Moja własna strona na serwerze tnb.pl (ustaw w panelu admina)
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 970
Najnowszy Użytkownik: lublin
Dwa problemy Polski
Uwaga mediów skoncentrowała się na ubiegłotygodniowych wydarzeniach wokół Sejmu. Tymczasem nie dostrzega się głębszych przyczyn tak wielkiej determinacji rządu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego z jednej strony, a emocjonalnego zaangażowania w problem Solidarności z drugiej.

Po pierwsze - o czym pisano również w ostatnim raporcie NBP na temat inflacji - polskim fenomenem jest wzrost cen, który niemal w całości jest rezultatem decyzji rządu, podjętej w warunkach zmniejszającej się ilości pieniądza na rynku. To nie jest inflacja ekonomiczna, lecz polityczna. Przygotowywana deregulacja cen energii będzie zresztą kolejnym skokiem w tym kierunku. Ludzie zaczynają już ten wzrost dramatycznie odczuwać, a podwyżka cen energii o 40 proc. oznaczać będzie dla wielu rodzin zejście poniżej progu przetrwania.

Jednocześnie obserwujemy zasadniczą zmianę strategii walki z kryzysem w strefie euro. Chodzi o dostrzeżenie, że dyscyplinowanie i używanie narzędzi politycznych, typu federalizacja państw, to nie jedyna droga wyjścia. Najważniejsze okazało się rozwiązanie problemu luk w realnym rozwoju poszczególnych gospodarek. Dlatego Niemcy są teraz gotowe do ograniczenia swojej przewagi finansowej przez rzucenie dużych środków inwestycyjnych z długim okresem zwrotu do Rosji. Oczywiście niemieckie inwestowanie w kluczowe dziedziny rosyjskiej gospodarki może stwarzać nowe zagrożenia dla Europy Środkowo-Wschodniej, ale właśnie z tej perspektywy pozwala skomentować nacisk Donalda Tuska na podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. Może to oznaczać podjęcie próby swego rodzaju zintegrowania rynku pracy w Polsce z rynkiem niemieckim, gdzie praca jest znacznie bardziej efektywna ze względu na poziom technologii, instytucji itd.

Towarzyszy temu - twierdzę tak na podstawie obserwacji z konferencji Forum Obywatelskiego Pomorza, na którym niedawno byłam - przyspieszenie tendencji regionalizacyjnych w Polsce, którym sprzyjają nasze władze. W niedługiej przyszłości będziemy mieli, moim zdaniem, ruchy autonomii nie tylko na Śląsku, lecz także w kilku innych regionach.

Te dwa posunięcia, czyli polityczna w swojej naturze inflacja, oraz gotowość do segmentacji kraju po to tylko, by zdjąć odpowiedzialność z rządzących, żeby ktoś inny rozwiązywał nasze problemy kosztem demontażu państwa, to zagrożenia, które w wystąpieniach polityków opozycji nie są wprost artykułowane. Ogólnikowe sformułowania, że wyrzuci się reformę emerytalną do kosza, jeśli się zdobędzie władzę, są niewystarczające. Trzeba przecież brać pod uwagę, że zaczyna się tworzyć sytuacja, z której może nie być odwrotu.

A dodajmy jeszcze do tego całkowity brak wizji rozwojowych państwa, i to w sytuacji, gdy w całej Europie pojawiają się głosy o polityce przemysłowej. Niemcy - jak wspomniałam wcześniej - zaczynają rozwiązywać kryzys na poziomie realnych działań, a nie na etapie projektów federalizacji czy samego dyscyplinowania gospodarki europejskiej. U nas natomiast myśli się wyłącznie o coraz głębszym eksploatowaniu społeczeństwa i obniżaniu standardu życia (zwróćmy uwagę, że tylko sama ustawa o refundacji leków, według raportu NBP, podniosła ich ceny dla pacjentów o 9,6 proc.).

Jest to zjawisko o niespotykanej skali, a przysłaniane jest happeningami, być może celowymi, jak np. awantura w Sejmie zainicjowana przez Palikota, czy koncentrowanie się na tym, co robili związkowcy.

Rozumiem poziom rozpaczy zwykłych ludzi. Jeżdżę dużo po Polsce i mogłam zobaczyć ogromną skalę ubóstwa.

Jest to zatem moment, kiedy nie wystarczy już tylko inercyjny radykalizm polityków opozycji, którzy mówią o wszystkim i o niczym, nie punktując precyzyjnie problemów. Bo po drugiej stronie mamy ogromną determinację rządu Tuska, żeby uciec od odpowiedzialności i przerzucić koszty na społeczeństwo, uzyskując przy tym wyłącznie marketingowy pseudo sukces w postaci czysto księgowych wskaźników.

Jadwiga Staniszkis
Gazeta Polska Codziennie
------------------------------------
- Rząd obecnie nam panujący to grupa ignorantów tak w dziedzinie ekonomii jak i organizacji państwa w ogóle. Zgadzam się z panią profesor, że dalszym krokiem rządu a szczególnie premiera będzie "segmentacja kraju" aby beznadziejne efekty pracy rządu przenieść na innych, aby tak zdemontować kraj by jego obywatele nie mogli się w tym bagnie zorientować a sąsiedzi mogli się cieszyć z podziału Polski na fragmenty. Obecnie ważne problemy kraju przykrywa się ustawą o podwyższeniu wieku emerytalnego, "bijącym sercem", którego zrozpaczeni ludzie z "Solidarności" nie chcieli wypuścić z Sejmu, paleniem przez posła i szefa tej dziwnej partii, marihuany pod Sejmem, organizowaniem "manif" przez dewiatów seksualnych na czele z pięknym panem Kaliszem itd, itd. Ceny idą z dnia na dzień w górę, naród jęczy z nędzy i beznadziei, a pan premier z ministrem finansów straszą Polaków Grecją, której wcześniej, zaserwowali wsparcie 6 miliardów euro. Widziałam wczoraj tę wyreżyserowaną twarz strapionego premiera, który mówił, że efekt kolejnych wyborów w Grecji może być dla Polski tragiczny. Panie Premierze dla Polski tragicznym jest rząd pod pana marnym przywództwem. Proponuję przeczytać ostatni raport polskiego eksperta w sprawie katastrofy smoleńskiej i zastanowić się swoim dalszym życiem i konsekwencjami nadzwyczajnej nieodpowiedzialności i draństwa. Jeśli chodzi o biedę, którą zafundowali nam rządzący to przyjdzie czas rozliczenia i odpowiedzialności i będzie "płacz i zgrzytanie zębów". Moich rodaków zaś proszę o roztropność w ocenie obecnej bardzo złej sytuacji w kraju i refleksje, kiedy przyjdą wybory. - Monika
 
Dodane przez prakseda dnia maja 17 2012 18:03:50 · 9 Komentarzy · 134 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Louisroano
14/10/2017 22:25
Czesc wszystkim mam na imie Kacper 21 lat i jestem z Kolobrzegu. Na serwerze wisze od czasow tak zamieszchlych ze co tu gadac. Jestem milosnikiem cs 1. 6, cs jego, imetina, lola. Zajmuje sie budowanie
LLK
11/02/2011 10:06
Gratuluję strony i oczekuję aktualizacji. Pozdrawiam LLK
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.