc p-rezydent m. Gdańska Adamowicz zafunduje ATRAPĘ z LENINEM nacze(o)le... Czy ktoś mu czerwoną gwiazdę wypalikocił??? Temu Adamowiczowi i całej PełOwskiej ferajnie? Długo to, POLACY, zdzierżycie??? BOLEK/wałęsa na uroczystości pod TRZEMA KRZYŻAMI będzie mógł już chodzić normalnie, a nie czaić się jak szczur... - Atlantyda

- Ludzie ktorzy jeszcze nie zapomnieli o co walczyli w 1980 roku, powinni nastepnego dnia po zawieszeniu nowego napisu pojsc pod brame stoczni, zawiesic na niej portret Jana Pawla II , Matki Boskiej oraz wiazanki kwiatow. Moze wszystko zacznie sie od poczatku,tylko tym razem lepiej.
 
Dodane przez prakseda dnia marca 13 2012 08:30:27 · 9 Komentarzy · 142 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.